FTERIOTET

Elvira Kofina

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

  

FJALĖ ZEMRE PĖR OKULISTEN ME TALENT , ELVIRĖN NE VLORE

Nuk e njihja mė parė. Pėr babain e saj, Safetin, kisha dėgjuar se ėshtė njeri i mirė dhe mėsues i zoti. Rasti e solli tė takoj tė bijėn nė Vlorė, Elvirėn, aty nė spital, me pėrparėse tė bardhė duke vizituar pacientė tė sėmurė nga sytė. Pėr tė jatin e saj fteriotėt thoshin : nuri mėsuesisė, ndėrsa pėr tė bijqėn do tė thosha se ėshtė : nuri i mjekėsisė!. Duke pritur me vajzėn nė korridor dėgjoja copa bisedash: - Sot ėshtė Elvira, kemi fat. Njėri thotė ajo ėshtė mjekja mė e mirė. Dikush tjetėr shtoi se ajo ėshtė bija e Safetit, mėsuesit nga Fterra. Kėnaqesha kur i dėgjoja ato fjalė zemre nga pacientėt qė pritnin tė vizitoheshin. Kėnaqesha, por nuk u futa nė bisedė me ata. Doja tė dėgjoja mė shumė. Pas pak  futem nė dhomėn e vizitės. Kur i thashė se jam nga Fterra, hoqi syzet dhe mė shikoi me kujdes.

- Nė Fterrė rri, mė tha.

- Jo, i thashė,vitet e fundit jemi vendosur nė Borsh. Po zemrėn nė Fterrė e kemi tė gjithė.

- Ah ! Sa dėshirė kam tė vij nė Fterrė, mė tha dhe psherėtiu lehtė.

- Po pse s'vjen, i thashė, nė mblidhemi vazhdimisht nė Fterrė.

- Po s'kam njeri tė afėrm atje. Dhe uli kokėn.

- Tė gjithė ne fteriotėt - vazhdova bisedėn - jemi gjak me njėri-tjetrin. Dhe nė atė ēast ndjeva njė mirėnjohje mė tė thėllė pėr kėtė vajzė fteriote.

- Neise, i them, ke njė farė tė drejte, por kjo s'ėshtė arsye, sepse nė Fterrė janė tani rreth 50 shtėpi. Vėrtet shumica kane ikur, por aty kur bėhemi bashkė bėhemi prapė shumė. Me shaka i them se nė Ixuar kemi gjetur tė gjithė Fterrėn qė na pret e na pėrcjell me mall. Fterra i ka tė gjithė njėlloj.

Mė pyeti pėr shumė gjėra e kujtime nga ato qė i kishte thėnė babai. Edhe unė e pyeta pėr fteriotėt e Vlorės, pėr lidhjet me ta, pėr vatjet e ardhjet.

- Vemi e vijmė me tė gjithė, mė tha, dhe mė tregoi emra e biseda qė kishin tė bėnin me Fterrėn.

Mbasi mbaroi punė me vajzėn mė dha recetėn e syzave dhe porositė mjekėsore. Desha t'i jipja diēka nga kėnaqėsia, po e pashė qė bėra gabim. Jo vetėm qė s'i mori, por u skuq. Atėhere i besova edhe mė shumė bisedat qė dėgjova jashtė.

- Ekzaminimin ose pėrcaktimin e numerit tė syzave qė bėn Elvira, ishte plotėsisht me atė tė profesorit grek nė Athinė ku e kisha ēuar mė parė pėr vizitė:

- Mė pyeti profesori i Athinės: Ku i ke bėrė kėto syza.

- Nė Vlorė, i thashė, tek njė doktoreshė shqiptare.

- I lumtė, mė tha, i bėj tė fala nga mua si koleg dhe s'ke pse vjen nė Athinė kur keni tė tillė mjek nė Shqipėri.

Tek Elvira pashė bijėn e Fterrės, qė i ruan dhe i trashėgon tė tėra cilėsitė dhe vyrtytet mė tė mira tė intelektualėve fteriot

Shako Mehmeti

Nr. 25 – dhjetor, 2001

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA