FTERIOTET

Eduard Zhupa

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

  

FUTBOLLISTI DHE TRAINERI I NJOHUR

EDUARD ZHUPA

            Nė kurorėn e gjelbėr, qė shtrihet pėrgjatė gjithė bregut tė artė tė Jonit, gjėnden dhjetra fshatra tė bukura e piktoreskė tė Rivierės sonė, secili mė tėrheqės se tjetri. Nė atė perlė tė pashoqe, nė njė luginė pak tė “fshehur” 10 km pranė Borshit, ėshtė edhe Fterra, me njerėzit e saj punėtorė e mikripitės, tė zgjuar e tė mėnēur.

            Ky fshat i vogėl ka nxjerrė mjaft njerėz tė shquar, qė kanė bėrė emėr dhe i kanė sjellė vendlindjes sė tyre nder e krenari. I tillė ėshtė edhe njeri prej bijve tė saj, futbollisti Edi Zhupa, djalė i dytė i Halitit dhe i Elvirės. E kam njohur shumė vite me radhė kėtė djalė 33 vjeēar qė pėr hobi ka muzikėn, vallėzimin dhe pastėrtinė. Kur ishte vetėm 11 vjeē nisi tė luaj futboll. Dhe fati solli tė binte nė duart e njė pasionanti tė veēantė e tė mirėnjohur nė Durrės, trainerit Filip Xhain.

            “Provimin” e parė Edi e dha nė Kuēovė, nė njė veprimtari moshatarėsh, ku shkėlqeu me gjithė talentin e tij. Ndėr kaq “Profesor Filipit” i gufonte zemra. Ishte i qeshur dhe entuziast, a thua se kishte zbuluar Pelen e Brazilit!

Mirėpo njė ditė “kingut prej Tirone” , siē i vunė epitetin, nė njė ditė stėrvitje, i vodhėn ēantėn .Ky gjest i ulėt, ia prishi disi qejfin, por  nuk ia zbehu pasionin pėr futbollin. E ėma kujton se ”edhe pėr bakllava ta ftoje, nuk lėvizte nga vendi, kurse kur ishte fjala pėr futbollin, fluturonte nė ēast”.

Arriti tė hyjė nė Shkollėn e Mjeshtėrisė Sportive tė Durrėsit. Kjo ishte ngjarje e shėnuar dhe pas kėsaj e gjeti veten. Qė kėtu hodhi vėshtrimin tek futbolli i madh me moton: Pasion, disiplinė, punė, stėrvitje, pėr pėrvetėsimin e ēdo elementi teknik. Sprintet, sllallomet, stopimet dhe elementė tė veēantė tė teknikės individuale,  e tėrhiqnin shumė sidomos gjuajtjet nė portė. Puna e tij ishte e admirueshme, kurse sjellja shėmbullore.

Shpejt erdhi dhe “fluturimi” jashtė shtetit - Finlanda, Turqia, Qipro dhe Greqia - ishin vendet qė i “shkeli” qysh nė moshėn 16-vjeēare, pra ende kur ishte djalosh i brishtė. Finlanda i pėlqeu shumė. Iu propozua qė tė qėndronte atje. Mirėpo Edi mendonte ndryshe, mendonte pėr prindėrit.

             “Shkėndija” e “Studenti” u bėnė vatrat e reja tė Edit, biondinit tė talentuar. Te skuadra e studentėve u bė dhe kapiten e dirigjent i saj. E donin dhe e respektonin pėr pjekurinė e menēurinė, pėr cilėsi tė bukura. Ndėrkohė u bė student.

Fanella e “Partizanit” i kishte pėlqyer qė kur ishte ende fėmijė. Ndaj ėndėrronte qė ta vishte njė ditė. Dhe erdhi ai ēast kur u bė lojtar i kėsaj skuadre. Ndjeu krenari dhe e vlerėsoi si detyrim mė tė madh pėr sportin.

- Ka qenė njė djalė pėr t’i pirė dollinė! - ka kujtuar kėto ditė njė nga trajnerėr e “Partizanit”, Sulejman Starova, sekretar i pėrgjithshėm aktual i FSHF-sė.

Ka vite qė Edi ndodhet nė Greqi. Ashtu si shumė sportistė shqiptarė, edhe Edi mori rrugėn e mėrgimit. Fillimisht “Apolloni” i ēeli dyert dhe u bė “stacioni i parė”. Shpejt kaloi tek i famshmi “Panathanikos” e pastaj tek “Kalifea” dhe “Sirios”. Mė vonė, veshi fanellėn e “Tepsifeas” nė Glifalla, njė ndėr skuadrat e mira tė Athinės. Madje jo vetėm si lojtar, por edhe si trajner. Bėn punė pasionante dhe tė palodhur, me nivel e kulturė. Rezultatet nuk i munguan. Skuadra u ngjit nga vendi i 7-tė nė tė parin . Mė e rėndėsishme ėshtė se 17 gola janė tė mendjes dhe kėmbės sė Edit, duke figuruar nė golashėnuesit mė tė mirė. Nė kategorinė e vet vėshtirė ėshtė tė gjendet njė i dytė, me tregues tė tillė pozitivė, sa orgjinalė, aq edhe tė veēantė.

Edi si trajner do tė ecė edhe mė tej. Kjo ėshtė bindja e specialistėve qė e njohin nga afėr Edi Zhubėn, djalin e Fterrės suaj.

                                                                       Prof. Ismet BELLOVA

Nr.14 – qershor, 1999

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA