FTERIOTET

Dafina Shkurti

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

 

Nė ditėn e lamtumirės

 

DAFINA ISHTE NJĖ KOLONĖ E ARTĖ E VĖLLAZĖRISĖ

DHE E GJITHĖ MIQVE TĖ FAMILJES HALLKOKONDI.

 

Sot pėrcjellim nė banesėn e fundit njeriun tonė mė tė dashur, Dafinėn.

Babai i saj, Axhem Shkurti, biri i Fterrės sė menēurisė, krenohej pėr miqėsinė e lidhur me familjen e Sali Hallkos nga Vranishti.

Prandaj Dafinės ju desh tė qėndronte nė lartėsinė e tė dy familjeve. Tė asaj nga ishte bijė, por edhe tė asaj ku erdhi. Dhe kėtė detyrė ajo e kreu mė sė miri, si bartėse e cilėsive mė tė mira. Ajo ishte njė kolonė e artė e vėllazėrisė dhe e gjithė miqve tė familjes Hallkokondi.

Ajo gjithė jetėn e saj punoi nė Profarma ku u ēmua, u vlerėsua dhe u respektua nga i gjithė kolektivi. Dhe nuk bėhej fjalė vetėm pse ishte njė punėtore shumė e mirė. Tek Dafina i kishte sytė gjithė kolektivi, edhe kur duhej tė ruhej njė ekuilibėr i domosdoshėm, edhe kur kishte njerėz problematik nė punė. Ajo me menēurinė, ēiltėrsinė dhe dashamirėsinė qė e karakterizuan tėrė jetėn, zgjidhte problemet.

            Dafina lindi dhe rriti dy fėmijė tė saj. Por nė jetė, nė familjen tonė, ajo rriti shumė mė tepėr, u bė strehė pėr tė gjithė, i nderoi tė gjithė. Dafina realizoi tė gjitha detyrat qė i dolėn pėrpara nė tė gjithė sektorėt e jetės.

Por siē ndodh me tė gjithė njerėzit, ajo ikėn nga jeta me shumė dėshira tė tjera tė parealizuara. E veēanta e Dafinės ėshtė se ikėn edhe me garamet. Ajo erdhi edhi nė jetė dhe e jetoi atė si engjėll dhe ikėn prej saj si njė trim i mirė. Trimėria e saj ishte nė fjalėn e burrit qė kishte, por edhe nė ndeshjen dinjitoze me sėmundjen e gjatė.

Tek porta e shtėpisė vėrtet nuk do tė na presė mė buzėqeshja e Dafinės, por djemtė, nuset, nipėrit e mbesat, do tė jenė shprehės tė cilėsive tė mira tė saj. Ky ėshtė njė detyrim i madh nderi pėr tė gjithė ata, pėr tė gjithė ne. Dhe besoj se do ta realizojmė kėtė detyrė sa tė thjeshtė aq dhe tė lartė karshi saj.

Tė qoftė dheu i lehtė, e dashur Dafinė!

                                                                               Pano HALLKO

                                                                                  nga Vranishti

Nr.47-dhjetor 2005

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA