FTERIOTET

Sali Celi
Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

Enter subhead content here

 

LE TA KUJTOJMĖ XHA SALINĖ

 

Xha Saliu qč nga fteriotėt mė tė hershėm tė Tiranės. Tėrė jetėn ka qėnė punėtor e punoi me ndershmėri. Jeta nuk i ka ecur dhe aq pėr mbarė, por ai asnjėherė nuk u ligėshtua dhe e pėrballoi atė me vėshtirėsi. Fteriotėt e kujtojnė me respekt. Edhe ata qė banonin nė fshat, edhe ata qė erdhėn nė Tiranė. Shtėpia e tij, kurdoherė e vogėl e me fėmijė, ka qėnė e hapur me bujari. Nė vitet e vėshtira tė sė kaluarės, kur nuk gjeje as hotel, Sali Ēeli hapte portat, hapte zemrėn pėr bashkėfshatarėt.

            Sa herė qė ndonjė bashkėfshatar merrte shtėpi kėtu nė Tiranė, Saliu qe i pari qė shkonte ta ndihmonte. Se qe jo vetėm i papėrtuar, por dhe me duar tė arta. Ishte elektriēist vitet e fundit, por i zinte dora dhe pėr hidraulik, edhe pėr marangos, pėr gjithėēka. Edhe kur dikujt nga fteriotėt i ndodhte ndonjė fatkeqėsi, edhe kur dikush kishte gėzime familjare, Sali Ēeli do tė qe i pari. Fėmijėt i rriti me mundim, u dha shkollė e zanat, aq sa tė bėheshin tė aftė pėr jetėn.

U rehatua e u ripėrtėrit kur u martua me bashkėshorten e tij tė urtė, Sevdenė. Tė dy sikur u ujdisėn pėr njėri-tjetrin. Tė dy nuk ndaheshin, i shikoje gjithėnjė bashkė. Fituan respektin e dashurinė e bashkėfshatarėve, por dhe tė banorėve tė pallatit ku jetonin e tė gjitonėve pėr rreth.

            Le ta kujtojmė xha Saliun, fteriotin e ndershėm e mikpritės, le ta kujtojmė tė qeshur e tė dashur siē ishte, le ta kujtojmė me shakatė e “thumbat” e tij tė lezetshėm, le tė kujtojmė e respektojmė virtytet e thjeshtėsinė e tij tė rrallė. Bukuria e njeriut qėndron tek thjeshtėsia dhe shpirtmadhėsia.

Shpirti i tij i madh prej vitesh prehet i qetė nė xhenet.

                                                                                   Bardhyl XHAMA

Nr.18 – shkurt, 2000

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA