FTERIOTET

Mehmet Kofina

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

Enter subhead content here

 

I PANJOHUR PĖR TĖ... PO DJALE SHKOLLE NGA ĒORRAJ

Fjalė zemre pėr Mehmetin Kofinėn

            Punonte nė PT-nė e Kuēit dhe priste dhe biletat pėr postėn e Vlorės. Nė njė ditė nė fund gushti u vu nė pozitė tė vėshtirė. Ndodhej nė kėmbė aty nė dyshemėnė e kamjonit tė mbuluar me mushama, duke mbajtur nė dorė biletėn e fundit sipėr duarve tė shumta e lutjeve “nėma mua”, “nėma mua”... Unė isha fare afėr dhe dridhesha nga emocioni se mos nuk nisesha dot atė ditė pėr nė Vlorė. Por nė njė moment guxova, zgjata dorėn dhe ia tėrhoqa biletėn nga dora e tij. “Hip nė makinė” - mė tha menjėherė. Hipa sa hap e mbyll sytė dhe u ula nė stolin e drunjtė, i lehtėsuar por ende i trembur, se njė stuhi ankimesh dhe kėrcėnimesh iu pėrplasėn atij si “kemi njė javė kėtu”, “ai djalė ėshtė...” etj. “ E ē’ti bėjmė tani! - tha xha Mehmeti, edhe sikur t’ia marrim biletėn, ja vetėm njeri nga ju do tė shkojė. Pastaj, djalė shkolle ėshtė...Tani nuk ia marrim dot biletėn nga dora!”. Nė fakt, kur kalova nė kėmbė pranė zyrave tė PT-sė sipėr te rrapi i madh, nė Kuē, i thashė njė fjalė, por ai hapur, nuk mė premtoi.

            Bashkė me”stampimin” thellė nė subkoshiencė tė frikės sė atyre kohėve nė se do tė hipnim apo jo nė “postėn e Kuēit”, mė ka mbetur i paharruar ky moment respekti i tij, pėr mua, i panjohur pėr tė, por “djalė shkolle” nga Ēorrajt. Ndaj dėshiroj tė fiksohet ky falėnderim e kujtim pėr tė, si tipar i fteriotėve, paēka se ai vetė nuk dėgjon, por... dėgjon Fterra.

 

                                                                                                                         Hektor Veshi

Nr.7 – prill, 1998

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA