FTERIOTET

Refik Bezhani
Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

Enter subhead content here

 

BĖMĖ O BABĖ, TĖ TĖ NGJAJ

Njė ngushėllim i veēantė te njerėz me kulturė e mirėsi

 

Kur Refiku, i mirėnjohur nė fshat e nė fqinjė, madje deri nė shkallė vendi, ndėrroi jetė, nuk mbeti fis, mik e i njohur pa shkuar nė familjen e tij pėr ngushėllim. Dhėmbje ndjenė tė gjithė. Dhėmbje ndjeu veēanėrisht Fterra jonė, se Refiku i pat shėrbyer me gjithėēka mundi fshatit tė vet. Por i theri zemra veēanėrisht Ismetit, se Ismeti e kishte dhe fis, por mė shumė ishin shok e miq jete me njėri-tjetrin. Vetėm orėt e gjumit dhe orėt e zyrės i ndanin. Bisedat e tyre nuk shternin pėr asnjė moment. Gurrė bisedash ishte Refiku. Dhe ato kishin brenda dhe mėnēuri, dhe filozofi, dhe bukuri njerėzore.

Mendja dhe virtytet e Refikut ishin tė gjera. Shpirtin e kishte flori, se tė tillė e kishte genin, por dhe tė tillė e kultivoi veten deri sa u bė i mirėnjohur duke lėnė pas veprėn e Njeriut-simbol. Ndaj Ismeti u pikėllua nė zemėr pėr Refikun. Ndaj Ismeti, pasi i vajti nė ceremoninė e lamtumirės, nuk shkonte dot mė nė shtėpinė e bezhane, por priste nė elezaj ngushėllime pėr humbjen e mikut tė jetės, Refikut tė shtrenjtė.

            Dhe kaluan ditė ... Rabua, e shoqja e Refikut, e dinte kėtė. E dinin edhe tė katėr djemtė e Refikut. Ndaj, pasi pritėn tėrė shoqėrinė e miqėsinė e familjes Bezhani, njė ditė u bėnė tė katėr vėllezėrit bashkė: Hamleti, Petriti, Edipi, Mensuri. Dhe vėrtet qė dhėmbja e tyre ishte e madhe, se kishin humbur babanė, kishin humbur Refikun e tyre, atė qė i kishte rritur e eduktuar sa mė mirė, qė i ndihmoi dhe mėbėshteti nė krijimin e jetės sė pavarur familjare e profesionale, por ndjenė edhe njė detyrim tė veēantė pėr mikun e parė tė Babit tė tyre, Ismet Elezin. Dhe tė katėr vėllezėrit bashkė vendosėn t’i bėjnė njė vizitė nė shtėpi Xha Ismetit, siē i thonė ata.

            Kur profesor Ismeti hapi derėn dhe pa katėr djemtė e Refikut, u mallėngjye e u pėrlot. Atij qė kishte ligjėruar vite tė tėra nė podiume konferencash, tani  i ngriu fjala nė buzė.

- Erdhėm tė tė ngushėllojmė. Ne e kishim Baba, por edhe ti e kishe mik zemre, - tha Hamleti, si vėllai mė i madh. -Deshėm tė tė lehtėsojmė sadopak shpirtin tėnd, se kėshtu lehtėsojmė dhe veten. Edhė Nėnė Rabua, kėshtu na tha. Ecni te Ismeti, se ėshtė shumė i helmuar. Kishte pjesė tė madhe Ismeti te Refiku. Ismeti mė shumė lotoi se sa foli. Ky ishte njė ngushėllim i veēantė, i rrallė, qė e has po rrallė te njerėz me kulturė e me mirėsi, siē janė Hamleti, Petriti, Edipi e Mensuri. Ēfarė fisnikėrie! Nuk thonė kot : Bėmė babė tė tė ngjaj.

-                                                                                           Guro ZENELI

Nr:15 – gusht, 1999

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA