FTERIOTET

Nexhip Dauti

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

 

NEXHIPI - MIKU I TĖ GJITHĖVE

            Ishte mga bijtė mė tė dashur tė Fterrės. Ishte i njohur nga Fterra nė Vlorė dhe nga Fterra nė Sarandė. Tė tillė e bėri profesioni i tij, e bėri sjellja e tij. Ndaj e njihnin shumė. Ndaj i flisnin nė emėr: Nexhip! O Nexhip! Mbaje se jam pėr nė Kuē! Jam pėr nė Borsh! Jam pėr nė Vlorė! Jam pėr nė Sarandė!. Ky ishte zėri lutės i dhejtra udhėtarėve qė i tingėllonte nė vesh shofer Nexhipit si thirrje shpirti, sa herė udhėtonte nėpėr rrugėt e zonės Vlorė-Gjirokastėr. Dhe sa i vinte nė vesh kjo thirrje, kėmba e djathtė e Nexhipit vendosej nė frena. Dhe hallexhiu hipte i lehtėsuar duke uruar shoferin e mirė. Tė rrallė janė nė kėtė zonė ata qė nuk i kanė ngritur dorėn pėrpara makinės sė tij. Dhe me gisht mund tė jenė ata qė pėr arsye se nuk kishte vend, nuk u ka ndaluar.

            I  papėrtuar ditėn dhe natėn. U vinte nė ndihmė jo vetėm fteriotėve po e po, por edhe banorėve tė fshatrave pėr rreth. Shprehte gėzim tė veēantė kur ēonte nxėnės e studentė nėpėr shkolla deri nė Tiranė. Nė kthim sillte dhe materiale ndėrtimi e porosi tė ndryshme. E bėnte kėtė punė nga fshati nė qytet dhe nga qyteti nė fshat.

            Fėmija i parė i Bastriut dhe i Husnos  u rrit me halle nė mes katėr vėllezėrve e dy motrave. Sė pari e ushqeu qumėshti i nėnės sė tij. Jeta e bėri tė fortė. Jeta e shoferit e bėri mikun e tė gjithėve. Miqėsia e parė qė e ruajti tėrė jetėn ishte ajo me Avniun, qė e nisėn qė nė fėmini nė Tiranė kur filluan punėn nė ofiēinė, ku u bėnė edhe mekanikė, dhe shoferė. Kėtė zanat qė tė dy e ushtruan tėrė jetėn.

            Ishin vite lufte. Ilegalėt organizuan nė zemėr tė Tiranės, nėn hundėn e fashistėve, aksionin pėr rrėmbimin e arshivit dhe pėr tė marrė armė dhe materiale tė tjera me rėndėsi tė veēantė nė dobi tė luftės pėr ēlirim. Shoferi qė drejtonte makinėn ishte Nexhip Dauti. Aktiv ishte edhe nė luftėn pėr ēlirimin e Tiranės. Pėr njė kohė shėrbeu si shofer i komandantit tė divizionit tė mbrojtjes sė popullit.

            Martesa me Merxhanen e mirė, vajzėn e Demirit dhe tė Hankos, e lidhi mė shumė Nexhipin mė Fterrėn. Me prirjen qė kishte pėr tė bėrė miqėsi, u bė mik i shumė njerėzve. Prirja pėr miqėsi ėshtė mesazhi mė i bukur pėr njeriun. Kėtė prirje tė Nexhipit na e kujton edhe i biri i tij, Dėfrimi, djali. Kėtė prirje e kanė gjithė fėmijėt e Nexhipit dhe shumė fteriotė. Kėtė prirje e kanė njerėzit e mirė. Dhe fteriotėt tanė tė tillė janė.

                                                                   Dilaver SHKURTI

                                                                        Mynir ZHUPA

Nr.21 – gusht, 2000

                                                                                                               

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA