FTERIOTET

Hazo & Zuho Malo

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

 

Pėr Hazon, Zuhon dhe  Malajt e tyre

     E mbaj mend si: ēoban tė zotin, familjar tė mirė, zemėrbardhė, fjalėpak, tė ndershėm, dashamirės, arsimdashės, qejfli i culės dyjare dhe i valles sė lehtė burrėrore. Me pak fjalė ky ishte Vahit Malo. Dhe jo vetėm kaq. Por Vahiti ndėrtoi dhe njė familje shėmbullore nė Galisht e nė Fterrė, nė luftė me kushtet e natyrės dhe tė motit, duke punuar pėrherė kryesisht me blegtori nė malet e Fterrės, nė Galisht.

     Mbeti jetim nė moshėn dy vjeēare, se i ati vdiq nė Stamboll, duke mbetur me Nėnėn e tij, Hazo Dhulen, atėhere 22 vjeēe, e cila e lidhi jetėn me njė djalė, me Vahitin e vetėm. Kushtet e bėnė Nėnė Hazon, siē i fliste tėrė brezi ynė, tė bėhej dhe grua dhe burrė nė familje e nė fshat. Shpejt fitoi emėr si grua e zonja, kurajoze, punėtore, nikoqire e mirė dhe burrėreshė, qė ua kalonte dhe jo pak burrave. Ne Fterrė, deri sa vdiq, thoshinin: "Do tė vemi te Hazua". Ndaj ajo thirrej deri nė kuvendin e burrave tė Fterrės.

     Ishte aq e zonja sa me nje grusht tė hollash qė i Ia i shoqi pas vdekjes, ndėrtoi shtėpinė e bukur, qė kanė dhe sot nipėrit e stėrnipėrit e saj. Njėherazi bleu dhe ca ara e kullota nė galisht, duke krijuar atje njė tufe me bagėti tė imta. Kėshtu rriti djalin 2 vjeēar, Vahitin dhe e bėri bari tė mirė, i cili krijoi dhe familjen e tij, duke u martuar mė Zuho Maēen, bijėn e Ruesinit. Kryetare e familjes mbeti tėrė jetėn Nėnė Hazua, si grua burrėreshė.

     Tashmė, nė familjen e Vahitit me Zuhon, lindėn 11 fėmijė. Jetojnė 4 vajza e 4 djem Mė i madhi, Haskua, qė sot jeton me familjen nė pension nė Fterrėn tonė. Tėrė jetėn e kaloi me bagėti maleve tė Fterrės, si njeri i ndėrgjegjshėm dhe ēoban i zoti

     Po Vahiti ishte dhe arsimdashės. Ndaj djalin e dytė, Zaēen e nisi nėpėr shkolla, qė tashmė ėshtė bėrė njė nga veterinerėt e shquar tė vendit tonė nė Tiranė, i cili ka fituar dhe titullin Profesor i asocuar, duke kryer aktualisht dhe detyrėn e Drejtorit tė Drejtorisė nė Ministrinė e Bujqėsisė dhe Ushqimit.

     Edhe vėllai tjetėr, Ferhati, i vendosur prej vitesh nė Tiranė, ku kreu shkollėn e mesme elektrike, dhe tashmė punon si teknik i elektrikut. Beluli, mė i vogli ndėr vėllezerit, pasi punoi vite me ardhė nė Metalurgjik te Elbasanit dhe ku kreu detyra tė rendessihme deri dhe sekretar i rinisė sė Metalurgjikut nė kėtė qytet, vitet e fundit emigroi nė Gjermani e Angli. Ndėrsa kohėt e fundit ėshtė kthyer nė Tiranė, ku po merret me nje biznes modest.

     Edhe mbesat e Nėnė Hazos, Amerja, Beqarja, dhe Gjubraja jetojnė nė familjet e tyre nė Fterrė, ndėrsa Dahatja nė Sarandė me djaline e madh tė saj. Djemtė e vajzat e Vahitit dhe Zuhos, nipėrit e mbesat e Hazo Dhulit, shquhen dhe pėr familjet e mira qė kanė formuar kudo qė janė. Edhe stėrnipėrit e stėrmbesat e shumtė tė Nėnė Hazos, janė bėrė djem e vajza tė mirė me punė e me shkolla tė ndryshme e deri nė emigracion, Evropė e Amerikė.

     Familja e Vahitit dhe Malajt janė njė fis i hershėm nė Fterrė. Nė fakt ėshtė njė degėzim shumėvjeēar i fisit Shkurtaj. Malo Shkurti i parė u nda nga trungu i Shkurtajve, duke e kthyer emrin nė mbiemėr. Pikėrisht, me atė Malo te parė, nis trungu i fisit Malaj. Ėshtė kjo arsyeja qė edhe tani ruhet vėIIazėria Shkurtaj-Malaj.

                                                                                 Dilaver SHKURTI

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA