FTERIOTET

Nimet Mita

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

  

NIMET MITA – INTELEKTUALI E LUFTĖTARI QĖ NUK DUHET HARRUAR

Lindi nė vitin 1905 nė Fterrė . U rrit me halle e me vėshtirėsi.I ati, Feimi, qė kishte mbaruar studimet pėr teologji nė Stamboll, e dėrgoi Nimetin nė Shkollėn Tregtare tė Vlorės. Pas mbarimit tė shkollės punoi pėr njė kohė sekretar komuneje nė Sevaster. Pėr bindjet e tij revolucionare u shkarkua. Pėr njė kohė punoi si mėsues nė fshatin Dushkarak tė Vlorės, por edhe kėtu u pushua si antizogist.

            Bashkė me vėllain, Eshrefin, hapėn njė dyqan nė Gjorm ku trajtonin artikuj tė ndryshėm.

            Kur nė Vlorė filloi rezistenca e organizuar kundėr pushtuesve fashistė, Nimeti u bė nja nga pjesėmarrėsit e saj me aktiv e mė entuziast. U pėrfshi nė tė gjitha veprimtaritė patriotike qė kryheshin nė atė kohė. Bėnte propagandė e agjitacion, shpėrndante trakte, mori pjesė aktive nė manifestime e demonstrata qė organizonte Qarkori i Vlorės. Shtėpia e tyre nė Gjorm u bė bazė e rėndėsishme e luftės nė krahinėn e Lumit tė Vlorės.

            Nė fund tė muajit dhjetor 1941, ishte i pari Nimet Mita, qė nė atė kohė nė emėr tė Komitetit Qarkor tė Partisė Komuniste Shqiptare pėr Vlorėn me anė tė Mehmet Kofinės, fshehur nė samar tė mushkės pėr tė mos u diktuar nga kontrollet e armikut, dėrgoi nė Fterrė tek Hiqmet Dusha dhe nė Borsh tek Qazim Pali, komunikatat qė i bėnin thirrje popullit shqiptar pėr tu ngritur nė rezistencė tė armatosur kundėr okupatorit fashist.

            Nimeti, me pseudonimin “Tregtari”,  gjatė operacionit fashist tė dhjetorit 1942 - janar 1943 tė luftės sė Gjormit, kapet nga fashistėt dhe burgoset nė Vlorė. Pėr mungesė provash lirohet. Kėrkohet pėrsėri pėr ta futur nė burg, por kalon pėrfundimisht nė ilegalitet.

            Nė vitin 1943, siē dihet, sidomos nė rrethin e Vlorės, zhvillohet njė luftė e ashpėr midis dy vijave tė klasės politike tė asaj kohe. Nimeti thirret nga udheheqia e shtabit tė zonės sė I- rė operative Vlorė - Gjirokastėr me qendėr nė Kuē, pėr tė sqaruar pėrfundimisht qėndrimin e tij. Rrugės pėr nė Kuē e kapin dhe e ēojnė nė Ramicė, ku Liri Gega, me tė cilėn kishte pasė mosmarrėveshje, nė mėnyrė tė padrejtė dhe tė pabesė, mė 23 nėntor 1943, jep urdhėr pėr ta eliminuar. Nimeti u cilėsua si viktimė, por nė fakt ai ėshtė dėshmor i lirisė.

            Kėtu pėrfundoi jeta e intelektualit tė shquar Nimet Mita, njėri prej bijve mė tė mirė tė Fterrės, luftėtar i orėve tė para kundėr pushtuesit dhe organizator i luftės nacionalēlirimtare nė krahinėn e Vlorės.Ideali i tij ishte lufta kundėr okupatorit pėr ēlirimin e atdheut dhe vendosja e demo-kracisė.

                                                                                                                   Skėnder Dusha

                                   Dilaver Shkurti

Nr. 8 – qershor, 1998

 

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA