FTERIOTET

Remzi Braho
Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

Enter subhead content here

 

NJĖ JETĖ - ME KORREKTESĖ

 

Pėr ēdo fterjot mund tė shkruash diēka. Se ēdo fterjot ka njė jetė. Dhe jeta e fterjotit ka ngjarje, ka histori. Edhe Remziu ėshtė njė nga kėta fterjotė, qė ka njė jetė me veprimtari nė Fterrė dhe jashtė saj, nė luftė e nė paqe, nė kohė tė mirė e nė kohė tė keqe, nė jetė ushtarake e nė jetė civile. Dhe kudo e kurdo, tė 60 vjetėt e jetės i jetoi dhe i pėrballoi me nder e dinjitet. Nė fėmini pati njė jetė tė vėshtirė. Nėna e tij, Saliheja apo Shileja, siē i thėrriste Fterra, besimtare te Zoti, pati nje jetė modeste, por bujare, qė populli ia tha nė vargje: O moj nėna Salihe,/As na bėn nga njė kafe,/ Kush shkoi e ti s’i dhe,/ O Shileja, melaqe. Kushtet e detyruan tė birin e saj, Remziun, tė merrte rrugėn pėr nė Vlorė, se ky qytet me histori tė madhe, si vatėr dominante nė trimėrinė e gjithė Shqipėrisė, ka tėrhequr gjithnjė, edhe fterjotėt dhe pėr tė jetuar e punuar, dhe pėr tė luftuar e mėsuar. Madje, fterjotėt, dhe shpėtimin e tyre nga andartėt grekė, ne vitet mė tė vėshtira 1913-1914, kur “gratė e Kurveleshit me foshja nė dorė, ulėr moj e mjerė, ulėr moj e gjorė”, e kėrkuan dhe e gjetėn nė Vlorė. E pikėrisht, kėtu, nė kėto vite e gjer nė 1923, Remziu, biri i Brahos dhe Shilesė, punoi, dhe si ēirak, dhe si kamarjer. Pastaj u fut nė polici. Pėr njė kohė shėrbeu nė Tiranė, nė roje tė Parlamentit shqiptar. Kėtu, iu dha rasti tė njohė dhe Avni Rustemin. Ishte nė shėrbim, kur nė shkallėt e Parlamentit u bė atentat kundėr Ahmet Zogut, nga Beqir Valeri, qė “u iku nėpėr duar” rojeve.

Remziu, si dhe vėllai i tij, Xhevdeti, qė dhe u plagos nė kėtė luftė, mbėshtetėn Luftėn e Vlorės, ku morėn pjesė 48 burra fterjotė me komandant, “O Xhafer Shehu me nam”. Edhe si xhandar pėr disa vjet shėrbeu me korrektesė. Prilli i 1939-tės e gjeti nė detyrėn e postkomandantit nė Peqin, i cili mė 7 prill, bashkė me xhandarė tė tjerė shkuan nė Durrės me idenė pėr tė rezistuar ndaj pushtuesit fashist, ku jo larg tyre, mėsuan se u vra Mujo Ulqinaku. Nė ato vite, ndihmoi nė Peqin dhe pėr daljen nga burgu fashist tė Miladin Popoviēit, ashtu siē ndihmoi pėr tė nxjėrrė dhe nga burgu nė Lushnjė tė aktivitėve te Lėvizjes. Pikėrisht, nė atė kohė, kur ishte me punė nė zonėn e Elbasanit, futi nė shkollėn normale edhe Taren, vėllanė e vogėl, edhe djalin e tij tė madh Raitin e bijėn, Faten, nė fillore. Ndaj dhe tė tre u bėnė mėsuesa, madje me emer, se Sezaiu mė vonė u bė mjek, u bė profesor. Meraku mė i madh ishte Fatja, se i kishte ngele vajzė e vetme, se motra e saj Refija, nga njė apandesit, kishte vdekur nė moshėn 16 vjeē, qė i kishte helmuar zemrėn dhe babait dhe nėnės. Ndaj, kur Abedini ishte prezantuar me Faten nėpėrmjet Balkėzit, nė shtėpi tėk Remziu shkoi Azis Mehmeti. Remziu i bėri vetėm njė pyetje: unė e flė mėndjen, po t’ia jap vajzėn atij djali?

- Po bėre kėtė, Remzi, nuk do tė tė dhėmbė koka kurrė. Abedini ėshtė aqė i zoti, sa dhe juve Brahajve do t’u mbajė mbi kokė.  

Aty nga viti 1942 braktisi xhandarmėrinė dhe u kthye nė vėndlindje ku u inkuadrua nė ēetėn e Fterrės, duke u lidhur me lėvizjen antifashiste. Dhe pėr aktivitetin e tij patriotik  ėshtė dekoruar nga Presidiumi i Kuvendit Popullor tė Republikės sė Shqipėrisė me medaljen e Ēlirimit.

Ndjeu respektin e gjirokastritėve, kur punoi nė  intendencė, nė komandėn e Qarkut dhe nė Konispol si nėnkomandant i zonės. Me punė fitoi dhe gradėn e marshallit(kapterit). Por shėndeti nuk i priu. Ndaj, pėr arsye shėndetėsorė, u lirua dhe u kthye nė Fterrė, ku e priste me merak bullė Hatemja e mirė, gruaja bujare dhe zėmėrbardhė e tij, duke pėrfituar dhe pensionin pėrkatės.U bė mire, ndaj pėrsėri nisi punė, por kėtė radhė, si nėpunės pushteti i Kurveleshit, me qėndėr nė Kuē, duke u shėrbyer dhe fterjotėve. 

Por shėndeti pėrsėri e ngacmoi. Njė plagė e herėshme, nė gishtin e kėmbės sė ngrirė nė dėborė, nė vitet e vėshtira tė Luftės, iu khtye nė kanceroze. E ēoi Safet Memi tek doktorr Shiroka. I prenė dhe kėmbėn. Por metastazat iu shtrinė nė rrėzėn e kofshės. Dhe pa mbushur ende tė 60-tat ndėrroi jetė, duke lėnė pas emrin e njeriut qė nuk njohu as sherrin, qė nuk prishi as gojėn, qė u soll mirė mė tė gjithė, qė bėri mirė sa mundi, duke parė kryesisht punėt e hallet nė familjen e vet.

                                                                           Guro  ZENELI.

Nr.32 – shkurt, 2003

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA