FTERIOTET

Resul Mita
Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

Enter subhead content here

 

 

RESUL MITA, ishte fėmija i fundit i xha Shaqos.  U rrit nė varfėri e i njohu shpejt hallet e jetės. Po xha Shaqua mė shumė se ēdo gjė tjetėr i futi nė gjak atdhedashurinė, se i tillė ishte edhe vet, pjesėmarrės  nė Luftėn e Vlorės dhe nė tė gjitha luftimet qė ka bėrė ēeta e Fterrės. Resuli mori pjesė aktive nė Luftėn Antifashiste Nacionalēlirimtare, qė nė fillim shkoi nė ēetėn e Kurveleshit “Hajredin Tremishti”. Me krijimin e ēetės sė Fterrės, ai radhitet ndėr tė parėt dhe merr pjesė nė luftimet e saj. Mė vonė, nė qershor 1943 shkon nė ēetėn “Toto Bolena” dhe nė gusht 1943, inkuadrohet nė batalionin “Asim Zeneli” e, mė vonė, nė Brigatėn e VI-tė S, ku u njoh edhe me Qibron qė ishte po atje partizane e qė mė vonė u martuan dhe kaluan gjithė jetėn bashkė.

Por nuk ishte vetėm Resuli qė mori pjesė nė kėtė Luftė. E gjithė familja e Resulit ka dhėnė njė kontribut tė veēantė, qė nga xha Shaqua, tė cilin e vranė pikėrisht pėr kontriubutin e tij qė jepte, nėnė Havaja, njė nga aktivistet mė tė shquara tė organizatės sė gruas tė Fterrės dhe pėr njė kohe edhe kryetare e kėsaj organizate, Lutja, motra e Resulit, nė familjen e Xhamajve, gjithashtu aktiviste e dalluar e organizatės sė gruas dhe bazė e luftės, Sevdeja, motra tjetėr e Resulit, qė mbajti njė barrė jo tė vogėl tė luftės nė familjen e saj dhe Mirua, motra e vogėl aktiviste e organizatės sė rinisė e mė vonė nė parti: Njė familje patriote, qė po tė ishin gjallė, tė gjithė do te meritonin titullin e nderuar tė veteranit.

Resuli punoi tė shumtėn e kohės si fotograf dhe me mundim e sakrifica, sė bashku mė bashkėshorten e nderuar Qibron, rriten, edukuan dhe arsimuan 4 femije, tre djem e njė vajzė, njėri mė i mirė se tjetri. Te tre djemte trashėguan profesionin e tė jatit dhe sot punojnė duke u angazhuar nė ekonominė e tregut. Resuli ishte me shpirt tė madh, gjithmonė i qeshur, gjithmonė me humor dhe i gatshėm pėr tė ndihmuar kėdo nė jetė e nė halle.

     Por, … ja qė vjen njė ditė… dhe…

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA