FTERIOTET

Mufit Haxhiu

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

 

NJĖ JETĖ, ME VULLNET E NDĖRGJEGJE

- Ne 75-vjetorin e lindjes se Mufit Haxhiut -

            Duke qėnė mėsues nė Fterrė, kam lexuar vazhdimisht gazetėn "Fterra jonė". Mė ka pėlqyer. Por mė shumė mė kanė tėrhequr shkrimet pėr lashtėsinė. Mendoj se bėn shumė mirė gazeta juaj qė shkruan e boton portrete pėr jo pak fterjotė. Duke qėnė kėshtu, po ju shkruaj dhe unė diēka pėr njė nga fterjotėt, qė gati gjithė jetėn i ėshtė pėrkushtuar vendlindjes sė tij, Fterrės, pėr Mufit Haxhiun.

            I ati i tij, Ismaili, ėshtė marrė me blegtori, pėr tė pėrballuar jetėn dhė pėr tė rritur fėmijtė. Dhe e pėrballoi atė me nder. Ishte njeri i thjeshtė e i ndershėm, ishte njeri qė e donte vatanin. Kėtė e tregoi nė vitin 1920, kur mori pjesė nė Luftėn e Vlorės bashkė me shumė fterjotė tė tjerė. Ndaj dhe ėshtė dekoruar me medaljen e "Trimėrisė". Haxhiajt u lidhėn ngushte dhe me Luftėn Antifashiste Nēl. qė nė fillimet e saj. Ahmeti, vėllai i Mufitit, doli partizan.

Ndėrsa vetė Mufiti u aktivizua me rininė antifashiste. Kėshilli Nacional-Ēlirimtar i fshatit e kishte korier. Eshte njė nga veteranėt e kėsaj lufte. Gėzon "Medaljen e Ēlirimit". Ishte ndėr tė parėt pjesėmarrės nė aksionet e rinisė pėr rindėrtimin e vendit. Punoi me pėrkushtim pėr tre muaj rresht nė hekurudhėn Peqin-Elbasan, ku shėrbeu edhe si organizator i brigadave vullnetare tė rinisė. Ka merituar edhe "Medaljen e Punės". Mė vonė kreu detyra partie. U dallua nė detyrėn e instruktorit tė Komitetit tė Partisė tė Rrethit Kotė, ish-qarku Vlorė.

Por kudo qė shkonte, edhe se nė moshė tė re, nuk i ndėrpreu asnjėherė lidhjet mė fterrėn e tij, tė cilėn gjithmonė e ka dashuruar me gjithė shpirt. Ndaj dhe kudo qė punoi jashtė Fterrės, familjen kryesisht e mbajti nė Fterrė. Kontribuoi dhe nė krijimin e kooperativės nė vitin 1956, ku u zgjodh edhe kryetar i kooperativės sė fshatit Fterrė. Ndėrsa nė vitin 1957 u caktua si instruktor nė Komitetin e Partisė nė Vlorė. Pastaj sekretar lokaliteti nė Kuē. Mė vonė, po si sekretar lokaliteti nė Piqerras. Ndėrsa nga 1963-1968 nė Komitetin e Partisė Sarandė. Pėr 10 vjet kreu detyra tė ndryshme nė Ndėrmarrjen Bujqėsore Lukovė, deri dhe zv/drejtor i kėsaj NB-je. Pėr  punė tė mirė ėshtė dekoruar me "Urdhėrin e Punės tė Klasit tė Tretė". Pėr 6-7 vjet, deri nė 1987, sa doli nė pension, punoi si Kryetar i Kėshillit tė Bashkuar  Borsh-Fterrė-Ēorraj.

Nė ēdo detyrė, punoi me vullnet. Kreu me ndėrgjegje detyrat e kohės qė jetoi. Ruan emėr tė mirė nė Bregdet, si njeri i drejtė e shoqėror. Tashmė, dhe si pensionist nė kėto vite, pėrpiqet tė japė kontributin e tij me kėshilla  e mendime nė dobi tė problemeve qė ka apo lindin nė fshatin e tij, Fterrė.

Edhe ne mėsuesit e respektojmė. Nė kėtė 75-vjetor, e urojmė pėr jetė tė gjatė e tė qetė.                                                                   

                                                     Lekė KOKA

Nr. 40 – gusht 2004

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA