FTERIOTET

Alaudin Haxhiu

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

 
 
MEDALJA E MIRĖNJOHJES PĖR MAJOR ALAUDININ NĖ VLORĖ

Ēdo tė diel, tek “Shtėpia e Beut”, takohen fterjotėt e Vlorės. Kėtu pinė ndonjė kafe apo njė ēaj, njė pije, ose diēka tjetėr. Dhe nis biseda. Tema e ditės ėshtė si kaloi java, si janė fterjotėt, ē’lajm kemi nga Fterra dhe nga komuniteti fterjot nė Sarandė e nė Tiranė, apo kudo qė janė fterjotėt tanė.  Vend tė veēantė, nė bisedat tona, zėnė nipėrit e mbesat, vajzat e djemte, jo vetėm si janė me shėndėt, por edhe se si venė me mėsime e me strudime nėpėr shkollat pėrkatėse.

Pastaj mendja jonė hidhet nga njė problem nė tjetrin. Secili shfaq lirshėm mendimin e tij. Njė flet e tė tjerėt dėgjojmė. Ndonjėherė ka edhe debat shoqėror pėr kėtė apo atė problem. Veē asnjėherė nuk ka as mė tė voglėn zėmėratė midis nesh e me asnjerin. Shpesh herė ka dhe ndonje “sebep”. Tė dielėn e dytė tė marsit “sebepēiu” ishte Alaudin Haxhiu, djali i Balilit dhe Mezesė. Madje njė grup fterjotėsh i shkuan dhe nė familje, sepse Alaudini kishte njė gėzim. Ishte dekoruar nga Presidenti i Republikės me “Medaljen e Mirėnjohjes”ne detyrėn e tij nė polici me gradėn: major. Prandaj u organizua dhe njė banket miqėsor. Nė vėndin e nderit, Alaudini. Pėr rreth tij Naxhiu, Zekua, Nebiu, Aliu, Mevluti e Bajraktari…. Njė mirėsi e veēante pėr prindėrit e Alaudinit, qė jetojne e banojnė nė Fterrėn e tė gjithėve. Mirėsi pėr punėn e lavderuar qė ka bėrė Alaudini, si komandant reparti nė polici, por dhe si njeri korrekt ne jetė e nė familje, madje i lavdėruar dhė nė komunitetin e fterjotėve kėtu nė Vlorė. Banketit tonė i dhanė gjallėri Bujari, Sezaiu, Fatmiri, Graniti, Estrefi,  Birbili dhe...

Takime, biseda e bankete tė tilla, na bėjnė tė njihemi e tė lidhemi mė shumė me njeri-tjetrin, duke na shtuar dashurinė dhe pėr Fterrėn e pėr tė gjithė fterjotėt, kudo qė jetojnė e punojnė, pa harruar asnjėherė ata qė janė jashtė e larg Shqipėrisė.   

                                                                               

                                                                         Kastriot  SHKURTI

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA