FTERIOTET

Safet Kofina
Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

Enter subhead content here

 
SAFET KOFINA –
NJERIU QĖ BETOHEJ “PĖR FLAMUR”

 

Ishte viti 1916 kur nė fshatin tonė Fterrė u ēel shkkolla nė gjuhėn shqipe. Mė 1 shkurt tė kėtij viti nė njė familje atdhetare, qė si shumė tė tjera  luftonte me jetėn e vėshtirėsi ekonomoke, lindi djali nė Kofinaj.  Emrin ia vunė Safet. Bashkė mė qumėshtin e nėnės iu kulutivia edhe dashuria pėr tė mėsauar, pėr tė lexuar, pėr tė vazhduar shollėn , pėr t’u bėrė mėsues. Pasi mbario katėr klasė tė shkollės fillore nė   fshatin e lindjes e klasėn e pestė e kreu nė fshartin fqinj - Kuē, iu shtua zelli pėr tė vazhduar rrugėn e dijes. Me konkurs fitoi tė drejtėn pėr degėn e mėsuesisė nė shkollėn amirikane tė drejtuar nga Fullsi dhe familja Dako nė Tiranė, ku mėsoi pėr katėr vjet. Me mbylljen e saj vazhdoi Normalen e Elbasanit, nėn nxitjen edhe tė disa fteriotėve tė tjerė qė vazhdonin kėtė shkollė, veēanėrisht vėllait tė tij Xhevdetit, qė Vlora e thirri “Profesor” i matematikės. Ndėrkaq fitoi dhe njė konkurs pėr tė vazhduar studimet nė Itali. Por ekonomia familjare nuk e lejonte. Dhe ndaj vazhdoi punėn e mėsuesit.

            Ka mbetur pėr mirė emri i mėsues Safetit nė Dragobi tė Tropojės. E  gjeti shkollėn e Dragobisė me 9 nxėnės, por e bėri me 140 nxėnės. Madje arriti tė futė nė shkollė edhe vajza, duke fituar mbi patriarkalizmin e fanatizmin me rrėnjė tė thella. Gjurmėt e mėsuesisė sė tij pasionante i la edhe nė Golem tė Nivicės sė Kurveleshit. Kėshtu me vullnet tė fortė punoi dhe nė Drashovicė e nė Gjorm. Viti 1952 e gjeti inspektor arsimi nė rrethin e Vlorės. Pastaj drejtoi shkollat nė Skelė, nė Ujin e Ftofėt e nė konviktin e shkollės pedagogjike. Mė vonė po drejtor nė shokllėn “Ismail Qemali”. Karrierėn shumė-  vjeēare tė mėsuesisė e mbylli si drejtor i shkollės “Qemal Gorishova” dhe tė shkollės sė mesme bujqėsore tė mbrėmjes.

            Dituria e puna u bėnė pronė e tij. Mė 1980 meritoi titullin ‘Mėsues i Merituar”. Kush nuk do tė dėshironte tė ishte i thjeshtė e gojėėmbėl, i dashur e i ndershėm, i drejtė e punėtor si Safeti? Pėr tė tillė e mbajnė mend breza tė tėrė nxėnėsish. Kėshilla e tij e vetme ishte: mėsoni tė bėheni tė ditur e tė mirė, se jeta tė tillė e do njėeriun. Tė tillė i bėri edhe 6 fėmijėt e tij. Model tė njeriut e tė mėsuesit e mbajnė mend dhe fteriotėt qė e kanė njohur nga afėr, njeriun qė jo mė kot betohej “Pėr flamur”.

 

                                                         Dr. Zeko BRAHO

Nr. 12 – shkurt, 1999

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA