FTERIOTET

Kamber Brinja

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

  

KAMBER BRINJA - BURRĖ I NDERUAR

110 vjet pėrpara, lindi njė nga burrat mė tė nderuar tė Fterrės sonė, Kamber Brinja.

Kushtet ekonomike ne atė periudhė, si pėr shumicėn e fshatarėve tanė, ishin tė vėshtira. Nė moshė tė re, bashkė me tė vėllanė, Asllanin, emigeruan nė Turqi. Mė 1912 kthehet nė atdhe dhe martohet me Metullahe Shkurtin, me tė cilėn lindėn 4 fėmijė: Arshiun, Shefqetin, Merjemen dhe Nevzatin. Mė 1928 i vdes gruaja duke i lėnė 4 jetimė, mė i vogli Nevzati 2 vjeē. Tre nipėrve dhe mbesės sė tij Merjemes, ju erdhi nė ndihmė dajkua i tyre Demir Shkurti. Edhe martesa e dytė u shua pas dy vjetėsh.

            Qė nga ajo kohė Kamberi ju kushtua rritjes sė fėmijve, "vet burrė e vet grua".

            Nė vitin 1930 vishet xhandar. Shėrben nė Kuē e Himarė, afėr fėmijve. U kujdes nė mėnyrė tė veēantė pėr t'i shkolluar. Arshiu vazhdoi shkollėn teknike, Shefqeti bujqėsoren e Kavajės dhe Nevzatin, pas fillores nė Kuē e Borsh, e futi pėr zanat nė Durrės.

            Mė 1937 burgoset si fanolist dhe me t'u liruar kthehet nė fshat. Okupimin fashist e pėrjetoi me dhėmbje si gjithė fshatarėt tanė. Nuk pushoi sė foluri fshtarėve tė Fterrės me urrejtje pėr okupatorin.

Nė fillimin e lėvizjes Nacionalēlirimtare , nė kontakt me Hiqmet Dushėn, Kamberi u pėrfshi i pari nė tė gjithė aktivitetet. Propagandonte me tė madhe inkuadrimin e tė rinjve nė radhėt e ēetave dhe tė batalioneve partizane, duke dhėnė shėmbėllin i pari. Shefqeti, partizani i parė i Fterrės, mori pjesė nė ēetėn "Hajredin Tremishti", Nevzati dhe nipėrit e tij Bexheti, Fuati e Nazmiu, u inkuadruan nė Brigatėn e 8-tė Sulmuese. Vetė Kamberi ishte i pari qė mori pjesė nė ēetėn e fshatit qė me krijimin e saj te Kroi i Bedrinit nė vitin 1942. Mori pjesė nė tė gjithė luftimet qė bėri ēeta jonė: Fterrė, Kala tė Borshit e deri nė pritėn qė ju bė gjermanėve nė gusht 1943 nė Qafėn e Muzinės, ku tregoi njė heroizėm tė veēantė pėr tė shpėtuar jetėn e dy djemve trima tė fshatit Razip Gjoni dhe Bexhet Brinja.

Kamberi u bė njė nga propagandistėt mė tė shquar tė Fterrės dhe nė krahinėn e Kurveleshit, duke mbėshtetur nė ato vite tė stuhishme, pėrveē udhėzimeve tė organizatės sė partisė dhe tė frontit nė Fterrė, edhe tė deleguarit qė vinin herė pas here si Jahon, Memon, Bedriun  e Mustafanė, tė cilėt ishin miqt e tij tė veēantė.

Pas ēlirimit, njeriu i nderuar i Fterrės sonė, i dekoruar dhe i lavdėruar pėr pjesėmarrjen e tij nė luftėn pėr lirinė e Shqipėrisė, u vendos nė Tiranė pranė djemve tė tij, e me porosi tė Bedri Spahiut, punoi pėr njė kohė tė gjatė nė recepsionin e kryeministrisė.

Kamberi u nda nga neve nė vitin 1965, nga njė sėmundje e gjatė, por ai do tė kujtohet me respekt nga tė gjithė bashkėfshatarėt nė kėtė 110 vjetor tė lindjes.

                                                                       Dilaver SHKURTI

 

Nr.23 – dhjetor, 2000

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA