FTERIOTET

Baki Gjoni

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

  

BAKIU - MĖSUESI ME TRĖNDAFILA

 

Ishin vitet 1954-1955. Muzaferi,Bakiu, Dallandyshja, Bedena dhe unė, pasi kishim mbaruar shkollėn pedagogjike, u emėruam mėsues nė shkollėn 7-vjeēare nė Kuē. Dėshira pėr profesionin e bukur tė mėsuesit dhe mosha jonė e re na bėnin tė punonim me pasion. Tani qė kanė kaluar vite, nė bisedė me shokė e miq, kujtesa kthehet dhe nė atė moshė kur u futėm nė jetėn e punės. Dhe kjo sepse edhe dhėmbshuria ishte e veēantė midis nesh.

***    

            Shumė nga nxėnėsit e kishin zakon qė t’u sillnin mėsuesve trėndafila. Zakon i bukur ky. Por gati pjesa mė e madhe e nxėnėsve ia jepnin Bakiut. Dhe ai, pasi bėnte njė tufė shumė tė madhe, na ngacmonte e pyeste me shpoti: “Doni lule?”. Njė ditė unė i tregoja njė prindi se duhet tė takonte Bakiun dhe nisa t’ia pėrshkruaja. - E njoh, e njoh! - tha ai. - 

Ėshtė ai mėsuesi me trėndafila. Dhe kėshtu i mbeti ky epitet i bukur. Por pėr Bakiun duhet shtuar edhe “mėsuesi pėrherė me humor e buzėgaz”. E kam patur zili humorin e kėndshėm dhe shakanė e mprehtė tė tij

***

            Ne mėsuesit atėhere jepnim ēdo lėndė. Unė mora veē gjuhės e aritmetikės edhe muzikėn. Por mėsimi nė muzikė nuk mė shkonte aspak, mbasi nxėnėsit tė gjithė kėngėt i kthenin labēe, ose i kėndonin ca nota mė poshtė. Ramė dakord ta jepte Bakiu muzikėn. Ai gjeti njė zgjidhje mė interesante, si veza e Kolombit. Tekstet i kėndonte labēe. Ai ia merrte, ndonjė ia kthente, tė tjerėt iso. Kėndonte bukur Bakiu, hidhte valle si xha Kadriu, po dhe te pjesa “Ushtari dhe vdekja” lojti bukur nė festival. Veē gramafonin me gisht e rrotullonte!

Meqė kėshilli i fshatit nuk na e leu shkollėn, ne e lyem me nxėnėsit. Po nė njė mbledhje disa fshatarė “zevzekė”, na vunė pėrpara me kritika: “pse i vini nxėnėsit tė punojnė; ata vijnė pėr tė mėsuar, jo pėr tė lyer” etj. Unė,si drejtor i shkollės, u zura ngushtė. U ngrit Bakiu dhe kėrkonte me kėmbėngulje qė t’i pėrgjigjeshin pyetjes sė tij: “Edhe mua shteti kėtu mė ka dėrguar t’u bėj mėsim fėmijve tuaj. Ju pse mė detyruat tė lyej? Hė, pėrgjigjuni se mėsim nė shkollėn pis nuk bėhet”. Nervozizmi i sallės u shua, kaloi nė humor.

            . Kėto jane disa kujtime nga vitet e para tė punės si mėsues nė Kuē. Bakiu tėrė jetėn ia kushtoi mėsuesisė deri sa doli nė pension. Mė kanė thėnė se tashti punon nė njė dyqan, por nga bisedat me humor nuk largohet dot. Dhe punėn e bėn shumė mirė. Tė gjitha i bėn Bakiu se gjithmonė punėtor dhe i drejtė ka qenė. Ndaj respekti ėshtė konstant pėr Bakiun. Gjej rastin t’i uroj jetė tė gjatė e humor pėrherė.

                                                                                               Jakup MATO

Nr. 13 – prill, 1999

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA