FTERIOTET

Meto Shkurti

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

BUJARIA E METO SHKURTIT...

 

            Fteriotėt pėr tė huajt janė mik- pritės.Kėtė e njeh gjithe krahina dhe mė gjėrė Nė njė takim tė rastėsishėm me njė shok nga Cmokthina e Vlorės, mbasi u prezantuam, mė tha kėto fjalė : Ju fteriotėt jini mikpritės e bujarė, ndofta edhe tė varfėr, por zemrėn e kini tė pasur. Unė pėr ju kam krijuar respekt dhe kėtė e kam bėrė muhabet edhe gjetkė. Njė natė, mė tha ai,  vite mė parė, kur kaloja nė rrugėn Borsh-Fterrė-Kuē pėr tė shkuar nė fshatin tonė mė kėmbė, nata mė zuri nė Fterrė dhe kur mendoja se ku do ta kaloja atė natė pėrpara mė doli njė burrė thatim, qe te zalli i fshatit, i binte boblės. Shuquri Shkurti e thoshin. Mbasi folėm e u pyetėm me shoqi-shoqin, ai kėmėnguli qė tė kthehesha nė shtėpinė e tij. Megjithėse fillimisht ngurova, por ai mė ktheu me detyrim. pėr nė shtėpi. Ne, mė tha ai, kemi shtėpi e s’ke se ku shkon natėn.

                                                            ...DHE MĖNĒURIA E BASTRI DAUTIT

            Kur kalonim sė bashku me tė tek mezi i fshatit, na foli njė burrė nga porta e tij, Ai pyeti Shuquriun. - Nga vini e ē’e ke kėtė mik. Shuquriu i tregoi. Ai ishte Bastri Dauti. Bastriu nuk na la tė shkonim poshtė po na ktheu sė bashku me Shuqurinė nė shtėpinė e tij. Dhe sė bashku kaluam njė natė shumė tė kėndėshme. Nė mėngjez herėt u ndava me pėrshty- pjet mė tė mira .Unė mbeta borxhlli.

            Mbas shumė kohe mė bie rasti tė kaloj pėrsėri nė Fterrė. Por kėtė herė ditėn. Dhe vendosa ti bėj njė vizitė tė shkurtėr Shuquriut, shtėpinė e tė cilit ma treguan ca fėmijė. Kur hyra nė shtėpinė e tij dhe u takova, pashė se nuk kishte mė tė varfėr njeri, por me njė zemėr tepėr bujare. Atėhere kuptova edhe arsyen pse Bastriu na ktheu atė natė  pėr darkė nė shtėpinė e tij.

                                                                                     Hader HADERI

Nr.7 – prill, 1998

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA