FTERIOTET

Ahmet Avreci

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

 

 

AHMETI...VDIQ.

Mė 4 korrik 1998, nė moshėn 63 vjeēare, nderroi jetė Ahmet Avreci. Nė kėtė ditė ai u nda nga jeta, nga njerėzit e tij, nga miqėsia e shoqėria e tij, nga tė gjithė ata qė i donte dhe e donin, se jeta kėshtu e ka, se “bij” tė vdekjes jemi tė tėrė, se njeriu lind, rritet dhe vjen dita e vdes!

            Por e rėndėsishme ėshtė qė njeriu ta jetojė jetėn, tė lėrė emėr tė mirė, tė lėrė shėmbull tė mirė, tė lėrė kujtime tė mira. Dhe Ahmeti ėshtė njė nga ata qė la njė shėmbull tė veēantė, la njė emėr tė mirė. Ndaj atė nuk mund ta harrojnė as Fterra jonė ku lindi dhe u rrit e as fteriotėt kudo qė janė. Por Ahmetin nuk e harron as brezi qė e ka njohur nė Kuē, ku mėsoi e punoi, dhe as ata qė e njohėn kur ishte nė Brataj si drejtor e mjek spitali, ku shėrbeu me pėrkushtim e zotėsi, ku pavarėsisht se ishte ndihmės-mjek, tė gjithė e thirrėn : Doktor Ahmeti!

            Me punėn e tij ka lėnė gjurmėt e jetės dhe nė spitalin e Tiranės, ku punoi pėr disa vjet dhe si kryeinfemier dhe si ndihmės-mjek me doktor Shirokėn e kolegėt e tjerė me emėr nė mjekėsinė Shqiptare. Me respekt do ta kujtojnė punonjėsit e shėrbimit sanitar tė Tiranės nė vitet tetėdhjetė e deri sa doli nė pension para dy vjetėsh si njė mjek sanitar i ndershėm dhe korrekt e merakli nė detyrė. E mbajnė mend pėr mirė kombinatasit ku kaloi gati gjithė jetėn e tij, pėr tė cilėt dhe si punonjės mjekėsie, por edhe si kėshillėtar i pushtetit pėr disa vjet, nuk u kursye asnjėherė.

            Ahmeti, si njeri i mirė e fisnik, ka qėnė shok e mik i ndershėm dhe i drejtė me tė gjithė, pa vese, pa ligėsi, por me dinjitet e karakter dhe me vullnet e dashuri bėri sa mundi pėr ta. Ai diti ta ndėrtojė dhe ta mbajė shoqėrinė e miqėsinė dhe familjen e tij tė dashur. Qė nė moshė tė re e thirrėn : Xhajė ! E thirrėn kėshtu deri nė familje, sepse tė gjithėve u fliste dhe me dashuri njerėzore dhe me mėnēurinė e avrece.

            Edukata e kultura mjekėsore dhe mirėsia e tij shpirtėrore ishte prona e tij, ishin pasuria e tij e ēmuar qė la si kujtim tė paharruar, duke mos i mbetur askujt borxh, por tė tjerė ndofta i kanė mbetur borxhlinj atij. Ndaj fteriotėt, shokėt dhe miqtė do ta kujtojnė me nderim Ahmetin, si njė shėmbull tė jetės.

                                                                                                                     Botuesi

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA