FTERIOTET

Sheri Mita
Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

Enter subhead content here

 

SHERI MITA –

ARTIST DHE REGJISOR I RESPEKTUAR

Nė jetėn e tij artistike mbi 30 vjeēare ka mbi 40 role nė kinematografi, teatėr e estradė

 

Kur Muzafer Korkuti mė mori nė telefon dhe mė kėrkoi tė shkruaja diēka pėr Sherin, ndjeva njė kėnaqėsi tė veēantė, duke menduar se ka ardhur koha qė Fterra e intelektualėve tė nderojė dhe tė respektojė tashmė dhe artistėt e vet.

            Sheriu ėshtė  njė artist me pėrvojė mbi 30-vjeēare, me njė krijimtari shumė tė pasur dhe tė larmishme, njė artist shumė i njohur i skenės sė Teatrit dhe Kinema-tografisė. Por s’ėshtė vetėm kjo. Ai ėshtė poliedrik nė krijimtarinė e vet tė pasur.

            Njihet dhe si dramaturg, kome-diograf, libretist, si regjisor e drejtues artistik i Varietesė sė Tiranės pėr njė dekadė. Por nuk ėshtė e tėra as kjo. Sheri Mita ėshtė artist, qė ndonėse i kushtoi njė jetė tė tėrė skenės dhe kinematografisė, siē e dinė tė gjithė, nga regjimi i shkuar, nuk u trajtua siē e meritonte. Fillimisht, duke e hequr nga Teatri Kombėtar, u dėrguar si regjisor estrade nė Berat. Mė pas, me gjithė kėrkesat e institucioneve tė ndryshme pėr t’u kthyer pėrsėri nė kryeqytet, lėshoheshin “rrufetė” e biografisė.

            Si hije e ndiqte emigracioni i tė jatit nė Amerikė si dhe ndonjė letėr anonime, kur Shefki Mita ishte njė profesor i shquar i gjermanishtes dhe i anglishtes, violinist i apasionuar dhe patriot i pėrmalluar pėr ta parė atdheun e vet njė ditė, tė lumtur dhe tė lulėzuar. Ai e kaloi jetėn nė emigracion ekonomik, duke mbajtur sytė dhe zemrėn e brengosur tek Shqipėria dhe familja e vet e dashur.

            Sheriu ,djali i Shefkiut, me talent e vullnet u bė autori i shumė komedive dhe dramave tė njohura nga publiku  shqiptar.

            Ėshtė brilante komedia “Kėshilli i ndrikullave”, e cila 30 vjet mė parė u luajt nga aktorėt e talentuar tė trupės sė teatrit tė Shkodrės. E tillė ėshtė dhe  “Dy krisma nė Paris”... “Njė dimėr i shkurtėr”, bashkė mė shumė drama, komedi, librete pėr estradė dhe programe pėr vitin e ri, shkruar nga dora e shkrimtarit tonė fteriot Sheri Mitės.

                Janė madhorė rolet e tij nė filmat “Ngadhnjim mbi vdekjen” (ku loz nė rininė e vet pėrkrah Artistit te Popullit Naim Frashėri) , “Nė fillim tė verės”, “Skėterrė 43”, “Netėt e yjeve tė pėrgjakura”, “Gjeneral Gramafoni”, “Dora e ngrohtė” e dhjetra e dhjetra role te filma tė tjerė shqiptarė ku spikat portreti i jashtėzakonshėm i artistit tonė Sheri Mita, i cili  karakterizohet dhe nga njė zė i ngrohtė e kumbues, qė do t’ia kishin zili shumė aktorė tė tjerė...

            Sheriun, artist e shkrimtar, mik i tė gjithve e i lidhur ngushtė me Fterrėn dhe fteriotėt e tė gjitha moshave, e ka karakterizuar nė ēdo kohė natyra e tij e qetė e kurajoze, menēuria dhe larpamėsia, cilėsi kėto tė lindura dhe tė brumosura qysh nė fėmini nga bankat e shkollė sė Fterrės.

            Duke shkruar kėto pak radhė pėr Sheriun, siē e thėrrasim ne nė Fterrė, respektojmė njė nga bijtė dhe njė nga artistėt mė tė spikatur tė artit dhe letėrsisė sonė dhe njė nga figurat mė tė dashura dhe tė nderuara tė Fterrės sonė.

Sulejman MATO

Nr.11 – dhjetor, 1998

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA