FTERIOTET

Hetem Malo

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

Etemi..., qė mundi Ujkun…

 

Fteriotėve, Ēerrica u dukej e begatė, si njė terren i pėrshtatshėm, buze-lumi e rrėzė-mali, pėr kullotė dhe i mbarė  pėr njė jetė modeste e tė sigurtė.

 Ketu, jetonin me vite 6 familje, kryesisht me dhi. Por njė dite prej ditėsh, ne Ēerricėn me “pyllin e keq”,  doli njė ujk i tėrbuar, qe beri buje te pabesueshme e tė padėgjuar. Sikur ta kishte marre njeri pėrdore, ujku shkoi stan me stan. Dhe ne ēdo stan kafshoi e lėshoi ata banore qe i dolėn pėrpara. Gjashte njerėz  i preu si bagėti, duke i lėne ne agoni e gjakrrjedhur. Kafsho  e lėsho. Nuk thonė kot pėr ujkun qe pret e kafshon deri 99 berra dhe vetėm  te 100-ten  e ha. Ne Ferre  u be  kuje, jo vetėm ne familjet qe e kishin pėsuar, por  dere me dere.

Ne stanin e gjashte, disa metro nėn xhade, tek rrepet e Hekalit, ujku i tėrbuar u pėrplas me bariun Etem Malo.. Kėtu  nisi  njė mundje e papare midis njeriut dhe ujkut te tėrbuar. Te dy u mbėrthyen fort njeri me tjetrin. Edhe ujku nuk e lėshonte Etemin, por edhe Etemi nuk e lėshonte ujkun. Ndodhi tamam siē thuhet: "e lėshoj, po s’mė lėshon".

Etemi po mundej me ujkun e tėrbuar. Por dhe ujku i tėrbuar po mundej me Etemin. Here Etemi mundte ujkun, dhe here ujku mundte Etemin. Ndėrkaq, Etemi pėr t'i shpėtuar kafshimit vdekjeprurės te ujkut,  i futi me vendosmėri ne goje bėrrylin e dorės se majte. Dhe, pas kėtij veprimi, pas njė sforcimi te madh, mundi ta fute ujkun midis kėmbėve te hekurta te tij. Dhe ne ēast, me dorėn e djathte, i nguli  mu ne zemėr thikėn e mprehte, qe e mbante ne brezin e tij  pėr vetėmbrojtje.

Ujku, pasi beri pėrpjekje maksimale pėr t'i  shpėtuar ngordhjes, deshi s'deshi, shtriu kėmbėt, duke i ngulur dhe me thelle dhembet dorės se majte te Etemit. I ati, Xha Murati, qe iu gjend pranė, ndihmoi qe t'i  hapte gojėn ujkut te ngordhur pėr te nxjerre dorėn e djalit te tij nga dhembet e ujkut te tėrbuar.

 Dhe Etemit, duke nxjerre  dorėn nga goja e ujkut,  me gjakun qe i rridhte, aq me tepėr qe ishte krahu i zemrės, i ra vilani, duke rene gati si i vdekur pėrkrah ujkut te ngordhur, qe i zgurdullonin sytė e pa jete te egėrsuar e te tėrbuar.

            Ne kėtė moment i ati, qe i pėrkiste moshės se trete, vuri  ulėrimėn  pėr  gjėmėn qe i kishte gjetur djalin  e vetėm ne moshėn 35 vjeēare. Lajmi mori dhen...

            Dhe makina e  Nexhipit u nis pėr ne Kuē-Vlore, 80 km larg Fterrės. E shtruan urgjent ne spitalin e Vlorės. Filloi menjėherė kurimi i tij. Por ne "mundjen" qe  kishte bere  "koke me koke" e "trup me trup",  Etemi kishte thithur ne thellėsi te mushkėrive te tij shume  fryme nga goja e ujkut te tėrbuar. Dhe fryma e ujkut kishte bere punėn e vet. Nuk kaluan pak dite dhe Etemin e mbifuqishėm e lidhen me zinxhirė pėr krevati e pėr muri te betonuar, sepse burri i forte i Fterrės kishte marre fuqi te dyfishte. Tashme, ai kishte dhe fuqinė e ujkut te tėrbuar. Dhe  njeriu  qenkej tėrbuar. Dhe shpresa  pėr te jetuar  ishte fikur.

             Ne sėhur, pas mesit te natės, atėherė kur kėndon gjeli i pare,  ne Shtufin e Selimit, shpėrtheu njė ulėrime  rrenqethse. Ishin njė grup grash qe  hapen “mandatėn” me kuje e ulėrima. Kėshtu ishte zakoni ne ato vite. Pėr ēdo vdekje te rende gjema pėrhapej me ulėrime ose diku afėr familjes qe i kishte ndodhur gjema, ose ne njė pike sunduese, nga ku ulėrimėn e dėgjonte tere fshati. Nga Shtufi  i  Selimit dėgjonte jo vetėm Bregu i  Lleshit e lagja Gjofterraj, por  dhe lagja e Ēokajve me Hijen pėrtej. Dhe ulėrima pasi zbriti ne Perrion e  Xhinges, u ngjit ne Qafen e Xhamisė, aty ku sot ėshtė Shkolla e Fterrės, duke zbritur rrugės se Kadremit te Zane pėr ne Vijėn e Pale qe te shpie pėr ne Majėn e Varrit, tek shtėpia, ku kishte ndodhur gjema qe nuk kishte as te treguar e as te ngushėlluar, ku Babai-Murat priste djalin ne arkivol, ku Nene-Velja priste te birin te vdekur, Biri dhe Bija-Babin e tyre.

                                                                                Guro ZENELI

Nr.48-shkurt 2006

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA