FTERIOTET

Albina Haxhiu

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

 

ALBINA E MIRĖ, BISNESMENE E SUKSESSHME

- Organizata Botėrore e Bisnesit (BIO), ndėr 168 firma tė suksesshme nė bisnesin botėror, nė takimin e organizuar nė Paris, i akordoi firmės “ARTEMIDA” tė bisnesmenes Albina BAJRAKTARI, (bija e Lame Haxhiut), njė trofe tė artė me vlerė 20 mijė $.-

 

     - Znj.Albina,a mund tė na thoni se cilat janė lidhjet tuaja me Fterrėn tonė ?

     Si ēdo fterjot e fterjote edhe mua me Fterrėn mė lidhin shumė gjėra,pėr tė mos thėnė qė mė lidh gjithēka.Fillimisht dua tė them se me Fterrėn me lidh njė dashuri shumėdimensionale, e cila ka zėnė vend brėnda qėnies sime qysh kur unė arrita tė konceptojprejardhjen time,pra qysh kur isha fėmijė. Nė Fterrė janė varret e gjyshėrve,atje mbetur fėmijėria dhe rinia e prindėrve tė mi.Megjithėse unė dhe motrat e mia kemi lindur e jemi rritur nė Tiranė,qysh kur ishim tė vogla prindrit na kanė ushqyer dhe edukuar me njė dashuri tė veēantė per Fterrėn .

     Njė arsye tjetėr ėshtė sepse atje banojnė njerzit e mi tė afėrm e tė dashur,xhaxhi Balili,xhaxhi Rexhua ,hallė Hadilja,teze Xhevua dhe daja Hamza ,tė cilėt unė i vizitoj jo rrallė.Sa herė qė shkoj nė Fterrė e ndjej veten tė lumtur e tė gėzuar dhe me pushton njė ndjenjė gėzimi e krenarie, sepse fshati ynė ėshtė vėrtet i bukur,por ne na duket, edhe mė i bukur, edhe shumė i dashur.

     Puna dhe biznesi mė kanė krijuar mundėsinė qė tė shkoj e tė vizitoj shumė vende tė ndryshme,brenda e jashtė Shqipėrisė,deri nė Rusi, Poloni, Ēeki, Bullgari, Gjermani, Francė etj. T’ju them tė drejtėn,pa mohuar bukuritė dhe avantazhet qė kanė kėto vende,kur i krahėsoj me Fterrėn tonė,asnjė nuk mė duket mė i bukur e mė i mirė.Vet pozicioni si fshat kodrinor e, me pyjet e burime tė shumta, me gjelbėrimin gjithvjetor, me klimėn e pazėvėndėsueshme dhe veēanėrisht me njerėzit aq tė mirė ,tė dashur e bujar,mua mė impresionojnė pa masė.Kėtė  bindje ka edhe bashkėshorti im Shpėtimi,i cili edhe pse nuk ėshtė fterjot,pėr Fterrėn dhe bukurinė e saj,ndan tė njėjtin mendim me mua. Me kėtė dashuri e nostalgji,ushqejmė edhe vajzėn tonė,Tean e cila megjithėse e di qė babi i saj ėshtė me origjinė nga Skrapari,shpesh herė thotė,-unė jam nga Fterra.Gjyshi Lamja e nėnė Sanija qeshin e kėnaqen,sepse nė kėto mendime ėshtė ndikimi i tyre,megjithėse kur tė rritet mė shumė,mbesa e tyre do ndryshojė mendim e ndoshta do qeshė edhe vet me fjalėt qė ka thėnė nė moshėn fėminore.

    -Si lexuese dhe dashamirėse e gazetės “Fterra jonė”, cili ėshtė mendimi juaj pėr tė?

       Jo vetėm unė,por e gjith familja ,gazetėn Fterra Jonė e duam dhe e vlerėsojmė  shumė.Me kėtė rast dėshiroj tė pėrshėndes dhe falėnderoj,jo vetėm botuesit ,por edhe tė gjithė ata qė kontribojnė pėr daljen dhe botimin e saj.Pėr mendimin tim,kjo gazetė ka vlera tė shumėfishta.Ajo na njeh me historinė e Fterrės,me ngjarje tė reja dhe tė vjetra,me lajme qė lidhen me Fterrėn dhe fterjotėt kudo qė janė.Jo vetėm kaq,por kjo do t’ju shėrbejė shumė edhe brezave mė tė vegjėl e atyre qė do vijnė dhe do jenė pikėrisht ata,qė do ta vlerėsojnė mė mirė e mė shumė.

       Kjo gazetė na ėshtė bėrė e na duket si nje “vajzė e bukur”fterjote, e dashur dhe e mirė,pėr tė cilėn tė gjithė ndjejmė dashuri,respekt e krenari dhe e presim me padurim “takimin” me tė.Mendimi dhe dėshira ime,por jo vetėm e imja besoj,ėshtė qė kjo gazetė tė

ketė jetėgjatėsi dhe tė mbetet gjithmonė kėshtu siē ėshtė,gazeta e tė gjithėve dhe pėr tė gjithė fterjotėt.

     - Ju, znj.Albina, jeni nga tė paktat fterjote qė merreni me biznes.A mund tė na thoni diēka pėr fillimet dhe arritjet tuaja nė ketė fushe ?

     Me biznes fillova tė merrem nė vitin 1992,kur edhe unė si shumė intelektualė shqiptar,mbeta pa punė.Pra biznesi pėr mua nuk nisi si sport,por si rezultat i nevojės pėr tė mbijetuar.Fillimisht kam patur mjaft vėshtirėsi,pasi po shkelja nė njė fushė tė panjohur e me shumė tė papritura .Rreziku ishte i pranishėm nė ēdo ēast,por me shumė punė e pėrpjekje gjėrat u futėn nė shtratin e vet dhe dallgėt u qetėsuan.

     Tani pas 11 vjetėsh pune intensive, firma ime “Artemida”rreshtohet pranė firmave mė prestigjioze tė mobilerisė qė operojnė nė Shqipėri,dhe nga dita nė ditė rrit dinjitetin e saj,si nė aspektin e cilėsisė,tė llojshmėrisė,ashtu edhe tė shėrbimit.Aktualisht ne kemi dy dyqane ku tregėtojmė paisje mobilerie pėr shtėpi dhe pėr zyra tė cilat i importojmė nga perėndimi.Kemi gjithashtu edhe njė repart prodhimi mobiljesh e paisjesh tė ndryshme.

    Pėr tė kontaktuar pėr porosi dhe probleme pune e bisnesi,qėndrėn e kemi tek dyqani i mobilerisė nė rrugėn “Muhamet Gjollesha” nė katin e parė tė pallatit “Melrose”.Pėr tė gjithė klientėt fterjotė,qė kanė preferuar dhe do preferojnė porosi pėr paisjet tona,kemi punuar dhe punojmė me ēmime tė favorshme ,duke ju zbritur atyre “ koefiēentin “ e tė qėnurit fterjot.Kėtė nuk e bėjmė pėr relkamė,por pėr t’i ndihmuar sadopak njerėzit tanė me tė cilėt nuk na lidhin interesat e ēastit e tė biznesit,por na lidh gjaku,na lidh Fterra jonė e dashur.

     - Para disa kohėsh ju jeni vlerėsuar me njė ēmim shumė tė rėndesishėm nė njė aktivitėt ndėrkombėtar pėr biznesin. Diēka mė tepėr per kėtė problem,  ju lutem.

     Organizata Botėrore e Biznesit (B.I.O.),nga data 20 deri mė 22 maj 2002 organizoi Kongresin e 19 tė saj nė hotel “CONCORD” La Fayette tė Parisit.Organizatorėt kishin pėrzgjedhur 168 firmat mė tė sukseshme nė biznesin botėror dhe pėr kėto firma kishin akorduar njė trofe tė rėndėsishėm.Nė kėtė veprimtari isha e ftuar edhe unė.Pas pėrfundimit tė aktivitetit firma ime “Artemida” u vlerėsua si njė nga firmat  mė tė suksesėshme dhe ju dha njė Trofe i Artė me vlerė  20 mijė $, “Pėr arritje shumė tė mira nė biznesin e viteve tė fundit.” Nga ky vlerėsim     u ndjeva dhe ndjehem shumė e lumtur qė puna ime 11 vjeēare u vlerėsua nga njė forum kaq i lartė ndėrkombėtar.      Aktualisht kam pėrfunduar projektin dhe me fillimin e vitit tė ri,do filloj ndėrtimin e njė fabrike moderne pėr prodhimin e mobiljeve sipas standarteve tė Komitetit Europian.

-         Ju falenderojmė pėr intervistėn dhe ju urojmė suksese tė mėtejshme .

 

                                                       Intervistoi  Feksor  SHKURTI  

Nr. 31 – dhjetor 2002

 

 

 

ALBINA E MIRĖ, BISNESMENE E SUKSESSHME

- Organizata Botėrore e Bisnesit (BIO), ndėr 168 firma tė suksesshme nė bisnesin botėror, nė takimin e organizuar nė Paris, i akordoi firmės “ARTEMIDA” tė bisnesmenes Albina BAJRAKTARI, (bija e Lame Haxhiut), njė trofe tė artė me vlerė 20 mijė $.-

 

     - Znj.Albina,a mund tė na thoni se cilat janė lidhjet tuaja me Fterrėn tonė ?

     Si ēdo fterjot e fterjote edhe mua me Fterrėn mė lidhin shumė gjėra,pėr tė mos thėnė qė mė lidh gjithēka.Fillimisht dua tė them se me Fterrėn me lidh njė dashuri shumėdimensionale, e cila ka zėnė vend brėnda qėnies sime qysh kur unė arrita tė konceptojprejardhjen time,pra qysh kur isha fėmijė. Nė Fterrė janė varret e gjyshėrve,atje mbetur fėmijėria dhe rinia e prindėrve tė mi.Megjithėse unė dhe motrat e mia kemi lindur e jemi rritur nė Tiranė,qysh kur ishim tė vogla prindrit na kanė ushqyer dhe edukuar me njė dashuri tė veēantė per Fterrėn .

     Njė arsye tjetėr ėshtė sepse atje banojnė njerzit e mi tė afėrm e tė dashur,xhaxhi Balili,xhaxhi Rexhua ,hallė Hadilja,teze Xhevua dhe daja Hamza ,tė cilėt unė i vizitoj jo rrallė.Sa herė qė shkoj nė Fterrė e ndjej veten tė lumtur e tė gėzuar dhe me pushton njė ndjenjė gėzimi e krenarie, sepse fshati ynė ėshtė vėrtet i bukur,por ne na duket, edhe mė i bukur, edhe shumė i dashur.

     Puna dhe biznesi mė kanė krijuar mundėsinė qė tė shkoj e tė vizitoj shumė vende tė ndryshme,brenda e jashtė Shqipėrisė,deri nė Rusi, Poloni, Ēeki, Bullgari, Gjermani, Francė etj. T’ju them tė drejtėn,pa mohuar bukuritė dhe avantazhet qė kanė kėto vende,kur i krahėsoj me Fterrėn tonė,asnjė nuk mė duket mė i bukur e mė i mirė.Vet pozicioni si fshat kodrinor e, me pyjet e burime tė shumta, me gjelbėrimin gjithvjetor, me klimėn e pazėvėndėsueshme dhe veēanėrisht me njerėzit aq tė mirė ,tė dashur e bujar,mua mė impresionojnė pa masė.Kėtė  bindje ka edhe bashkėshorti im Shpėtimi,i cili edhe pse nuk ėshtė fterjot,pėr Fterrėn dhe bukurinė e saj,ndan tė njėjtin mendim me mua. Me kėtė dashuri e nostalgji,ushqejmė edhe vajzėn tonė,Tean e cila megjithėse e di qė babi i saj ėshtė me origjinė nga Skrapari,shpesh herė thotė,-unė jam nga Fterra.Gjyshi Lamja e nėnė Sanija qeshin e kėnaqen,sepse nė kėto mendime ėshtė ndikimi i tyre,megjithėse kur tė rritet mė shumė,mbesa e tyre do ndryshojė mendim e ndoshta do qeshė edhe vet me fjalėt qė ka thėnė nė moshėn fėminore.

    -Si lexuese dhe dashamirėse e gazetės “Fterra jonė”, cili ėshtė mendimi juaj pėr tė?

       Jo vetėm unė,por e gjith familja ,gazetėn Fterra Jonė e duam dhe e vlerėsojmė  shumė.Me kėtė rast dėshiroj tė pėrshėndes dhe falėnderoj,jo vetėm botuesit ,por edhe tė gjithė ata qė kontribojnė pėr daljen dhe botimin e saj.Pėr mendimin tim,kjo gazetė ka vlera tė shumėfishta.Ajo na njeh me historinė e Fterrės,me ngjarje tė reja dhe tė vjetra,me lajme qė lidhen me Fterrėn dhe fterjotėt kudo qė janė.Jo vetėm kaq,por kjo do t’ju shėrbejė shumė edhe brezave mė tė vegjėl e atyre qė do vijnė dhe do jenė pikėrisht ata,qė do ta vlerėsojnė mė mirė e mė shumė.

       Kjo gazetė na ėshtė bėrė e na duket si nje “vajzė e bukur”fterjote, e dashur dhe e mirė,pėr tė cilėn tė gjithė ndjejmė dashuri,respekt e krenari dhe e presim me padurim “takimin” me tė.Mendimi dhe dėshira ime,por jo vetėm e imja besoj,ėshtė qė kjo gazetė tė

ketė jetėgjatėsi dhe tė mbetet gjithmonė kėshtu siē ėshtė,gazeta e tė gjithėve dhe pėr tė gjithė fterjotėt.

     - Ju, znj.Albina, jeni nga tė paktat fterjote qė merreni me biznes.A mund tė na thoni diēka pėr fillimet dhe arritjet tuaja nė ketė fushe ?

     Me biznes fillova tė merrem nė vitin 1992,kur edhe unė si shumė intelektualė shqiptar,mbeta pa punė.Pra biznesi pėr mua nuk nisi si sport,por si rezultat i nevojės pėr tė mbijetuar.Fillimisht kam patur mjaft vėshtirėsi,pasi po shkelja nė njė fushė tė panjohur e me shumė tė papritura .Rreziku ishte i pranishėm nė ēdo ēast,por me shumė punė e pėrpjekje gjėrat u futėn nė shtratin e vet dhe dallgėt u qetėsuan.

     Tani pas 11 vjetėsh pune intensive, firma ime “Artemida”rreshtohet pranė firmave mė prestigjioze tė mobilerisė qė operojnė nė Shqipėri,dhe nga dita nė ditė rrit dinjitetin e saj,si nė aspektin e cilėsisė,tė llojshmėrisė,ashtu edhe tė shėrbimit.Aktualisht ne kemi dy dyqane ku tregėtojmė paisje mobilerie pėr shtėpi dhe pėr zyra tė cilat i importojmė nga perėndimi.Kemi gjithashtu edhe njė repart prodhimi mobiljesh e paisjesh tė ndryshme.

    Pėr tė kontaktuar pėr porosi dhe probleme pune e bisnesi,qėndrėn e kemi tek dyqani i mobilerisė nė rrugėn “Muhamet Gjollesha” nė katin e parė tė pallatit “Melrose”.Pėr tė gjithė klientėt fterjotė,qė kanė preferuar dhe do preferojnė porosi pėr paisjet tona,kemi punuar dhe punojmė me ēmime tė favorshme ,duke ju zbritur atyre “ koefiēentin “ e tė qėnurit fterjot.Kėtė nuk e bėjmė pėr relkamė,por pėr t’i ndihmuar sadopak njerėzit tanė me tė cilėt nuk na lidhin interesat e ēastit e tė biznesit,por na lidh gjaku,na lidh Fterra jonė e dashur.

     - Para disa kohėsh ju jeni vlerėsuar me njė ēmim shumė tė rėndesishėm nė njė aktivitėt ndėrkombėtar pėr biznesin. Diēka mė tepėr per kėtė problem,  ju lutem.

     Organizata Botėrore e Biznesit (B.I.O.),nga data 20 deri mė 22 maj 2002 organizoi Kongresin e 19 tė saj nė hotel “CONCORD” La Fayette tė Parisit.Organizatorėt kishin pėrzgjedhur 168 firmat mė tė sukseshme nė biznesin botėror dhe pėr kėto firma kishin akorduar njė trofe tė rėndėsishėm.Nė kėtė veprimtari isha e ftuar edhe unė.Pas pėrfundimit tė aktivitetit firma ime “Artemida” u vlerėsua si njė nga firmat  mė tė suksesėshme dhe ju dha njė Trofe i Artė me vlerė  20 mijė $, “Pėr arritje shumė tė mira nė biznesin e viteve tė fundit.” Nga ky vlerėsim     u ndjeva dhe ndjehem shumė e lumtur qė puna ime 11 vjeēare u vlerėsua nga njė forum kaq i lartė ndėrkombėtar.      Aktualisht kam pėrfunduar projektin dhe me fillimin e vitit tė ri,do filloj ndėrtimin e njė fabrike moderne pėr prodhimin e mobiljeve sipas standarteve tė Komitetit Europian.

-         Ju falenderojmė pėr intervistėn dhe ju urojmė suksese tė mėtejshme .

 

                                                          Intervistoi  Feksor  SHKURTI 

Nr. 31 – dhjetor 2002 

 

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA