FTERIOTET

Ardita Mita

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

 

VAJZA FTERIOTE ARDITA MITA, DIPLOMOHET PER “FILOZOFI DHE MARREDHENIE NDERKOMBETARE” NE AMERIKE

 

Me ftesė tė rektores tė Universitetit tė vajzave nė Lynchburg tė Virxhinias, mė datėn 9 maj, bashkė me Dudushin, Kudretin e Mondėn, u nisėm nga Brukseli dhe pas nėntė orė e gjysėm udhėtim me avion, duke kaluar oqeanin Atlantik dhe pjesėn lindore tė kontinentit Amerikan, ku u bashkuan dy ditė bashkė, ajo Evropjane dhe Amerikane, mbėrritėm nė qytetin Atlanta tė Amerikės. Qė andej me avjon tė linjės sė brendshme, pas njė orė e gjysėm, mbėrritėm nė Linchburg, ku na priste Ardita, vajza e Kudretit dhe e Mondės, mbesa jonė e dashur dhe e shtrėnjtė.

            Vizita nė Amerikė ishte njė kuriozitet i veēantė pėr mua, ndėrsa takimi me Adėn, nė Universitetin ku ajo studjoi 4 vjet dhe asistimi nė ceremoninė e graduimit (dhėnies sė diplomės), ishte njė kėnaqėsi e veēantė e paprovuar nė jetėn time.

            Ceremonia e graduimit, brenda territorit te Universitetit, nė njė amfitetatėr nė natyrė, ishte madhėshtore.

            Tė gjithė vajzat diplomante dhe pedagogėt e tyre, duke pėrfshirė edhe rektoratin, ishin veshur me uniformė tė veēantė. Secilėn nga vajzat e shoqėronte njė i afėrt, prind ose gjysh. Nė rastin e Adės, mė ra fati mua qė ta shoqėroj. Amfiteatri ishte mbushur plot me prindėr dhe studentėt e Universitetit tė viteve mė tė ulėta. Pas pėrshėndetjeve nga rektorati, tė deleguarit tė qendrės, tė njė ish studenteje para 20 vjetėsh, tani punonjėse ne CNN dhe tė njė diplomateje, tė shoqėruar me marshe muzikor, thirrej nga rektorati emri i diplomantes dhe njė nga njė, nėn serinė e muzikės dhe thirrjeve tė gėzuara tė shoqeve, dorėzohej diploma.

            Mė kanė lėnė pėrshtypje tė veēanta fjalėt e rektores, ku ndėrmjet tė tjerave ajo ju tha: “ sot graduohen 200 vjza qė do tė drejtojnė nė tė ardhmen politikėn amerikane”... “Ndėrmjet kėtyre vajzave, qė nė bankat e universitetit, ka vajza si Ardita Mita qė kanė punuar nė organizata ndėrkombėtare ne Bruksel”. Nga 200  diploma, 30 kishin mbaruar me nota tė shkėlqyera, e ndėrmjet tyre ishte edhe Ada jonė, ku nė diplomėn e saj tė zakonshme shtohej “Tė jepen nderime zyrtare pėr arritje tė shėnuara gjatė kohės sė studimeve”. Pėrshtypje tė veēantė na la flamuri shqiptar qė valvitej nė krahė tė tribunės, bashkė me 5 flamurė tė tjerė pėr nder tė 6 vajzave qė pėrfaqėsonin shtete tė ndryshme.

            Pas vizitės nė familjen e pedagoges amerikane, qė i jepte Adės leksione pėr marrėdhėnie ndėrkombėtare dhe pas njė bisede tė ngrohtė me tė, e tė drekės madhėshtore pėr nder tė pjasėmarrėsve, u larguam nga Lynchburgu me makina qė mori me qera Kudreti. Kaluam Washingtonin, Baltimoren dhe qėndruam nė New York, ku fjetėm njė natė tek vajza e Shanės, e tė nesėrmen vizituam Monumentin madhėshtor tė Lirisė.

            Ditėn tjetėr mbėrritėm nė Boston tek vajza e shpresės dhe Dantja i Dushe. Folėm nė telefon me Bardhylin, Ganen e Zenelit, Irenėn e Luanit e shumė fteriotė tė tjerė, qė nė Amerikė janė mbi 60 veta.

            Vizita nė kishėn e Fan Nolit, nė restorantin e Antoni Athanasit, nė godinėn ku nga kati 54 duket tėrė Bostoni, i dha fund qėndrimit tonė nė Amerikė, e nėpėrmjet aeroportit Xhon Kenedi tė New Yorkut, fluturuam nė Bruksel. Nė kėtė rast na u bėnė dy netė bashkė.

            Ditėt e fundit tė qėndrimit tonė nė Bruksel, vizituam Gjermaninė, Hollandėn, Luksemburgun dhe ne fund Parisin e bukur me kullėn Eifel, Harkun e Triumfit dhe objekte tė tjera me famė botėrore.

            Ngado qė shkuam, mė e dashur na duket Shqipėria jonė, Tirana dhe ne veēanti Fterra jonė e bukur.

 

                                                                             Dilaver SHKURTI

Nr. 29 – gusht  2002

 

 

 

VAJZA FTERIOTE ARDITA MITA, DIPLOMOHET PER “FILOZOFI DHE MARREDHENIE NDERKOMBETARE” NE AMERIKE

Me ftesė tė rektores tė Universitetit tė vajzave nė Lynchburg tė Virxhinias, mė datėn 9 maj, bashkė me Dudushin, Kudretin e Mondėn, u nisėm nga Brukseli dhe pas nėntė orė e gjysėm udhėtim me avion, duke kaluar oqeanin Atlantik dhe pjesėn lindore tė kontinentit Amerikan, ku u bashkuan dy ditė bashkė, ajo Evropjane dhe Amerikane, mbėrritėm nė qytetin Atlanta tė Amerikės. Qė andej me avjon tė linjės sė brendshme, pas njė orė e gjysėm, mbėrritėm nė Linchburg, ku na priste Ardita, vajza e Kudretit dhe e Mondės, mbesa jonė e dashur dhe e shtrėnjtė.

            Vizita nė Amerikė ishte njė kuriozitet i veēantė pėr mua, ndėrsa takimi me Adėn, nė Universitetin ku ajo studjoi 4 vjet dhe asistimi nė ceremoninė e graduimit (dhėnies sė diplomės), ishte njė kėnaqėsi e veēantė e paprovuar nė jetėn time.

            Ceremonia e graduimit, brenda territorit te Universitetit, nė njė amfitetatėr nė natyrė, ishte madhėshtore.

            Tė gjithė vajzat diplomante dhe pedagogėt e tyre, duke pėrfshirė edhe rektoratin, ishin veshur me uniformė tė veēantė. Secilėn nga vajzat e shoqėronte njė i afėrt, prind ose gjysh. Nė rastin e Adės, mė ra fati mua qė ta shoqėroj. Amfiteatri ishte mbushur plot me prindėr dhe studentėt e Universitetit tė viteve mė tė ulėta. Pas pėrshėndetjeve nga rektorati, tė deleguarit tė qendrės, tė njė ish studenteje para 20 vjetėsh, tani punonjėse ne CNN dhe tė njė diplomateje, tė shoqėruar me marshe muzikor, thirrej nga rektorati emri i diplomantes dhe njė nga njė, nėn serinė e muzikės dhe thirrjeve tė gėzuara tė shoqeve, dorėzohej diploma.

            Mė kanė lėnė pėrshtypje tė veēanta fjalėt e rektores, ku ndėrmjet tė tjerave ajo ju tha: “ sot graduohen 200 vjza qė do tė drejtojnė nė tė ardhmen politikėn amerikane”... “Ndėrmjet kėtyre vajzave, qė nė bankat e universitetit, ka vajza si Ardita Mita qė kanė punuar nė organizata ndėrkombėtare ne Bruksel”. Nga 200  diploma, 30 kishin mbaruar me nota tė shkėlqyera, e ndėrmjet tyre ishte edhe Ada jonė, ku nė diplomėn e saj tė zakonshme shtohej “Tė jepen nderime zyrtare pėr arritje tė shėnuara gjatė kohės sė studimeve”. Pėrshtypje tė veēantė na la flamuri shqiptar qė valvitej nė krahė tė tribunės, bashkė me 5 flamurė tė tjerė pėr nder tė 6 vajzave qė pėrfaqėsonin shtete tė ndryshme.

            Pas vizitės nė familjen e pedagoges amerikane, qė i jepte Adės leksione pėr marrėdhėnie ndėrkombėtare dhe pas njė bisede tė ngrohtė me tė, e tė drekės madhėshtore pėr nder tė pjasėmarrėsve, u larguam nga Lynchburgu me makina qė mori me qera Kudreti. Kaluam Washingtonin, Baltimoren dhe qėndruam nė New York, ku fjetėm njė natė tek vajza e Shanės, e tė nesėrmen vizituam Monumentin madhėshtor tė Lirisė.

            Ditėn tjetėr mbėrritėm nė Boston tek vajza e shpresės dhe Dantja i Dushe. Folėm nė telefon me Bardhylin, Ganen e Zenelit, Irenėn e Luanit e shumė fteriotė tė tjerė, qė nė Amerikė janė mbi 60 veta.

            Vizita nė kishėn e Fan Nolit, nė restorantin e Antoni Athanasit, nė godinėn ku nga kati 54 duket tėrė Bostoni, i dha fund qėndrimit tonė nė Amerikė, e nėpėrmjet aeroportit Xhon Kenedi tė New Yorkut, fluturuam nė Bruksel. Nė kėtė rast na u bėnė dy netė bashkė.

            Ditėt e fundit tė qėndrimit tonė nė Bruksel, vizituam Gjermaninė, Hollandėn, Luksemburgun dhe ne fund Parisin e bukur me kullėn Eifel, Harkun e Triumfit dhe objekte tė tjera me famė botėrore.

            Ngado qė shkuam, mė e dashur na duket Shqipėria jonė, Tirana dhe ne veēanti Fterra jonė e bukur.

 

                                                                                                Dilaver SHKURTI

Nr. 29 – gusht  2002

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA