FTERIOTET

Xhevo Gjonika

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

 

BURRĖRESHĖ, NĖ GJONIKAJ E NĖ FTERRĖ

 

Ėshtė e njohur Fterra jonė pėr disa gra qė kanė marrė emrin: burrėresha nė familje e nė fshat. Njė nga kėto ėshtė edhe Xhevua e mirėnjohur, qė lindi nė Kofinaj nė vitet 1890 dhe u bė nuse-bijė nė Gjonikaj, duke ndėrruar jetė nė moshėn 87 vjeēare po nė vendlindjen e saj. Xhevon e bukur e me mend, fati e bashkoi me njė nga djemtė mė tė mirė e tė zgjuar, me Hidajet Gjonikėn, djalin e vetėm tė Selim Gjonikės, nė mes tė tri motrave tė tij, Husniesė, Shemos e Hases. Vjehrri i Xhovos, mulla Selimi, burrė i ditur e patriot, qė kishte kishte mbaruar studimet teologjike nė Stamboll, arriti qė nė vitin 1916 tė hapė shkollėn e parė nė gjuhėn shqipe, nė shtepinė e tij, nė Fterrė. Ēifti Xhevo-Hidajet lindi tri vajza. E para, Hafien, qė nuk jetoi dot mė shumė se 7 vjet. Edhe vajza e tretė, Nazmija, nė moshėn nėntė vjeēare u nda nga jeta. Familja e Hidajetit mbeti vetėm me njė vajzė, Lirinė apo Liron, siē i flet Fterra. Nė mes tė dhimbjes pėr humbjen e dy vajzave e nė mungesė tė njė djali, pėr Xhevon, Lirua u bė shpresa e vetme nė Gjonikaj.

Por, nė vitin 1935 ndodhi, ajo qė nuk pritej. Hidajetin, nė moshėn 26 vjeēare, e mori Zoti me vete, duke i dhėnė sėmundjen e tifos, qė e zuri aqė rėndė. Shtėpia e Gjonikajve mbeti me dy prindėr tė moshuar, Selimin e Lelen, dhe njė nuse, Xhevon, me njė bijė, Liron. Dhe, biri-Hidajet, pas njė viti, mori me vete nė botėn tjetėr, edhe Babanė, mulla Selimin me kulturė.i vetmi mashkull nė fisin e Gjonike. Kėshtu ai mbylli vazhdimin e jetės nė fisin e tij. Kėshtu nė kėtė familje mbetėn tri femra: vjehėrr-nuse-bije. Xhevua ishte nė moshėn 24 vjeēare. Lirua fėmijė. Dy vdekjet, njera pas tjetrės, nė njė vit, babė e bir, ishte kuje e gjėmė, qė ka ngele nė kujtesėn e Fterrės si njė pikėllim i madh. Pėr Xhevon e re nuk kishte ngushėllim. Nė vdekjen e Hidajetit 26 vjeēar vajtuan dhe burrat. Vajtimi me ligje i Veli Mehmetit ka ngelė nė histori. Ismail Bezhanit i ra tė fikėt. Ferruze Mehmetes(Hizmja) zbriti zbathur nga Qafa e Mehmete nė Gjinikaj, duke ulėritur, duke ējerrė fytyrėn dhe duke shkulur flokėt. Pėr tre vjet rresht ėshtė mbajtur zi dhe nuk ėshtė kėnduar, jo vetėm nė Fterrė, por deri dhe nė fshatrat fqinjė.

Nė Gjonikaj u mbyll njė derė, u shua njė mbiemėr nga mė tė mirėt e Fterrės. Tani Xhevos i duhej tė pėrballonte jetėn, duke mbajtur dhe vjehrrėn e moshuar dhe duke rritur bijen e vogel, dritėn e syrit tė saj, shpresėn e vetme ne jetė. Xhevos i duhej tė ishte dhe grua dhe burrė nė Gjonikaj, pavarėsisht nga plaga dhe dhimbja qė ishin tė pėrjetėshme. Jetėn e saj e lidhi me kujtimin e Hidajetit dhe me shpresėn tek Lirua, qė e kishte dhe vajzė dhe djalė, ashtu siē ishte dhe vete, edhe grua, edhe burrė shtėpie. Dhe kjo grua e fortė diti t’i dalė pėr zot, me nder e dinjitet, Gjonikajve dhe familjes me tri femra brenda.  Ajo e mblodhu veten, duke pleqėruar vjehrrėn, duke rritur e edukuar bijėn dhe duke mbajtur tė hapur portėn e Gjonikajve deri sa dha shpirt.

Ndjeu gėzim, vetėm kur bija e saj, Lirua, e martuar me Avniun e mirė, lindi djalin e parė Lulėzimin, qė i lulėzoi shpirtin, dhe tė dytin, Feksorin, qė i dha feks dhe shpirtit tė gjyshe Xhevos, qė patėn dhe kėmbėn e mbarė pėr tė lindur njeri pas tjetrit pesė djem me radhe. Edhe pse u bė gjyshe disa herė, edhe pse disa herė iu lutėn, jo vetėm e bija, Lirua,  por dhe Avniu me nipėrit e saj, qė i donte si shpirtin, ajo nuk e la shtėpinė ne Gjonikaj, pėr tė zbritur tek e bija me nipėrit e saj.-Jo, dhe jo,- kėmbėnguli ajo,- nuk ikij nga shtėpia e Gjonikajve. Kėtu dua tė mė gjėjė dhe vdekja. Dhe varrin, e pat lėnė amanet, tė ma bėni praėn Hidajetit e dy vajzave nė Xhinga. Dha shpirt nė duart e vajzės dhe, njeherazi, djalit tė saj, Liros. Dhe, sipas amanetit, Lirua, me gjithė Fterrėn, e pėrcollėn pėr atje ku ajo deshi, tek porta e xhenetit. Sa herė kalojmė nė qafėn e Gjonikajve, edhe mė sot, na del para syve Xhevo Gjonikja, gruaja qė u bė burrėreshė e burrė nė Gjonikajt, qė lanė histori tė dhimbshme, por dhe histori  pėr arsimin, nė Fterrėn tonė.

                                                                                    Dilaver  SHKURTI

Gazeta "Fterra jonė" Nr.34 – shtator 2003

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA