FTERIOTET

Sejko Hizmo
Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

Enter subhead content here

 

AMANETI  I  SEJKOS

 

Brezi rreth tė 50-tave, e ka njohur  Sejkon, si njė fterjot tė mirė, qė nuk bėnte askujt, as zarare e as tė liga. Mund tė pranonte t’i bėnte vetes, por jo tė tjerėve. Dhe, ndodhte kėshtu me tė, se Sejkua ishte besimtar. Ndaj kishte dhe shpirtin e mirėsisė. Njeharazi Sejkua mbahet mėnd, si njė usta i mirė i punės me dru, si njė marangoz qė dinte tė shtronte dysheme dhe tė bėnte tavane, dyer e dritare, por qė dinte tė hidhte dhe ēatitė e shtėpive. Ndėrsa, Xha Veliu mbahej si murator, si usta i gurit, Sejkua mbahej si marangoz, si usta i drurit. Dhe, tė dy, herė bashkė e herė veē e veē, si tė ishte puna, ata shkonin gati shtėpi mė shtėpi nė Fterrėn tonė. Me zanatin e tyre u kanė bėrė mirė tė gjithė atyre qė kanė ndėrtuar apo riparuar shtėpi. Ndofta, nuk ka shtėpi nė Fterrė qė tė mos ketė dorėn e kėtyre ustallarėve.

Por Sejkon, Fterra e mban mend dhe pėr diēka tjetėr, e mban mend  dhe pėr njė zgjuasri natyrale, per disa ”vasijete” qė ka lėnė, qofshin  nė formė shakaje  apo qė merren si shaka, por qė, nė disa raste, ishin dhe me pak “spec” pėr politikėn pėrkatėse.

Sejkua mbahet mėnd dhe pėr dėnimin qė iu bė se “me njė varkė me dėrrasa” do tė hidhte nė Korfuz nė vitin 1949-50 njė grup personash, midis tyre dhe dy-tre fterjotė. Kjo “fjalė” i kushtoi rėnde. Kjo “fjalė” e futi nė “shtatė penxhere”. Edhe kėtė e tha se donte t’u bėntė mirė tė tjerėve. Tamam, siē thotė njė proverb : “Bėn mirė, tė gjėsh keq”. Dhe Sejkua deshi tė bėnte mirė, por gjeti keq, duke bėrė, nė mos jam gabim, 5 vjet burg. Razipi bėri mė shumė, se u dėnua pėr mungesė vigjilence, nga qė ishte punonjės policie. Edhe Razipi, nga qė kishte zemėr tė mirė, nga qė nuk ia lejonte shpirti i mirė qė  tė denonconte njė apo dy fterjotė dhe atė qė u konsiderua “grup”, shumicėn e tė cilėve i njihte pėr njerėz tė mirė, u dėnua dhe mė rėndė. 

Njeherazi Sejkon Fterra e mban mend dhe pėr njė amanet tė tij kuptimplotė, qė ėshtė pėr tė gjitha kohėt e pėr mbi kohėt. Po cili ėshtė ky amanet?  Nė Fterrė, vite mė parė, ndofta shumė vite, tė paktėn qė nė kohėn e Turqise, ai qė mori emrin “Kadiu i Korkute”, ndėrtoi shtėpinė mė tė mirė nė Fterrė, e cila i reziston kohės dhe sot e kėsaj dite. Por kohėt ecėn  dhe ndryshuan. Korkutajt u larguan nga Fterra. Ishin vitet kur prona private ishte “shuar” dhe konsiderohej se prodhonte psikologji negative. Atėhere mbi gjithėēka vlerėsohej “prona shoqėrore mbi mjetet e prodhimit’, madje mbi ēdo vlerė tjetėr. Duke qėnė kėshtu, edhe Korkutajt, edhe tė tjerė fterjotė qė tashmė jetonin e punonin nė Sarandė, Vlorė e kryesisht ata qė ishin vendosur nė Tiranė, i shitėn ose ua lanė tė tjerėve shtėpitė e bėra nga tė parėt e tyre.

Mė kujtohet njė bisedė me Nėnė Ilen. Im vėlla, Sakua ndėrtoi shtėpi tė re, sipas rregullave, brenda vijės sė verdhė tė fashtit, afėr qendrės sė Fshatit, pranė Ixorit. Nė kėto kushte, njė i ardhur nga Kaparjeli, njė fare Bajrami, iu lut t’ia jepte pėr tė jetuar shtėpinė e Zeneljave, qė tashmė  kishte ngelur bosh. Dhe vėllai Sako, si zemėrbardhė qė ishte dhe si mikpritės qė respėktonte shumė “tė huajt” qė vinin nė Fterrė, ia dha tė jetonte e ta mirėmbante shtėpinė, pa bėrė fare pazare. Nė atė kohė as kush nuk bente pazare e jo mė Sakua, qė ishte njeri i cili kishte pėr moto tė jetės sė tij: Nderi

– Jetė, e Jeta - Nder. Kur njė tė shtunė, shkova nė Fterrė, Nėnė Ilja mė tha: Bir, thuaj tėt vėllai, tė mos e jap shtėpinė nė Vijėn e Pale, se “nuk shitet Guri i Babait”.

- Nuk merrem me atė punė,-ia ktheva unė. E di vetė se ē’bėn Vėllai.

Pavarėsisht, si u zhvilluan ngjarjet dhe si u zhvillua jeta, mua mė ka ngelė nė kujtesė fjalia: “Nuk shitet Guri i Babait !”.     

Dhe kjo mėnēuri, m’u kujtua kėto ditė, kur mėsova se Sejkua, kur mori shtėpinė e Korkute, me ēmimin simbolik tė asaj kohe, siē ndodhte kudo, u tha fėmijve tė tij: “Njė dhomė ėshtė e Korkute pėr tė ardhur sa herė tė duan e kur te duan nė Fterrėn e tyre”. Ku ta gjėsh kėtė shpirt. Ky ėshtė shpirti i hizmajve, shpirti i njeriut tė thjeshtė, shpirti i njeriut tė vuajtur, shpirti i njė fterjoti te mire, shpirti i Sejko Hizmos.

     Pastaj djemve tė Korkutajve u tha: Faleminderit, ju djemve tė Muharremit e Gjulzasė, se mė bėtė me shtėpi. Unė si maragoz qė jam, do ta rregulloj e ndreq me dorėn time. Por unė,  po ju them se njė dhomė do tė jetė juaja tėrė jetėn. Ju, kur tė doni e sa te doni, tė vini e tė rrini nė dhomėn tuaj. Kjo dhomė do te konsiderohet e korkutajve.

Dhe jo vetėm kaq, por Sejkua bėri dhe njė deklaratė me dorėn e tij, si garanci e shkruar, pavarėsisht se dihej qė ai nuk e kthente fjalėn. Sejkua ishte nga ata qė dhe para gjyqit e pranoi se kishte thėnė: “Njė varkė me dhoga per tė dalė nė Korfuz, e bėj unė”. 

Ja ky ishte amaneti i Sejko Hizmos, njė amanet qytetar, njė amanet njerėzor, njė amanet bujar, qė e bėn vetėm njė njeri me zemėr bujare. E ku ta gjesh kėtė shpirt, shpirtin e njeriut tė thjeshtė  e tė vuajtur, shpirtin e njė fterjoti te mirė  

                                                                                          Guro  ZENELI

Nr. 42 – dhjetor 2004

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA