FTERIOTET

Selim Avreci
Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

Enter subhead content here

 

NJERIU I MIRĖ

- Shėnime, 1959 – ­

 

Shkova nė repartin e pėrgatitorit. U befasova. Vetėm heshtje. Punėtorėt punonin duke u pėrlotur, nėn refrenin e zhurmė sė makinave, si njėherė-njėherė. Por makina e endjes ishte fikur. Pranė ishte njė vajzė ]3-14 vjeēe. Ishte e Shtėpisė sė Fėmijės, Edlira Ēekani, e quanin, ish nxėnėse nė ekonomi. E pėrlotur fliste me vete. Kur pa mua e ngriti zėrin si pėr tė justifikuar lotėt.

- Ėshtė njeriu i mirė. E kam si baba,­ tha ajo me lotėt qė i pikonin te mjekra e njomė e saj. Askush nuk fliste. Tė gjithė prisnin njė lajm.

      Nė ēast, ra ēanga, qė theu mono­toninė e prishi mėrzinė. Erdhi kryetari i repartit tė tezgjahut, Bajram Boēi, qė kishte shoqėruar Selimin pėr nė spital. Selimi,- tha ai me zė tė lartė,- ėshtė jashtė rrezikut. Edhe dora i shpėtoi.

- A ka dhimbje ?, - u dėgjua zėri i Edlirės.

Kryetari vuri buzėn nė gaz, duke sqaruar: i kanė dhėnė qetėsues. Njė numur i madh punėtorėsh tė turnit tė dytė, gati gjithė reparti i Selimit, ndodheshin nė Spital. Ata do tė vijnė dhe do ta na bien njė informacion mė tė plotė. Selimi mė tha tė mos e ndėrpresim punėn nė repart. Ndaj, tani hapni makinat me kujdes. Le tė fillojmė nga puna.

Informacioni qė na tha Bajrami ishte i saktė. Mbasdite, sė bashku me pėrfaqėsues tė organizatave tė masave, tė drejtorisė sė fabrikės dhe tė Drejtorisė sė Kombinatit Tiranė, shkuam nė spital. Me ne erdhi dhe Edlira. Kur po hynim pėr nė pavionin ku ishte shtruar Selimi, njė roje na pyeti: te kush do tė shkoni?

      - Te Njeriu i mirė,- u pėrgjigj menjė­herė vajza e Shtėpisė sė Fėmijės, Edlira.

Te shtrati, pranė i qėndronte Resmja, e shoqja e tij. Ishin dhe tė afėrm e shokė tė tij. Sa na pa, sytė e Selimit u ēelėn.. E Shoqja na falėndėroi tė gjithėve sa ishim, qė iu ndodhėm pranė nė kėtė moment rreziku. Edlira i shkoi te koka, duke e shikuar me sy tė pėrlotur. Ndenjėm pak. U qetėsuam shumė, se tani e pamė me sytė tanė, njeriun e mirė, teknukun e makinave tė repartit, ku ne mbanim jetėn tonė dhe tė familjeve tona.

      Lajmin e gėzuar qė Selimi la spitalin, na e dha pėrsėri Bajram Boēi.

      - Tani,- tha ai,- mund t'i shkojmė dhe njė vizitė nė shtėpi. Sigurisht vizitė tė shkurtėr. Ndaj, - shtoi me tej,- caktoni pėrfaqėues nga turnet, caktoni dhe orėn e tė shkojmė dhe nė emėr tė kolektivit.

Dhe mbasdite, nė orėn e caktuar shkuam. Shtėpia ishte plot me njerėz. U liruam vendin atyre tė turnit tė parė. U pėrshėndetėm. Biseda u kthye nė gėzim, qė unė nuk e kisha parė. Resmja, grua fisnike, nderonte miqtė duke u lutuar dhe imponuar tė merrnin diēka nga sinia. Nė kėmbė qėndronin Nasi dhe Sofia, miqtė familjarė tė Selimit e Resmes, qė ishin si pjesėtarė tė familjes apo fis i afėrt i tyre. Ato ditė, shumė vite mė parė, familja Avreci nė Kombinat priti e pėrcolli shumė e shumė shokė e miq.

Tashmė kanė kaluar shumė vite. Selimi dhe Resmja janė bėrė disa herė gjyshėr nga Nefua, Nepi dhe Eda. Tradita e mikpritjes nė kėtė familje vazhdon si pėrherė. Dera ėshtė e hapur. Kėtu tė presin dhe me "vetulla" dhe me "petulla". Tek dera zakonisht tė pret Safoja, bija trupvogėl e shtėpisė, por me zemėr tė madhe. E kendshme nė muhabet, e mėnēur, si tė ishte njė e moēme. Nuk ka si tė jetė ndryshe. Janė katėr vajzat e mira tė Resmes dhe tė Selimit, Njeriut tė mirė, emėr qė ia vuri Edlira e Shtėpisė sė Fėmijės, qė nė vitin 1959. Dhe i tillė mbeti Selimi tėrė jetėn dhe nė familje, dhe nė Avrecaj, dhe midis fteljotėve, dhe midis miqve nė Kombinat, ku vazhdon tejetojė kėtu e 50 e ca vjet mė parė, qysh kur filloi punė Kombinati i Tekstileve nė vitin 1951.

 

                                           Melina SHKURTI (Lohja)

Nr. 39 – qershor 2004

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA