FTERIOTET

Hiqmet Dusha

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

  

AMANETI I HIQMETIT : MOS E LINI FSHATIN TĖ PĖRĒAHET

 

            Me vjen keq qė nuk shkruaj dot shumė kujtime pėr Hiqmetin e dashur. Me karakterin e tij tė fortė, zemrėn e madhe e tė ēiltėr, me buzėqeshjen e pėrhershme, kishte fituar simpatinė jo vetėm pėr fshatarėt, por tė gjithė ata qė e njihnin.

            Pas okupimit fashist Hiqmeti ishte i pari nė fshat qė propagandoi luftėn kundėr okupatorit. Puna e tij nuk u pėrqėndrua vetėm nė Fterrė, por nė tė gjithė fshatrat e Kurveleshit e tė Rrėzomės. Hiqmeti ka shkrirė pėr atdheun gjėnė mė tė shtrentė, gjakun dhe jetėn e tij, mė 30 gusht 1943.

            Nė datat 27-28 gusht Hiqmeti erdhi njė natė nė Fterrė pėr tė takuar familjen, shokėt e dashamirėsit. Nė mėngjezin e datės 28 gusht duke kaluar xhadesė, te portokalja e Brahe, mė flet mua. U takuam dhe u pėrqafuam dhe mė uroi qė isha pranuar nė parti. E percolla deri tek pėrrali mbi Rukaj, i propozova tė shkoja edhe unė me tė. “ Jo, mė tha, - duhet tė rrish nė fshat, tė punosh qė tė fitosh simpatinė e tyre dhe porosia ime ėshtė qė tė luftoni tė mos pėrēahet fshati”.

            U ndamė me tė pėr tė mos u takuarmė, por fjala, karakteri, burrėria, dashuria e buzėqeshja, nuk do tė shlyhen kurrė nga unė dhe nga tė gjithė ata qė e kanė njohur dhe kanė punuar me tė, tek tė gjithė ish nxėnėsit e tij tė shkollės sė Fterrės.

            Gjatė gjithė kohės sė luftės dhe nė vazhdim u punua pėr tė mbajtur amanetin e tij qė fshati tė mos pėrēahet. Dhe mendoj se pėr kėtė kemi tė drejtė tė krenohemi tė gjithė bashke.

 

                                                                                                                       Safet MEMI

Nr.3 – shtator, 1997

 

…HIQMET DUSHA KOMISARI, NDĖR TĖ PARĖT, ISH I PARI…

            Hiqmeti aktivitetin politik e kishte filluar qė nė shkollėn Normale tė Elbasanit, ku u pranua edhe nė rininė komuniste. Pėr veprimtarinė e tij antizogiste nė vitin 1939 pėrjashtohet nga shkolla. Mė 7 prill 1939 merr pjesė nė demostratat e studentėve.

            Nė shtator 1940 erdhi mėsues nė Fterrė dhe menjėherė filloi aktivitetin revolucionar. Me rastin e 28 – vjetorit tė Pavarėsisė nė fjalimin e tij midis tė tjerave tha: “ Populli dhe rinia  Shqiptare nuk e durojnė dot robėrinė, neve nuk i durojmė dot tė huajt nė vatrat tona, pėr liri e pavarėsi populli ynė ka derdhur shumė gjak dhe po ta lypė nevoja do tė derdhė pėrsėri”. Hiqmeti porositi nxėnėsit qė tė mos nderojnė alla fashiste. Mė vonė, nga viti 1942, me inisiativėn e tij griset flamuri fashist dhe nuk u dėrgua asnjė i ri nga Fterra nė Itali nė aktivitete qė organizonte partia fashiste.

U shqua si edukator i brezit tė ri me ideyė e reja pėrparimtare pėr kohėn. I njihte mirė bashkėfshatarėt dhe u dinte tė gjitha brengat dhe hallet e tyre dhe pėrpiqej t’ua lehtėsonte ato. Rreth tij u grumbulluan tė gjithė fshatarėt dhe ai u bė pėrēues i luftės pėr liri, u shpjegoi dhe bindi tė rinjtė dhe fshatarėt pėr luftėn kundėr okupatorit dhe ēlirimin e vendit. Fterra dalėngadalė u kthye nė njė bazė tė rėndėsishme dhe tė pėrhershmė tė luftės. Atje vinin vazhdimisht drejtuesit kryesorė tė qarkut tė Gjirokastrės, tė cilėt sigurisht, takimin e parė e kishin me Hiqmetin dhe shtėpia e tij u shndrua nė bazėn kryesore tė luftės nė Fterrė. Nė tė gjithė ngjarjet kryesore tė kėsaj periudhe ėshtė organizimi, drejtimi, mendja e ndritur e Hiqmetit qė nga krijimi i kėshillit nacionalēlirimtar, tė njėsitit tė parė tė fshatit, tė sulmit mbi postbllokun e Borshit, ku u vra dhe dėshmori i parė i Kurveleshit, Fuat Mato.

            Nė 23 qershor 1943 nė Kondale nė Fterrė inagurohet ēeta “Toto Bolena”, ku komisar i saj caktohet Hiqmet Dusha dhe me 7 gusht 1943 kjo ēetė inkuadrohet nė batalionin “Asim Zeneli”, i pari batalion nė qarkun e Gjirokastrės.

            Nė luftėn e Libohovės kundėr garnizonit italian mė 30 gusht mori pjese edhe batalioni “Asim Zeneli”. Pas dy ore lufte tė pėrgjakshme Libohova u ēlirua, por armiqtė tė mbyllur nė kala, tė mesėrmen u vijnė pėrforcime nga Gjirokastra dhe lufta vazhdon. Pikėrisht nė kėto pėrpjekje, midis katėr dėshmorėve, ishte dhe komisari trim Hiqmet Dusha, i cili ishte ndėr tė parėt qė u hodh nė sulm. Shembulli i trimėrisė sė tij u pėrhap gjithandej. Nė kujtim tė tij, ēetės dhe me vonė batalionit “Dishnica” nė Pėrmet ju vu emri “Hiqmet Dusha”.

            Hiqmeti sot kujtohet jo vetėm nga bashkėfshatarėt e tė gjitha moshave, por emri i tij ėshtė bėrė i njohur nė shumė zona tė tjera e veēanėrisht nė krahinėn e Kurveleshit, ku ai ka pasė dhe aktivitetin kryesor.

                                                                                  Dilaver SHKURTI

Nr.3 – shtator, 1997

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA