FTERIOTET

Hader Haderi

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

48sh022.jpg
Hader Haderi

Haderi- njė jetė me halle, e mbi halle...

            Sigurisht, jeta ėshtė me halle. Ndaj dhe thonė: pa halle mos na lėntė, po hall mbi hall mos na dhėntė. Por ja qė disave u jep halle e  disave u jep hall mbi halle. Dhe Haderit tonė, jo pak herė, jeta i ka dhėnė hall mbi halle. Pak a shumė, kėshtu i kaluan 74 vjetėt e jetės sė tij.

            Lindi nė kushte tė varfėrisė sė prindėrve tė tij. Ishte fėmija i tretė. Familja kishte shumė pak tė ardhura ekonomike, qė siguronte nga koshtrat dhe nga ndonjė punė krahu, qė bėnin Babai, Muhedini dhe Nėnė Hazbua.  Qė nė moshėn 1-2 vjeēare, iu shfaqėn shenja azme. Ndaj e veshėn me fanellė leshi. Plagėn nė grykė ia shėroi njė mjek popullor nė Piqeras. Kur u bė tre vjeēare ra mbi haraqe fasulesh. E shėroi  xha Ademi.  Nė 4-5 vjeē kaloi fruthin, linė dhe malarien. Ethet e malaries iu pėrsėritėn jo pak herė deri sa u bė 12 vjeē.

            Megjithatė, qė 7 vjeē shkoi nė shkollė me mėsues Neimin. Dhe mėsoi. Nė vitin 1941-42 mbaroi klasėn e dytė, me mėsues Hiqmetin.  Edhe klasėn e tretė e bėri po me Hiqmetin.  Por... lufta... si lufta... mbylli dhe shkollėn. Mori dhe mėsuesin e dashur, Hiqmetin...

Qė fėmijė shkoi ēoban me dhi. Midis halleve nisi dhe shkollėn 7- vjeēare nė Kuē. Megjithėse me halle, shkollės nuk iu nda. Shkoi nė shkollėn industriale 2-vjeēare nė Tiranė. U bė tornitor. Me punė e ēuan nė Maliq tė Korēės. Nė 1951, shkoi ushtar nė Gėrhot tė Gjirokastrės. Kėtu mori gradėn kapter, ku qėndroi dhe me punė si kapter i parė. Jeta vazhdonte me halle. Mezi, nė vitin 1966, u transferua me punė nė Delvinė, ku mbaroi dhe shkollėn e natės, gjimnazin. Ishin vitet, qė pėrsėri shėndeti po i dobėsohej. U operua nga apendesiti. U sėmur rėndė dhe nga stomaku, madje me hemorragji. Pati dhe absces pulmonar.

            Kėrkoi, dhe mezi, pėr arsye shėndetėsore, iu bė transferimi pėr nė Sarandė, ku punoi si magazinier nė shkollėn e mesme ekonomike. Nė 1978 doli nė pension.

            - E gėzofsh !,- e uruan, shoqėri e miqėsi. Por,...Haderin e shoqėronte dhe plaga pėr djalin e tij, Saliun, njė jetė me probleme shėndetėsore. 

            Njė jetė me halle e mbi halle.  Por nuk iu nda as punės, as problemeve tė shoqėrisė. Kreu detyrėn dhe tė sekretarit tė rinisė nė Fterrė, por u zgjodh dhe si anėtar i plenumit nė Kuē.. Iu pėrgjigj, dhe aksioneve te rinisė. Shkoi vullnetar dhe nė Maliq nė 1951. U bė dhe anėtar i mirė i partisė, qė nė 1954, deri sa ajo pushoi sė qeni. Me Rrahilenė lindi dhe rritėn 4 fėmijė, Fredin, Saliun, Verėn dhe Sajminėn, nga tė cilėt u nda kėto ditė. Njė sėmundje e rėnde, e pashėrueshme e gllabėroi sa i mori shpirtin, sa i mori jetėn. U pėrpoq shumė profesor Besim Elezi. E operoi me mjeshtėri. Por...

            Dhe jeta, vdekje ka. Por Haderi ynė la emėr e shembull tė mirė dhe familjes, dhe Fterrės, dhe Sarandės tonė.

                                                                                    Gėzim DUSHA

Nr.48-shkurt 2006

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA