FTERIOTET

Klinton Mita

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

  

TONI I VOGĖL

            Nuk kisha ndėrmėnd tė shkruaja pėr tė, por kur hyra tek dera e “Studio fotografike MITA”, nė anė tė djathtė tė saj, mė tėrhoqėn vėmendjen vetėtimthi dy sy tė bukur – bojėqielli nė njė fytyrė tė shėndetėshmė, me buzė tė holla si rracė arjane. Pėrkula trupin pėrpara tij dhe iu luta ta puthja nė syrin e bukur. Ai as foli e as kundėrshtoi. Dhe unė e putha me gjithė shpirt nė faqen e pastėr si drita e nė fytyrėn e bukur si ėngjėll.

   - Marshalla, i thashė dhe kokėn e tij e futa me ėmbėlsi midis dy duarve tė mia, duke e pyetur: Sa vjeē je?

Ndėrsa unė e pyeta, ai ngriti doēkėn e zemrės, drejtoi sytė te dora e tij, mbylli gishtin e madh dhe ngriti lart katėr gishtėrinjtė e tjerė, pėr tė mė thėnė se “jam katėr vjeē”. E putha pėrsėri e pėrsėri, si tė puthja mbesėn time, Hekgėn e Gazmendit.

- Po emrin si e ke?

- Toni i vogėl, mė thonė, u pėrgjigj, por Klinton, ma ka vėnė gjyshi. Nė karrike rrinte si tė ishte mė i madh ndėr nč, tė katėr tė rritur.

- Po a ke motėr a vėlla?

- Motėr e vėlla jam vetė, u pėrgjigj, duke mė ngulur sytė nė sytė e mia e duke ngritur kokėn pėrpjetė.

-E kemi “Gjelin” e shtėpisė, sqaroi e ėma, Zamira. Edhe nė kpėsht ėshtė komadnant nė grupin e tij. Toni nuk njeh sėmundje nė trupin e tij, veē, siē thonė prindėrit e tij “kur e ēojmė nė kopėsht na vjen me kollė”.

Nė shtėpi vėren shpesh fotografinė e  stėrgjyshit tė tij, Shaqo Mitės, me mustaqet e tij tė mėdha e ne fytyrėn krenare, qė nuk u pėrul as pėrpara pushtuesit gjerman.

Toni i vogėl lindi para gati katėr vjetėsh nė matėernitetin e Tiranės, ku e pritėn duart e mjeke – Terezinės tė Sezaiut tonė, por u rrit nė dyqanin e “Studio Mita”. Duke parė  sytė e shndritėshėm e tė vėmendshėm tė Tonit, tė krijohet mendimi se profesionin e bukur tė fotografit, qė Babi Fatmir e trashėgoi nga i jati, Resuli, sigurisht nė nivel kameramani, ndofta Toni do ta trashėgojė mė shumė. Ėshtė brez i mirė, ai qė brezin e ri e bėn mė tė mirė se veten. Le tė bėjmė tė gjithė kėtė, se fėmija ėshtė gėzimi i familjes, bukuria e ripėrtėritja e jetės, e ardhmja e shoqėrisė. Fėmijėt janė dhe lezeti i ēdo gėzimi nė familje, aqė mė shumė nė festėn e Vitit tė Ri. Fėmijėt janė “mjalti i mjaltit” pėr gjyshėrit, janė dasshuria e veēantė e tyre. I tillė ėshtė edhe Toni i vogėl pėr gjysh-Resulin dhe gjyshen-Qibro.Por Toni ėshtė i dashur dhe pėr tė gjithė sa vijnė nė “Studion Mita”, apo kalojnė nė rrugė para saj. Toni ėshtė djali i vetėm i Fatmirit dhe Zamirės, qė i janė futur ekonomisė sė tregut, dhe me vullnet, dhe me mirėsi.

                                                                                                                          Guro ZENELI

Nr.17 – dhjetor, 1999

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA