FTERIOTET

Zeko Braho

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

 
NDĖR STUJUESIT E PARĖ VLONJATĖ ĖSHTĖ EDHE ZEKO BRAHO

 

Para pak kohėsh, Komuniteti fterjot nė Vlorė organizoi njė takim dhe njė banket pėr tė nderuar Zeko Brahon, qė fitoi titullin shkencor: Profesor i Asociuar.

            Fteriotėt kanė krijuar njė traditė tė pasur nė kėtė drejtim, duke filluar qė nga Isa Hizmo dhe deri mė tė rinjtė edhe nė emigracion.

            Me kėtė titull Zekua i jep nder jo vetėm vetes, por edhe Fterrės dhe pėr faktin se ėshtė ndėr tė parėt qė ka fituar gradė shkencore nė rrethin e Vlorės, qė  dy dekada mė parė.

Kjo veprimtari u organizua nė njė lokal nė qėndėr tė qytetit, ku u kėnaqėm  tė gjithė sa ishim.

E ēeli kėtė veprimtari kryetari i Komunitetit Fterjot nė Vlora, Z. Naxhi Shkurti, i cili evidentoi punėn shkencore tė Zeko Brahos dhe shprehu krenarinė qė ndjejnė bashkėfshatarėt dhe miqtė e shokėt e tij pėr kėtė arritje. Me kėtė rast ai falėnderoi dhe gazetėn “Fterra jonė”, e cila e bėri tė njohur kėtė fakt pėr tė gjithė lexuesit e saj, tė cilėt nuk janė vetėm fteriotė.

            Nė kėtė takim prekės, profesori i asocuar, Zeko Braho falėnderoi gjithė pjesėmarrėsit dhe pohoi se rrallė herė e ka ndjerė veten kaq tė nderuar, kur njerėzit mė tė afėrt tė tij, fteriotėt, e ndajnė bashkė me tė gėzimin e tij.

            Njė veprimtari tė tillė e kanė organizuar fteriotėt e Vlorės pak kohė  mė parė edhe pėr tė nderuar majorin Alaudin Haxhiu me rastin e dekorimit tė tij, traditė qė mendojmė se duhet vazhduar dhe nga degėt e tjera tė  Shoqatės “Fterra”, gjė qė na argėton dhe vėllazėron mė shumė me njėri-tjetrin.

E kush nuk foli e nuk pėrshėndeti nė kėtė veprimtari: Aliu, Shazua, e Sezaiu, Irfani dhe Mevluti, Bajtaktari dhe Bilbili, Nuhua dhe Alaudini me nipin e vogėl tė ardhur nga Greqia, Teki Abazi dhe Granit Brinja e Fatmir Zani, tė cilėt e ndjenin veten mė tė preokupuar, se ishin “elēijtė” e dasmės.

            Unė, dikur shoku i ngushtė i jetės studentore dhe tashmė dhe kunat me Zekon, qė pothuajse ēdo ditė nė verė e nė dimėr, zakonisht e pimė kafen te Tuneli nė Ujė tė Ftohtė, si dhe Mirjana, Bedena, Pepa e Ismihaja, nuk mund tė mos ndjenin kėnaqėsi tė veēantė sė bashku me Anilėn, e cila fiksonte kėto momente nė fotografi.

                                                                                                                    Xhebro VERAJ

Nr. 36 – dhjetor 2003

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA