FTERIOTET

Besim Elezi

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

 

FTERRA, VENDLINDJA IME - COPĖZA MĖ E DASHUR E ATDHEUT

Intervistė me Prof. Dr. BESIM ELEZI

                              YLL  I  KIRURGJISĖ SHQIPTARE

            Pyetje : Fterra ju njeh mė shumė si birin e Tahsinit dhe si mjek nė zė. A mund tė na njihni shkurt me jetėn tuaj familjare ?

            B.Elezi : Jam i gėzuar qė komunikoj me bashkėfshatarėt e mi nė faqet e kėsaj gazete. Qoftė jetėgjatė kjo nismė e bukur pėr njė fshat qė e meriton.

            Unė jam larguar nga Fterra nė moshėn 12 vjeē. Pas pėrfundimit tė studimeve tė larta punoj e banoj nė Tiranė pėr mė shumė se 40 vjet; me gruan Marikėn, mjeke gjinekologe dhe djalin Bledar, inxhinier elektronik. - Vajza, Ema, punon si mjeke e pėrgjithshme nė Austri. Jam i lumtur qė jam dy herė gjysh i Jonit dhe Teas.

            Pyetje: Ē’kujtime ju sjell fshati i lindjes dhe ē’ju lidh me tė ?

            B.Elezi: Fterra ėshtė vendlindja ime, ėshtė copėza mė e dashur e atdheut.Me tė lidhen kujtime tė pashlyeshme tė fėmijėrisė dhe nostalgjia qė vjen duke u shtuar me kalimin e moshės.

            Atje prehen eshtrat e babait tim tė mėnēur, atdhetar e demokrat, qė e donte aq shumė Fterrėn sa gjurmonte nė historinė e saj zakone e doke homerike.

            Fėmijėria e traumatizuar nga luftrat e shkatėrrimet, varfėria deri nė uri ka patur dhe momentet e saj tė gėzuara, ėndėrrimet dhe shpresat.

            Nė jetėn time profesionale kam mjekuar me mijėra bashkėatdhetarė nga brenda dhe jashtė vendit, por kur marr vesh se vjen njė i sėmurė nga fshati im, dhjetra llampa kujtimesh ndizen nė mendjen time dhe nė mėnyrė spontane njė simpati dhe interes i veēantė jo vetėm human e profesional, por dhe me ngjyrime tė forta emocionale.

            Pyetje: Nga opinioni i kualifikuar jeni cilėsuar si shkencėtar nė kirurgji, si yll i saj. Cili ėshtė aktiviteti juaj shkencor?

            B.Elezi: Qė nė fėmini kam ėndėrruar tė bėhem mjek, ndofta i nxitur nga ajo nevojė e dhimbshme e fshatit pėr ndihmė mjekėsore.

            Pėr tė realizuar kėtė mė ėshtė dashur tė mobilizoj gjithė energjitė e mia mendore e fizike, aq sa shpesh kanė mbetur tė mangėta anė tė tjera tė jetės. Si shef i Departamentit tė kirurgjisė tė spitalit Universitar dhe Kryetar i Shoqatės sė Kirurgėve, anėtar i Komitetit Permanent tė Eurokirurgjisė dhe Kolegjit Ndėrkombėtar tė Kirurgėve, intensiteti i detyrimeve ėshtė shtuar.

            Pėrveē veprimtarisė praktike e pedagogjike tė pasqyruar nė shumė publikime e tekste, kam bėrė dhe kėrkime modeste tė pėrmbledhura nė dy monografi, tė referuara nė shumė aktivitete kombėtare dhe ndėrkombėtare.

            Pyetje: Ēfarė kėshillash do t’iu rekomandonit lexuesve tanė?

            B.Elezi: Bashkėfshatarėve tė mi dashamirės do t’iu uroj shėndet e dashuri pėr punėn, solidaritet, shpirtgjerėsi e vizion tė gjerė botėkuptimor e kulturor.

                                                                 Intervistoi G.ZENELI

Nr.3 – shtator, 1997

 

 

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA