FTERIOTET

Fetah Zani

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

 

DIĒKA PĖR "BOĒON", MULLA FETANIN

Njė kapriēio e rastit, e shfaqur nė njė moment tė veēantė tė jetės, e bėri Sulo Zanin, nė moshė tė thyer, i ve dhe pa djalė, tė martohet nė "pleqėri". Kur ende po pėrjetonte pikėllimin pėr humbjen e trashgimtarit tė vetėm, nė Qafe tė Kalldrėmit kalonin dy gra, tė cilat, duke dėgjuar "dongun" e orės sė murit tė shtėpisė sė Sulos, thanė: e kujt do t'ia lėrė: shtėpi, mall e gjė, tani qė mbeti pa bina dhe iu shua dera?

Te Sulo Zani, qė i dėgjoi kėto fjalė, nė qėnien e tij gjal1oi sedra. Nuk duhej shuar dera! Ndaj u rimartua. Dhe nga kjo martesė lindėn dy djem, Fetani e Neimi. Njėri u bė hoxhė me emėr dhe tjetri mėsues i shquar. Nė thelb edhe hoxha ėshtė mėsues, por qė jep dije pėr fenė. Ndėrsa mėsuesi, tė hap sytė e tė bėn tė nxėsh dije shkencore, dijet e jetės.

Fetani, pasi u bė hoxhė nė Janinė, u caktua nė Delvinė, ku gjeti dhe miqėsinė e tė Atit dhe iu duk se zuri vendin etij. Delvinjoti, Jaho Ēino ishte njė nga miqtė e dėgjuar tė Sulo Zanit. Ato qė pėrfitoi nė Janinė dhe, si hoxhė nė Delvinė, u pėrpoq t'i transmetonte te tė tjerėt, dhe nė Fterrė e te fterjotėt. U fliste nė Fterrė pėr ato qė kishte parė e jetuar nė Janinė e Delvinė. Mendonte e pėrcillte ato qė ishin pėrparimtare.

Kur i erdhėn nga Delvina pėr ngushėllim pėr vdekjen e tė Atit, Fetani priti miqtė e Babait sa mė mirė, me respekt e edukatė. Pas njė kohe tė shkurtėr tė qėndrinit nė Fterrė, shkon me punė nė Armen tė Vlorės, ku punoi si "mėsues", veprimtari tė cilėn e vlerėsoi inspektori Jani Minga. Por kėrkesat pėr tė bėrė shėrbesa fetare e bėnė qė tė rikthehet nė funksionin e Hoxhės, nė fillim, po nė Annen, nė Kropisht e Mavrovė. Pastaj, mbi 35 vjet, kreu detyrėn e hoxhės nė fshatin Gjorm. E njohu dhe e respektoi tėrė kjo krahinė. E thirrėn: "Babė Hoxha" i Gjormit. Ndėrsa fterjotėt i thoshnin "Mulla Fetani".

E respektoi tėrė zona,jo vetėm se u bėnte shėrbesat fetare me ndershmėri e me besin te Zoti, por edhe se "Babė Hoxha" i Gjormit u

gjėndej njerėzve nė tė mira e nė tė kėqia, pėr mė tepėr nė halle e fatkeqėsi. Predikonte mėsimet fetare dhe harmoninė midis njerėzve, se ky ishte vullneti i Perėndisė. Mirėsia ėshtė udha e Perėndisė, e liga ėshtė e tė Paudhit. Virtyti ėshtė pėr njeriun e mirė, vesi ėshtė pėr tė ligun. Kėshtu thoshte shpesh Mulla Fetani.

Kur, disa tė sėmurė i shkonin pėr t'i shėruar me "duva", Mulla Fetani i kėshillonte tė shkonin te Mjeku apo te Farmacisti nė Brataj apo deri nė Vlorė. Madje kur njė grua kėmbėnguli pėr duva qė tė bėnte njė djalė, se kishte disa vajza, Fetani e bindi atė se kjo ishte punė e Zotit, dhe jo e duvasė sė Hoxhės e nuskės sė Priftit. "Po tė bėhej djalė me duva, moj bijė,- i tha Mul1a Fetani,­ atėhere dhe unė do te isha bėrė me djale e nuk do tė rrija me njė vajzė".

Ishte vetė Fetani, qė me kembenguljen e tij, megjithėse ishte hoxhė, nė kundėrshtim dhe me traditėn fetare nė Fterrė, futi rakinė ne dasmėn e nipit tė tij, nė 1958, duke kėshilluar: Pini, po me karar, se Pengameri ka dėnuar harrėmen.

Fetani lexonte dhe gazetat, lexonte dhe libra patriotike. Kishte mbajtur miqėsi me Jaho Maton, me Hiqmet Shehun, Safet Kofinėn, Remzi Maton e Nail Bezhanin. Dimė qė ka shkėmbyer letra dhe me Ismet Elezin, Shefki Mitėn e Fiqret Fterrėn. Donte tė dėgjonte mirė e mė mirė pėr fterjotėt kudo qė ishin. Gėzohej qė fteljotėt shkolloheshin. Nė shtėpinė e tij nė Gjorm hynin e dilnin herė pas here, jo vetėm fterjotėt e banorėt e Gjormit, por dhe tė tjerė e tė tjerė. Dera e tij ishte hapur. Si i priste, ashtu e prisnin Fetanin dhe nė Fterrė, dhe nė Lumin e Vlorės, madje dhe nė qytetin e Vlorės, kur shkonte te Hysni Trako, Daro Dhulja a diku gjetkė.

Si njeriu i Zotit, Fetani as nuk gėnjente e as nuk mashtronte, sepse ai kishte bindje fetare, por ama jo me verbėri. Se ishte besimtar i tillė, ndaj dhe ishte nėnkryetar pėr Vakėfin nė rrethin e Vlorės.

Pavarėsisht se e kisha gjysh, unė e njoha nga afer, kur ai vazhdonte tė ishte hoxhė nė Gjorm e unė mėsues, po nė Gjorm. Ne nipėrit e mbesat e tij i thėrrisnim "Boēo". Na donte shumė, por dhe ne e donim se ishte pėr t'u dashur. Ndaj dhe i obliguar e nė nderim pėr tė, unė, si nip i tij, shkrova kėto rreshta, duke dashur tė tregoj se, dhe "Boēi" ynė, ishte njė fterjot: i ditur, i drejtė, me mirėsi dhe me bujari. Ndaj Fetan Zani mund tė vendoset midis atyre fterjotėve, me tė cilėt krenohet Fterra dhe fterjotėt.

                                                     Hulėsi HIZMO

Nr. 39 – qershor 2004

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA