FTERIOTET

Ali Celi

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

 

ALI ĒELI - NJERI SHĖMBULLOR

Sa herė qė e takon Ali Ēelin, aq herė gėzohesh, se takon njė njeri  tė mirė, njė njeri zemėrbardhė, njė njeri qė tėrė jetėn e tij nuk ėshtė dėgjuar ndonjėherė pėr ndonjė fjalė jo tė mirė nė adresė tė ndonjė njeriu nė punė, nė shoqėri e nė familje.

Ashtu, i qetė dhe i dashur ėshtė me tė tėrė. Me fterjotėt kėtu nė Vlore dhe ca mė shumė. Edhe i do, edhe i respekton tė gjithė njerėzit, pėr mė tepėr fterjotėt. Ka mall pėr Fterrėn tonė. E zė malli  pėr fterjotėet. Madje, nė se bėn vaki dhe nuk vjen nė takimin qė zhvillojme sistematikisht ēdo tė diel, ne fterjotėt-vlonjatė, si komunitet fterjotė, Aliu merakoset pėr ata qė s’erdhėn. Merakoset, jo se nuk erdhėn, por se mos kanė ndonjė hall apo ndonjė hall mbi hallet. Midis nesh e kemi njeri shėmbullor.

I tillė ka qėnė tėrė jetėn. Edhe kur u lind e u rrit me halle e vėshtirėsi Aliu ishte fėmijė dhe djalė qė nuk i ndihej zėri pėr keq. Tė tillė e edukoi Nėna dhe Babai i tij, qė lanė emėr tė mirė nė tėrė Fterrėn tonė, si familje punėtore dhe patriotike. Nga kjo familje doli partizan dhe vėllai i Aliut, Azem Ēeli, qė ra dėshmorė pėr lirinė e Atdheut nė Luftėn Antifashiste Nēl., duke mbetur njė yll i pashur nė qiellin e Fterrės dhe tė Shqipėrisė. Ndėrsa Aliu, pasi mbaroi shkollėn fillore nė Fterrė dhe, mė vonė, atė 7-vjeēare, shkoi nė shkollėn ushtarake nė Tiranė, nė Shkollėn e Bashkuar, ku doli oficer. U tregua I gatshėm pėr tė punuar si ushtarak atje ku e thėrriste detyra, atje ku e caktonin strukturat pėrkatėse ushtarake. Detyrėn e tij si ushtarak e kreu me pėrgjegjėsi dhe me pėrkushtim. Aliu ishte shėmbull i ushtarakut tė rregulltė, deri sa doli nė pension i nderuar.

            Edhe tani nė pension, shoku e miku ynė Ali Ēeli, mbetet njė neri shėmbullor edhe nė familje, edhe nė shoqėri, edhe nė komunitetin fterjot tė Vlorės. Ėshtė i interesuar qė veprimtaria shoqėrore e komunitetit fterjot tė shkojė mirė e mė mirė, qė fterjotėt tė venė e tė vijnė dhe tė shkojnė sa mė mirė me njeri-tjetrin e mė tė gjithė qytetarėt vlonjatė, po si qytetarė tė Vlorės.

            Ne kėtu nė Vlorė themi: tė jemi tė gjithė si Ali Ēel,i i mirė dhe i dashur me tė gjithė.

                                                                                              Nebi  DAUTI

                                                                                                    Vlorė 

Nr. 42 – dhjetor 2004

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA