FTERIOTET

Azem Celi

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

 

ATĖ QĖ S’E THA DOT ME GOJĖ E KA THĖNĖ KAQ HERĖ ME MITROLOZ

 

Nata ėshtė e freskėt. Nga sipėr njė det me sy tė zjarrtė shikon zhvillimin e luftimeve. Njė yll shkėputet dhe vendoset nė anėn tjetėr. A thua u tremb nga gjėmimet qė pėrforcohen nė rrėzė tė shkėmbit? Apo mos kerkon kėndvėshtrim mė tė pėrshtatshėm pėr tė soditur betejėn poshtė luginės?

            Ėshte nata e tretė dhe dita e dytė e luftimeve. Megjithatė ritmi i luftės nuk ka rėnė. Vėrtet qė partizanėt janė lodhur, por nuk e japin veten. Ėshtė luftė frontale : ofensivė - difensivė.

            Armiku ėshtė mė i madh nė numėr e nė teknikė. Raporti i forcave ėshtė 3 me 8. Ka nja tre ēerek ore qė shpejtėsia e levizjeve sikur ka rėnė. Komandanti pėrfiton nga rasti dhe shkon pozicion mė pozicion. U jep udhėzime qė tė luftojnė me kujdes, tė ecin krahė njėri-tjetrit dhe tė kontrollojnė mirė terrenin se ėshtė i vėshtirė dhe mund tė kalojė ndonjė gjerman nė pozicionet e tyre.

            Samiu e Azemi luftojnė nė brinjė tė njeri -tjetrit. I pari ka pushkė, kurse i dyti shtėrngon fort mitrolozin, qė e mbush herė pas herė me krehėrin e fishekėve shtėrnguar mezit e kutinė atje afėr.

            - E, o Sami, - e pyet Azemi mė tė madhin, - si e parashikon betejėn, mua mė duket se gjermanėt do tė tėrhiqen, derisa e pakėsuan zjarrin.Apo duan tė na mashtrojnė ?

            - Jo, - pėrgjigjet Samiu trup tė gjatė e jo shumė i mbushur, - e provuan ata nė Tendėn e Qypit se ne nuk i hamė ato kokrra ulliri. Unė mendoj se ata pėrgatiten pėr t’u shtyrė mė tutje.

            Dhe me tė vėrtetė ashtu ndodhi. Batalioni pėrgatitet pėr t’u dhėnė goditjen pėrfundimtare gjermanėve dhe pastaj tė lėvizė nė drejtim tė Tomorricės dhe Ēorovodės. Tė gjithė luftojnė me tėrbim.

            - Bjeruni qenėve, se na plasėn besėn, kemi dy netė e dy ditė qė po kacafytemi me ta e s’duan tė shuhen. Tė shohim sonte ku do ta mbajnė frymėn, - thotė njė partizan i skuadrės sė tretė qė kapsėlliti sytė, qėlloi, kapsėlliti sytė pėrsėri dhe pėrsėri qėlloi.

            Azemi ēohet pak, heq njė gur aty pranė, tėrheq mitrolozin nė drejtim tė vehtes, zė njė pozicion mė tė mirė e pėrsėri flet me gjuhėn-

flakė tė armės qė shtėrngon fort mė tė dy duart. Shtegu i tėrheqies sė armikut ėshtė fare pranė tij. Nga ajo anė, faqe e pa mbrojtur, djathtas grin skuadra e parė, mė tutje pjesa tjetėr e batalionit.

            Mitralieri qėllon e mendon.

            - Bjeruni vėllezėr, kėtė radhė do t’i vėmė nė shtrungė si bagėtinė. S’kanė ku futen.! - Kėshtu bėrtet Azemi pėrmes zhurmave shurdhuese tė natės.

            - Na u vranė edhe dy shokė - klith dhe ecėn mė pėrpara njė partizan nga Cmokthina, qė gjuan mė tė djathtė tė Azemit. Ai puth kufomat e ngrohta dhe hidhet kaēube mė kaēube nė drejtim tė gjermanėve. Azemit i hipėn gjaku nė kokė :

            - Prehuni, shokė, hakun do t’ua marrim! Flini tė qetė se ēėshtja jonė do tė triumfojė!

            Mitrolozi grin e korr sa majtas djathtas. Luftėtari ngrihet nė kėmbė. Hije tė zeza shtrihen sa gjatė gjėrė. Hėna po zhduket dalėngadale. Hijet pėrzihen dhe formojnė njė siluetė tė zezė, tė zbehtė. Yjet po rrallohen. Nata po thyhet.

            Njė klithmė e pėrzieshme dėgjohet fare afėr. Goja e zjarrtė hesht. Mitralieri ka

pushuar. Zemra e Azemit nuk rreh mė. Ai ėshtė shtrirė midis dy gurėve tė mėdhenj qė i bėjnė shtat si pėrmendore. Gishti tregues i dorės sė djathtė ėshtė ngurosur nė kėmbėzėn e shkrepjes. Flokėt e shpupuritur qėndrojnė si korrnizė nė atė fytyrė tė gjallė tė ashpėr e plot jetė. Dora e majtė ėshtė shtrirė nė drejtim tė shtegut tė mallkuar.

            Shokėt rrijnė si kurorė mbi tė rėnin. Shtėrngojnė nofullat nga dhėmbja. Nė sytė e pėrlotur lexojmė betimin e tyre:

            “Hakun tuaj do ta marrim dhjetėfish. Mitrolozi yt pėrsėri do tė

kėndojė. Qėllimi ynė do tė soset. Nė Shqipėrinė e ēliruar do tė lulėzojė jeta e re... Edhe njė yll shtohet nė detin e yjeve tė kuq tė pashuar. Ne dhe stėrnipėrit tanė do tė frymėzohemi nga akti dhe jeta e tyre.

                                                              Kudret SAKAJ                           

                                    ish mėsues Merceolog nė Shkollėn e Mesme Ekonomike nė Sarandė

Nr. 9 – gusht, 1998

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA