FTERIOTET

Pullumb Shkurti

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

 

PULLUMB DEMIR SHKURTI

            Nė gusht tė vitit 1976, nė moshėn 37 vjeēare u nda nga jeta PULLUMBI, njė nga djemtė e mėsuar dhe tė shquar tė Fterrės. Vdekja e tij hidhėroi pa masė nėnė Hankon, vėllanė Luanin, motrat, gjithė fteriotėt dhe shokėt e shumtė tė tij. Tė gjithve ju kujtohet “kuja” qė u bė nė ditėn e varrimit tė tij.

            Pullumbi lindi nė Rrogozhinė nė vitin 1939, por u rrit dhe u edukua nė rininė e tij tė herėshme nė Fterrė, sepse xha Demiri familjarisht, me fillimet e luftės, u kthye nė fshat.

            Pasi mbaroi shkollėn fillore nė Fterrė dhe 7-vjeēaren nė Kuē me nota tė shkėlqyera, Pullumbi vazhdoi dhe mbaroi Politeknikumin “7 Nėntori” nė degėn e minierave. Nė vitin 1957 u emrua teknik miniere nė Memaliaj. Pas dy vjetėsh, pėr aftėsi dhe rezultate nė punė, u emėrua shef sektori, detyrė tė cilėn e kreu me nder deri nė vitin 1962, kur iu dha e drejta pėr tė vazhduar fakultetin e minierave nė Universitetin Shtetėror tė Tiranės. Nė vitin 1967 u titullua inxhiner miniere. Pėr tre vjet punoi inxhinier dhe kryeinxhiner nė minierėn e Krrabės.Nė vitin 1970 punon nė Institutin e Kėrkimeve Gjeologji-Miniera dhe mė vonė nė Ndėrmarrjen e Ndėrtimit tė Minierave si projektues i shfrytėzimit tė tyre. Gjatė kėsaj pėriudhe dha njė kontribut tė shquar nė projektim dhe pėr aftėsi tė tij u dėrgua 8 muaj pėr eksperiencė nė Kinė.

            Puna e minierės e kishte bėrė tė vetėn nė shėndetin e tij. Dhe ai u nda nga jeta nė gusht tė vitit 1976, duke lėnė nė pikėllim familjen, tė afėrmit,  gjithė fteriotėt, kolektivin ku punoi.

            Tė gjithė ne e kujtojmė me shumė respekt njeriun e mirė dhe tė dashur me tė gjithė, Pullumbin, nė kėtė 22 vjetor tė vdekjes sė tij.

                                                                                      Dilaver SHKURTI

Nr.10 – tetor 1998

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA