FTERIOTET

Antoneta Kurupi

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

 

DOKTORESHA E FTERRĖS

Nga Fterra jonė ka shumė mjekė : Safeti, Hamzai, Maksimi, Sezaiu, Meribani, Violeta, Edipi, Luani, E.Elezi, E.Kofina, Agjahu, Leka, Poeti, Fahriu, Fejziu, Elvira, Nazja, Yll i kirurgjisė shqiptare profesor Besimi, pa harruar kėtu edhe Bahriun, Ahmetin, Meton, Nebiun, Dijeninė, Halilin, Nehatin, Lulen, Bedon, Rasimin, Alimenė, Lavdoshin, Osmėnin, Lavdirenė etj ( tė na falni nė se kemi harruar ndonjerin), disa prej tė cilėve nuk jetojnnė, tė cilėt jui kanė shėrbyer njerėzve me devotshmėri shembėllore nė tė katėr anėt e atdheut.. Por duke kujtuar gjithė kėta njerėz tė nderuar tė Fterrės qė  shėrbyen nė mjekėsi, duam tė kujtojmė veēanėrisht edhe “mjeken” e Fterrės qė ju ka shėrbyer bashkėfshatarėve tė saj pėr 26 vjetė rrjesht. Ajo ėshtė DONJA, siē i thėrrasin me pėrkėdheli fteriotėt, me emrin e plotė tė saj ANTONETA KURUPI.

            Pasi mbaroi shkollėn 8-vjeēare, pėr tre vjetė nė Sarandė u diplomua pėr mami-infermiere nė vitin 1972 dhe filloi punėn me kėtė detyrė nė Fterrė ku punon edhe sot.

            Donja ka konsultuar para lindjes, ka pritur me dhjetra djem e vajza nga nėnat e tyre qė janė burim i jetės. Tė parin, kujton Donja, ka pritur Vitrin Dautin, i cili para disa muajsh u martua. Ajo vazhdon edhe sot tė presė fėmijė, sigurisht mė pak se vitet e para, sepse shumė nuse janė larguar nga fshati, por megjithatė, ajo vazhdon tė presė, sepse jeta nė fshat vazhdon. Gjatė gjithė punės sė saj  humane 26 vjeēare nuk i ka ndodhė asnjė fatkeqėsi nė lindje, as tek fėmijėt, as tek nėnat. Dhe kjo flet shumė pėr pėr Donjėn, pėr aftėsinė dhe pėr humanizmin e saj.

            Por Donja, jo vetėm si mami, por ka qėnė dhe ėshtė edhe njė infermiere tepėr e kujdesshme. Me cilindo qė bisedon, sidomos Lirua, flasin me shumė respekt, sepse ajo ėshtė kujdesur e u ka shpėtuar jetėn shumė fėmijėve, grave, pleqve, ditėn dhe natėn, nė dimėr e nė verė. Ajo asnjėherė nuk ka hezituar tė japė ndihmėn e saj. Shumė prej atyre qė kanė patur nevojė tė shtrohen nė spital, ajo i ka shoqėruar deri nė Sarandė, duke u bėrė mjekimet e nevojshme.

            Vajzė e thjeshtė, me prindėr “evlija” Arifin dhe Manushen, me vėllezėr tė urtė e tė mirė, sidomos Rexhon, qė e konsideron baba tė dytė. Safet Memi ka ditur cilėn vajzė fteriote tė dėrgonte nė shkollėn 3-vjeēare.

            I lumtė Donjės, doktoreshės sė nėnave dhe motrave tona, tė nipėrve, mbesave dhe vėllezėrve tanė nė Fterrė.

                                                                                                                        Dilaver SHKURTI

Nr.10 – tetor, 1998

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA