FTERIOTET

Shefki Mita
Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

Enter subhead content here

 
SHEFKI MITA – INTELEKTUALI YNĖ

 

Mė 1 janar 1915 nė familjen e xha Hasanit, qė si shumė fteriotė tė tjerė luftonte me jetėn e vėshtirėsitė ekonomike, lindi djali i dytė pas Arifit dhe para Surjait - Shefkiu. Bashkė me qumėshtin e nėnė Xhekos iu kultivua dhe dashuria pėr tė mėsuar, pėr tė lexuar, pėr tė vazhduar shkollėn, pėr t’u bėrė mėsues. Pasi mbaroi shkollėn fillore nė fshatin e lindjes, ju shtua zelli pėr tė ecur nė rrugėn e dijes. Me nxitjen dhe tė disa fteriotėve tė tjerė qė vazhduan kėtė shkollė, me konkurs fitoi tė drejtėn pėr tė vazhduar shkollėn Normale tė Elbasanit, tė cilėn e mbaroi me sukses nė vitin 1939.

            Nga viti 1939 deri nė vitin 1943 punoi arsimtar nė Gusmar tė Kurveleshit dhe nė Borsh. Tė thjeshtė e gojėėmbėl, tė dashur e tė ndershėm, tė drejtė e punėtor, tė apasionuar pas violinės e mbajnė mend ish-nxėnėsit nė Gusmar e Borsh.

            Me fillimin e Luftės Nacionalēlirimtare kundėr okupatorėve fashistė, Shefkiu mori pjesė aktive nė tė. Bashkė me intelektualėt e tjerė fteriotė, tė drejtuar nga Hiqmet Dusha, u aktivizua nė ēetėn territoriale tė fshatit dhe nė kėshillin nacionalēlirimtar, duke dhenė kontributin e tij.

            Gjendja ekonomike nė familjen e tij (kishte nėnėn, gruan dhe dy fėmijė), e detyroi nė gjysmėn e dytė tė vitit 1943 tė vinte nė Tiranė pėr tė siguruar trajtimin ekonomik tė familjes.

            Ishte i apasionuar pėr gjuhė tė huaja. Nė kėtė kohė dinte italishten, anglishten dhe fliste greqisht. Gjatė qėndrimit nė Tiranė, nė gusht 1944, me ndihmėn e disa miqve tė tij, siguroi njė bursė pėr Austri nė fakultetin e inxhinierisė navale nė qytetin e Salzburgut. Studimet i mbaroi me rezultate tė shkėlqyera, duke pėrfituar pėrveē profesionit edhe gjuhėn gjermane.

            Nė vitin 1948-1949, pėrmes vėshtirėsish, arriti si emigrant nė botėn e ėndėrruar prej tij, nė SHBA, nė Baltimor. Duke ju nėnėshtruar konditave tė reja ekonomike pėr tė siguruar shpenzimet e jetesės, bėri punė tė rastit dhe  kreu studimet e larta pėr gjuhė angleze. Duke dhenė mėsim gjuhėn gjermane dhe angleze nė shkollė tė mesme, vazhdoi studimet pėr doktoratė pėr gjuhė tė huaja.

            Nė vitin 1972 fitoi titullin Doktor dhe nė pas Profesor. Nė gazetėn “Neė York Times” shkruhet “ Mister SHEFKI MITA merr titullin Doktor Profesor pėr gjuhė tė huaja”. Shefkiu tashmė zotėronte shtatė gjuhė tė huaja. Nė kėtė periudhė botoi edhe njė libėr pėr gramatikėn shqipe. Nė vitin 1975 bėri shumė pėrpjekje nėpėrmjet ambasadės sonė pėr t’u kthyer nė atdhe, ku kishte lėnė Hanon dhe dy djemtė e tij tė dashur, Dragushin dhe Sherin. Sėmundja e papritur nuk e la tė realizonte gėzimin e tij pėr tė ardhė pranė njerėzve tė dashur. Nga njė sėmundje e papritur u nda nga jeta nė vitin 1979 nė Filadelfia.

            Fteriotėt kanė marrė vlera nga vlera e Fterrės sonė, gjithmonė me emėr tė mirė, por njėherazi edhe fteriotėt i kanė dhėnė vlera Fterrės, madje i kanė dhėnė vlera edhe krahinės e deri nė nivel kombėtar. I tillė ishte edhe Shefkiu, njė bir  i Fterrės me kulturė tė gjerė , prandaj dhe fteriotėt e kujtojnė me respekt nė kėtė 20- vjetor tė vdekjes sė tij.

         

                                                                          Dilaver SHKURTI

                                                                         Vehap BEZHANI

Nr.17 – dhjetor, 1999

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA