FTERIOTET

Isa Hizmo

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

 

KUSH ISHTE ISA HIZMO

Bisedė me stėrnipin e Isa Hizmos, Halilin

Kam dėgjuar pėr Isain, na thotė Halili, stėrnipi i tij, qė kur isha 10 vjeē, nė vitin 1935 e 1936. Nė kėto vite erdhi ne Shqipėri njė djalė i tij, Fejzullai, tė cilin e kam takuar dhe unė. Ai na foli pėr Isain duke na treguar pėr jetėn e tij dhe tėrė Hizmajt qė ishin nė Turqi.

            Pėr Isain nė fakt ėshtė shkruar pak. Flitet pėr tė nė Historikun e fshatit tonė. Ėshtė shkruar diēka nė gazetėn “Bashkimi” dhe nė gazetėn “Fitorja” (gazetė e Sarandės nė vitet 1970-1990), si dhe ne “Fterra jonė” ( e botuar kėto tre vjetėt e fundit). Por mė shumė Isain e ruan kujtesa e tė moshuarve fteriotė, si njė njeri me shkollė tė madhe, si njė Hoxhė me emėr, si Hoxhė i “Sulltanatit”

            Ka lindur nė Fterrė rreth vitit 1840 nė njė familje fshatare. Prindėrit e tij ishin Ahmet Hizmo dhe Nislo Hizmo (Dusha), qė lindėn dy djem, Isain e Idrizin, dhe pesė vajza: Salihenė, Xhekon, Hazimenė, Minenė dhe Saranė.

            Mėsoi qė fėmijė nė xhaminė e fshatit mėnyrėn e tė falurit musliman dhe bashkė me tė dhe gjuhen e folur turke. Xhaxhai i tij Mustafa Hizmo, qė ishte hoxhė nė Delvinė e Janinė, e mori me vete . Nuk dimė se ēfarė shkolle mbaroi, por dimė qė pastaj e dėrgoi nė gjimnazin “Zosimea” tė Janinės, tė cilin e pėrfundoi me rezultate tė larta. Mbaj mend qė gjysh Idrizi mė kėshillonte qė tė mėsonim si Isai.

            Mė vonė vazhdoi Universitetin e Stambollit nė Fakultetin Drejtėsi e Teologji , tė cilin e pėrfundoi me rezultate tė shkėlqyera . U emėrua pedagog nė atė fakultet. Nė punėn e tij u shqua . Nė vitin 1878 u caktua me detyrėn e Dekanit nė Fakultetin Drejtėsi e Teologji nė Universitetin e Stambollit dhe Hoxhė i Oborrit tė Sulltanit, ku u njoh dhe u miqėsua me jo pak klerikė tė vendit. Aty u lidh me miqėsi me Rektorin e Universitetit tė Stambollit, Hasan Tahsinin. Dimė se ėshtė njohur me vėllezėrit Sami e Naim Frashėri, Ismail Qemalin, Bajo Topullin e Dr. Ibrahim Temon. Nė vitin 1879 ishte anėtar i Shoqėrisė sė tė shtypurit tė shkronjave shqip tė Stambollit dhe i komisionit qė hartoi alfabetin e Stambollit. Midis klerikėve dhe intelektualėve tė atjeshėm njihej me emrin Isa Shefki Gjirokastriti. (Shefki ishte titull fetaro-pedagogjik). Pėr t’u pėrmendur ėshtė fakti se diploma e Hivzi Bezhanit, qė kishtė pėrfunduar Fakultetin Drejtėsi–Teologji nė StaMboll, mė 1908, ka firmėne Dekanit tė Fakultetit Isa Shefki .

            Dihet qė Isai asnjėherė nuk e harroi vendlindjen dhe shumė djem tė fshatit i mori nė Stamboll dhe i ndihmoi pėr tu regjistruar nėpėr shkolla e pėr tė bėrė punė tė ndryshme. Kėshtu Fakultetin e Drejtėsisė e Teologjisė e mbaruan: Hivzi Bezhani, Avdul Mita, Hasan Mita, Meto Mehmeti, Sheme Dauti, Fetan Zani, Selim Gjonika, Laze Ēipi, Idriz Avreci, Hamdi Mita, Shaqo Gjoni etj. Nė fakultetin Ushtarak kanė qėnė Hasan Hizmo dhe dy djem tė tjerė, njėri nga  Kondajt dhe tjetri nga Maēajt.

            Isai edhe gruan e mori nga Fterra, nga fisi Mato, e cila ishte halla e Halil Matos. Nga kjo martesė lindi njė vajzė qė quhej Hanife (martuar nė Stamboll me Ahmet Bej Borshin).Pas vdekjes sė gruas sė parė u martua me njė vajzė nga Ēamėria tė fisit me emėr, Dinajve. Me gruan e dytė pati dy djem, Hajriun dhe Fejzullahun. Me dėshirėn e gjyshit Idriz dhe nė kujtim tė Isait e djalit tė tij, djemve tė mi u vura emrat Fejzi e Isa.

            Fejzullai, kur erdhi nė Shqipėri, na pat thėnė se Isai kishte vdekur para 20 vjetėsh, qė i bie rreth vitit 1915.

            Koha bėn punėn e saj. Sistemi i kaluar e izoloi Shqipėrinė. Kėshtu qė kemi 60 vjet qė kemi shkėputur lidhjet me trashėgimtarėt e Isait nė Stamboll e gjetkė. Fevzi Zani, kur erdhi nė Fterrė, na pat thėnė se njė djalė nga fisi i Isait ėshtė doktor me emėr.

                                                                     Korresp. “Fterra jonė”

Nr.18 – shkurt, 2000

 

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA