FTERIOTET

Shefqet Shkurti
Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

Enter subhead content here

 

SHEFQETI, PĖR 80 VJET, LA EMĖR TĖ MIRĖ PĖR JETĖ

- Sipas “tregimit” tė Rasim Shkurtit -

                Jemi 109 vjet larg ditės qė ka lindur, ai qė tė gjithė fterjotėt e brezit tonė i thoshnim: Xha Shefqeti, i cili, nė kujtesėn e Fterrės, la emėr tė mirė pas. U rrit heqkeq. Qė 6 vjeē mbeti jetim. Atėhere ishte kohė e kurbetit nė Turqi. Dhe i ati, Seiti nuk dihet pse e si, por e sakta ėshtė qė mbeti nė kurbet. “Mbeēė more shokė mbeē”…! E ėma Maxharja u martua me Braho Shkurtin. Dhe dihet se ēėshtė “njerku” apo “njerka”.  Kjo e detyroi Shefqetin e vogėl tė shkojė hyzmeqar nė familjen e Dajlan Godos  ne Ēorraj, qė pas pak kohėsh iku nė Turqi. Me tė bashkė shkoi dhe djaloshi Shefqet. Kėshtu e ka jeta, cave u ecėn “fushe me lule”, cave me peripeci tė papritura. Kuptohet qė u fut nė punė, qė tani cilėsohen si punė  “tė zeza”. Dhe kuptohet qė dhe tė ardhurat ishin ashtu si ishin. Ndaj, tani i doli zot vetes dhe me shpresėn sė nė Selanik do tė gjente njė punė mė tė mirė, hipi vaporrit e shkoi. Por “nga shiu ra nė breshėr”, se deti kudo ėshtė njėsoj i kripur, ndėrsa kurbeti ishte  kudo i hidhur. Dhe jo vetėm kaq. Por, djalin e ri Shefqet, po e digjte dhe malli pėr njė motėr e njė vėlla, qė i kishin mbetur vetėm nė Fterrė, Hafėzen dhe Axhemin.

            Ndėnji sa u ēmall, por jeta ekonomike nuk e mbante. Ndaj mendjen e mbante ngritur. U “hypi” kėmbėve dhe ndali nė Vlore. Puna e parė qė bėri, me mėsues privat, mėsoi tė shkruaj e tė lexojė nė gjuhėn shqipe. E pas saj, edhe italisht. Kėtu nė Vlorė, gjeti mundėsinė dhe u vesh xhandar. Ishin vitet ’20-tė.  Pas tre-katėr vjet shėrbim nė Vlorėn e Flamurit, transferohet nė Burrel, por tashme, pas njė kursi qė kishte bėrė, si nėn/officer xhandarmėrie.

Mė vonė -, na thotė  Rasimi-, shėrbeu nė Krujė, Berat, Sarandė- Markat, dhe pėrsėri nė Veri, por kėtė radhė nė Shkodėr. Ishin fillimet viteve ’40-tė, kur kėtu nė Shkodėr u njoh me Mitat Gjoligun dhe Asim Vokshin. I prirur pėr pėrparim, xhandari Shefqet, pėrqafoi idetė pėrparimtare, qė i ushqyen Mitati nga Kuēi dhe Asimi nga Kosova. Kur xhandarmėria kishte nxjerrė njė urdhėrarrest pėr Asimin, Shefqeti e njoftoi qė tė largohej nga Shkodra. Por largimi i tij pa lėnė gjurmė, krijoi dyshimin mbi Shefqetin. Ndaj, pa pritur i doli transferimi pėr nė Bicaj- Kukės.

Por tashmė, duke parė rrezikun nė sy, Shefqeti braktisi shėrbimin dhe aty nga fundviti 1941 e fillimviti 1942, u kthye nė vendlindjen Fterrė, ku u lidh me Luftėn pėr Liri. Me krijimin e Kėshillit tė fshatit, u zgjodh anėtar. Nė ato vite, lufta e njohu dhe me Mustafa Matohitin, me Bedri Spahiun dhe Jaho Gjoligun e me te tjerė…

Kur erdhi Liria, u caktua si sekretar pushteti nė komitetin ekzekutiv Kuē. Kur u suprimua ky komitet, aty nga marsi 1949, u emrua nėpunės i gjėndjes civile po nė Kuē.

Koha ecte. Shefqeti, megjithėse tashmė i kishte kaluar tė 50-tat, eci pas kohės. Kėshtu, sė bashku me disa fterjotė tė tjerė, me ndihmėn e tė mirit Nail Bezhani, nisi punėn si normist nė ndermarrjen e ndėrtimit nė Tiranė, ku punoi deri sa doli nė pension nė “21 Dhjetori”. Nė pension doli, por megjithatė nuk u mbyll nė shtepi. U aktivizua si kryetar i komitetit tė prindėrve nė shkollėn e Kombinatit dhe si kryetar i Frontit nė bllok. U aktivizua dhe nė kryesinė e veteranėve tė Lagjes “Kombinat”.

  Me gruan e tij zemėrbardhė e tė ndershme tek Zoti, Mehmedinė, lindėn dhe rritėn 9 fėmijė, tė urtė, te sjellur, tė edukuar, qė nuk krijuan probleme, as prindėrve te vet, as nė shkollė e as nė shoqėri, duke ndėrtuar njė jetė tė thjeshte e me nder. Gati tė gjithė me arsim tė mesėm professional apo punėtor specialiste nė Kombinatin e Teksileve. Djali me i madh, Nehati ndihmės mjek, qė bėri dhe punėn e mjekut nė spitalin civil Tiranė. Dashamiri, u dallua si ekonomist i lartė.

Jetėn Shefqeti nuk e ndau kurrė as nga njerėzit e tij e as nga shoqėria. Nje shėmbull i rrallė ėshtė se, bashkė me vėlla-Axhemin, jetuan 17 vjet pa u ndarė. E rrallė dhe nė Fterrė, se tė mos harrojmė se Axhemi me Daron kishin 10 fėmijė e Shefqeti  me Mehmedinė kishin 9. Ja, ky Shefqet, nė ēdo vend qė jetoi e punoi, nė Fterrė e Ēorraj, Stamboll e Selanik, Vlorė e Shkodėr, Berat  e Tiranė, apo dhe gjetkė, nga 1894 deri 1975, kudo la mėr tė mirė. Lumthi kush e arrin kėtė. Shefqeti e arriti nė 80 vjetėt e jetės sė tij.    

                                             G.Z.

 

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA