FTERIOTET

Shkelqim Shkurti
Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

Enter subhead content here

 

 

 

SHKELQIM SHKURTI

 

U mblodhėn per te percjelle e per t'i dhene lamtumiren e fundit, djalit, bashkeshortit, babait, vellait, kushuririt, mikut e shokut te dashur e te paharruar Shkelqim Shkurtit.

Ishte vdekje e papritur, por dhe e parakoheshme. Ishte nė moshėn 51 vjeēare. Ndaj tronditi shpirtine tė gjithė pjesėmarrėsve. Dhimbja shkon nė kufij te e durimit njerėzor. Por, ē't'i bėsh vullnetit tė Zotit!? Nė kėto raste hidhėrimi ndahet e perballohet sė bashku me tė afėrm, shokė, miq e dashamirės.

Ishte djalė qytetar, se tė tillė kishte dhe genin, por dhe se lindi nė Tiranė, nė vitin 1953, nė familjen e mirė Zenel-Shanė. U rrit me dashuri e ngrohtėsi familjare, midis dy vėllezėrve tė tij, Flamurit dhe Valdetit dhe tri motrave, Dijeni, Minevere e Vigane. Midis tyre nuk iu ndie ndonjėherė zėri pėr keq. I mirė, i drejtė, i mirėsjellur ishte dhe me Mimozėn, bashkėshorten e tij tė mirė, me tė cilėn lindėn dy vajzat e dashura, Sara dhe Denisa, qė tashmė mbetėn pa babain, qė i donte sa veten e qė pėr to kujdesej mė shumė se pėr vete.

Ēimi, siē e thėrrisnim, pasi mbaroi shkollėn 8-vjeēare "11 Janari" ne Tiranėn e Re, donte tė bėhej usta, donte tė bėhej mekanik. Ndaj dhe shkoi nė degėn mekanike. Si mekanik u dallua nė "Uzinėn e Traktorėve", ku ndjeu dhe ngrohtėsinė e shoqėrisė sė punės. Ndaj dhe u emrua dhe pėrgjegjės reparti. Mė vonė, pėr disa vjet, 1980-1990, punoi me pėrkushtim ne ndermarjen e Riparimit te Automjeteve, OAN.

Nė vitet e ekonomisė sė tregut iu pėrvesh punės pėr tė bėrė tregti, nė ballkonin e shtėpisė sė tij, duke shitur mallra tė ndryshme. Dhe me punė e djersė arriti tė blejė shtėpi tė re, qė tashmė ua la Nėnės, Gruas e dy vajzave tė tij.

Nė kujtesėn e njerėzve tė tij, por dhe tė gjithė sa e njohėn, Ēimi mbetet njeri me vlera, buzėgas, i ėmbėl, por qė bėnte jo pak shaka, qė gėzonte respektin e tė gjithėve. E megjithėse i lindur dhe rritur nė Tiranė, Ēimi ēmonte dhe donte dhe vendlindjen e prindėrve tė tij, Fterrėn dhe fterjotėt.

Kalojnė ditė e muaj. Do kalojnė dhe vite. Por dhimbja pėr Ēimin do tė mbetet plagė e pashėrueshme. Ēimi me trup shkoi prane Babait tė tij Zenelit, por bashke me shpirtin e Zenelit, babė e bir, do tė vije pėr ditė te Nėna, te vajzat, te Mimoza, te vėllėzėrit e motrat. Shpirtit tė tij do t'i duhet tė shkojė dhe pėrtej oqeanit, te Vigania nė Amerikė, se dhe asaj i ngeli daramet qė nuk i hodhi dot nje dorė dhe te varri, dhe vėllait i mbeti merak qė s'e pa dot Viganen, as para se tė mbyllte sytė e pasi i mbylli ata me plagė nė shpirt.

E megjithė kėto, Ēimi ynė do tė mbetet te tė gjallėt i paharruar sa tė jenė

tė gjallėt.             

                                                                                Feksor SHKURTI

Nr. 39 – qershor 2004

 

 

Kur vajton,... Nėna djalin..

 

I dhėmb zemra dhe vėllait pėr vėllanė. Edhe sot zemrėn e kam plagė pėr vėllanė, qė ndėrroi jetė nė mars tė vitit 1979. Por motra e do vėllanė, sa do nėna djalin. Kėtė e kam ndjerė tėrė jetėn time te motra ime, Resme. Dhe jo vetėm te kjo motėr. Mirpo te Nėna kam parė dhe diēka mė shumė. Kam ndjerė se Nėna e do djalin mė shumė se veten. Nuk e thonė kot "historinė e zemrės". Dashuria e nėnės pėr djalin nuk ka tė krahasuar. Madje, as imagjinata mė e zhvilluar nuk e pasqyron dot. Unė e kam parė dhe ndjerė kėtė te Nėna ime, kur vajtonte djalin e saj, Sakon tonė.

Kėtė e ndjeva dhe atė ditė kur Shanė Shkurti (Dauti) vajtoi me lot e me ngashėri, djalin e saj, Shkėlqimin, qė i iku pa pritur e pa kujtuar nga infarkti nė zemėr. Se e ndjeva, ndaj ia mora dhe kėtė vajtim, qė po e botojmė.

 

U derėzeza, o djalė !

 

O Ēimi jeshe i ri, u derėzeza, o djalė !

Ē'pate korba nuk e di, u derėzeza o djalė !

Erdhe mirė nė shtėpi, u derėzeza o djalė !

Me gas e me harmoni, u derėzėza, o djalė !

Dhe tė ēuan nė spitalė, u derėzeza, o djalė !

Por s'tė kthyen dot tė gjallė, u derėzeza o djalė!

Edhe Nėnės kur i thanė, u derėzeza o djalė !

Bėrtiti tundi dynjanė, u derėzeza o djalė!

Ē'mė bėre, Ēimi o djalė,! u derėzeza, o djalė

Mė dogje shpirtin e xhanė, u derėzeza o djalė !  

 

 

Kjo dorė qė po shkruan

Kjo dorė qė po shkruan,
Kurrė s'ka pėr tė harruar,
Babain e dashuruar,
Pėr bija tė  pikėlluar.
Gjithė shtėpia ra nė zi,
Se na ike shumė i ri,
S'e kish menduar njeri,
Tė ikje nė befasi...
Ēim i dashur, Ēim puntori,
Pse Zoti kaq shpejt tė mori?
Ēfarė t'i them Shanės Nėnė,
Dhe dy vajzave qė ke lėnė?
Hapet dera, pres, shikoj,
Mos vjen Ēimi ta takoj!
Pse ike nė moshė tė re,
Pa menduar, ku na le ?

 

Mimoza Shkurti.

O Babi tė kam nė gji

O Babi tė kam nė gji,
Po pse nuk tė shoh me sy ?
Ku ke vajtė, e si po rri,
Denisa, s'duron pa ty.
N'orėn katėr ti mbarove,
Thėllė nė zemėr mė pikove,
Shpirtin tim ma pikėllove,
Me Sarėn shumė na helmove.
Po Mamanė ku e le,
Mė Nėnė Shanėn nė qoshe?
Ēfarė t'i themi edhe ne,
Mė lotė qė rrjedhin rrėke?

 

Denisa Shkurti.

 

Nr. 41 – tetor 2004

 

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA