FTERIOTET

Fatie Merkuri

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

  

Fatja - simbol i  virtytit tė ēmuar

Nė qoftė se Nėna e do djalin, mė shumė se veten, nė qoftė se motra e do vėllain, aq sa do nėna djalin, Fatja ishte dhe njė nėnė e tillė pėr dy djemte e dy bijat e saj, ishte dhe njė motėr e tillė pėr dy vėllezėrit e vet, por dhe njė grua shėmbullore pėr Abedinin. Por Fatja ishte dhe njė femėr me virtyte tė larta, ishte dhe njė mėsuese e pėrkushtuar,, qė nxėnėsit i donte si t'i kishte tė saj. Me pak fjalė. kjo ishte Fate Mėrkuri ( Brahaj). Ishte dhe mbetet e tille. Ishte.se tani.Fatja ka ndėrruar jetė, qė mė 22 gusht 2004. Mbetet.se la modelin e femrės te Fterra, te Vlora e vlonjatėt, qė e njohėn, te banorėt e lagjes, ku jetoi vitet e fundit nė Tiranėn e re.

     Ndaj, dhe dhimbja e keqardhja, kur e pėrcollėm nė banesėn e pėrjetshme, ishte e madhe, por dhe e gjėrė, se  e ndjenė jo vetėm shumė pjesėmarrės, por dhe gjithė sa e morėn vesh nė Fterrė e Sarandė, Tiranė, apo tėrė njerėzit e njohur nė 68 vjetet e jetės sė saj.

     Ajo ditė e 22 gushtit u bė e zymtė, se na iku Fatja jonė engjėllore. Dhe e dini se ē'banesė zgjodhi? Banesėn e pėrjetėshmė tė Nėnės sė saj, Hatemes. U fut nė gjirin e  Nėnės. Dhe nėnė Hatemja dhe u gėzua, por dhe u helnua. U gėzua se iu fut bija nė gji. U helmua se la Bedon e pikėlluar, se la, nė ngashėri e nė lotė, dy djemtė e dy vajzat e saj, se u ra koka nė gjoks 8 nipėrve e mbesave tė saj, sepse u iku gjyshja aq e dashur, se u erdhi keq gjithė tė gjallėvė qė e njihnin. Madje pėr Faten ndjenė dhimbje dy nuset e dy dhėndurrėt, ndjenė dhimbje kunatat nė Brahaj e nė Mėrkuraj. Edhe kushėrinjtė e kushėrrirat e para, bijte e bijat  e Xhevdetit, qė u lindėn e u rritėn nė njė ēati, ndjenė dhimbje tė madhe.

     Dhe e dini pse? Se Fatja ishte si motėr pėr tė gjithė. Shkėlqeu si nxėnėse nė Fterrė e Tepelenė, kur ishte te vėllai, Raiti. Emėr la si mėsuese nė Fterrė dhe pėr shumė vite ne Vlorė, veēanėrisht nė kopshtin e fėmijėve nė Skelė.

     Emri i mirė i Fates shkoi dhe nė shtet. Ndaj dhe shteti e dekoroi me urdhėrin "Naim Frashėri".  Kėtė emėr e la dhe midis nesh, e la midis tė gjallėve pėr shumė e shumė kohė. Ndaj edhe nė lagjen, ku ndėrroi jetė, e pėrcollėn pėr nė vėrreza jo vetėm shumė fterjotė, por dhe jo pak banorė tė Fates shėmbullore.

                                                                Zeko  Braho.

 Nr. 41 – tetor 2004

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA