FTERIOTET

Daro Dhuli

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

 

NGA “BARKU” I  DARO DHULES…

Sapo zbrita nė Vlorė, rastėsisht mė doli pėrpara Sezai Kofina, i biri i Safetit, tė mirėnjohur, “Mėsuesit tė Mėrituar”, qė jetėn ia kushtoi mėsuesisė. E falėnderova pėr punėn e mirė qė bėn pėr gazetėn “Fterra jonė” me komunitetin fterjotė nė kėtė qytet. Na bėri pėrshtypje qė Sezaiu e hodhi bisedėn  tek gjyshja e tij, Daro Dhuli.

- Pėr mua,- tha ai tėrė pathos,- ka qėnė njė gjyshe e veēantė. E, se mos vetėm pėr mua !. Gjyshe Darua ka qėnė e dashur dhe nė lagje. Jepte bukė dhe fukarasė, se nga gjėndja ekonomike gjyshėrit e mi kanė qėnė mirė. Hysni Trakua ishte i njohur  pėr tregėti. Por ama ishin njė familje bujare pėr tė gjithė. Gjyshi, nga qė ka ardhur nga Fterra i pari nė Vlorė, ka mbėshtetur tėrė fterjotėt  qė erdhėn mė vonė. Ka mbėshtetur shumė Dervish Shkurtin, qė kishte tetė fėmijė. Ishin vitet ’30-tė. Gjyshe Darua, mėsoi, se nja dy fterjotė, i kishin ndaluar nė burgun e Vlorės, ajo shkoi menjėherė dhe u ēoi bukė e ushqime. Ishte xhurmete e madhe Nėnė Darua jonė. Shtėpia jonė ishte e hapur. Kishte lezet kur vinte  Feta Zani me njė kalė tė bukur nė oborrin e shtėpisė. E se mos vetėm Fetahu. Fterjotėt qė vinin nė Vlorė, shtėpinė  tonė e kishin strehėn e tyre.

Biseda na ēoi tek nipėrit e stėrnipėrit e bullė Daros. Kur e pyetėm se sa bėhen, ku janė dhe ku ėshtė “pėrzier” gjaku, Sezaiu  na tha:  Jemi shumė. Gjashtė, pesė motra e njė vėlla, kemi mbaruar universitetin, plus fėmijėt tanė. Dhe nisi tė na i tregoi  me kėnaqėsi emėr pėr emėr.

Violeta, mėsuese, motra mė e madhe,me Hasanin nga Radhima, ka dy  vajza me tė lartė dhe djalin mjek. Diana, mėsuese,me Bujarin pedagog, nga Kanina, ka tė dy djemtė me tė lartė. Lumturia, farmaciste,me Ligorim nga Erseka, ka dy fėmijė nė tė mesme, por qė mėsojnė dhe pėr mė lartė. Elvira, okuliste, qė ju kini shkruar pėr tė nė gazetė, me Petritin nga Skrapari, ka vajzėn mjeke dhe djalin mėsues. Liza, mėsuese pėr anglisht,me Yllin inxhinier, nga Tragjasi, i ka dy djemtė nxėnės, qė studjojnė.

            Ndėrsa, vetė Sezaiu, ėshtė kryetar i degės nė Postėn Vlorė, me Zanėn  mėsuese, kaninjote, djalin, Endritin e kanė student nė vitin e dytė nė Akademinė e Arteve nė Tiranė, se vajza, Jonida ka mbaruar pėr gjermanisht Universitetin Tiranė. Pra,nga “barku” i   bullė Daros janė  19  njerėz.

Nuk kemi tė dhena pėr familje tė tjera, por njė fakt na gėzon. Shihni, dhe nipėrit e mbesat, apo brezi i ri i  fterjotėve, vazhdojnė traditėn, gati qė tė gjithė tė mbarojnė studimet  e larta nė degė nga mė tė mirat. Kjo ėshte tradita jonė, fterjotėt janė tė dashuruar  pas shkollės, pas arsimit e kulturės. Na gėzoi  shumė  edhe   njė fakt tjetėr  kuptimplot: Asnjė  fėmijė,fterjoti a fterjoteje,  nė Vlorė, nuk ėshtė marrė  me drogė apo me skafe e as me vese tė tjera. Sa mirė ! Ėshtė vėrtetė kėnaqėsi.

Kjo ėshtė edukata jonė,  qė ėshtė kultivuar nė breza me radhė tek fterjotėt,  qė ruhet  me dinjitet  e ndershmėri qytetare.

                                                                                     Guro  ZENELI

 

Nr.34 – qershor 2003


 

 

 
 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA