FTERIOTET

Nebi Dauti

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

40 VJET ME GJILPĖRĖ NĖ DORĖ

Pėr Nebi Dautin, qė punoi  e  ku nuk  punoi.

                        Disave u shkon jeta si nė vaj. Ka tė tjerė qė u “mbijnė” pėrpara halle e vėshtirėsi. Njė kategori thyhet para tyre. Tė tjerė me vullnet i mundin ato. Dhe Nebiu ynė ka fituar mbi jetėn dhe i ka shėrbyer jetės me pėrkushtim.

            - Tani, mė tha atė ditė qė e takova nė Tiranė, jam mirė. Xha Lazua thoshte me shaka: u bėra krushk edhe nė Shkodėr. Kurse unė u bėra krushk deri nė Itali. Kozeta ėshtė martuar nė Milano. Liza me njė dukatas. Jam bėrė tre herė gjysh. Unė me Hurmanė time vazhdoj tė banoj nė Llakatund tė Vlorės. Edhe ti me ca tė tjerė ishit me kryq nė ballė e nuk na hodhėt dot dorėn kur qetė nė pushtet.

            Dhe vėrtet Nebiu shkoi e ku nuk shkoi, punoi e ku nuk punoi. Nė Shkodėr mėsoi pėr ndihmėsmjek. Nė spitalin e Vlorės shėrbeu kur ishte djalė. Ushtar shkoi nė Kavajė. Mė 1954 e ēuan nė Kuē nė spirtalin e fshatit. Kudo e kurdo, me gjilpėrėn e tij mjekėsore pėr 40 vjet rresht, u shėrbeu njerzve me dėshirė tė plotė.            Tani ėshtė 65 vjeē. I ndershėm, i pastėr, i dashur ka qėnė tėrė jetėn. Keq nuk ka bėrė njeriu, veē mirė aq sa ka mundur. Edhe kur ndonjė i lig ka dashur ta futė nė “rreth”, Nebi Dauti ka ditur tė dalė prej “rrethit” me drejtėsinė e tij tė pastėr. Ndaj Nebiu gėzon respektin e gjithė fteriotėve dhe tėrė atyre qė e njohin.

                                                                                                G. Z.

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA