FTERIOTET

Zenel Shkurti

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

 

ZENELI I MIRĖSIVE

            Nė Fterrėn tonė ka njė mesazh tė pėrcjellur nė vite: heqkeqi bėhet i mirė. I tillė ishte dhe Zeneli, i cili qė nė fėmini, u pėrball me vėshtirėsitė e viteve 1913-1916 kur fteriotėt u bėnė muhaxhirė Lumit tė Vlorės, pėr shkak tė barbarisė sė andartėve grekė qė prenė dhe pemėt nė fshatin tonė.

            Si i pari i djemve tė Hamitit e Zulės, i ra barrė e rėndė. Ndaj u detyrua tė punojė edhe hizmeqar nė Qeparo e mė vonė si pjatalarės nė Vlorė. Kur u vesh si xhandar mė 1935, mundi tė ndihmojė edhe familjen nė Fterrė. Vdekja e vėllait tė dytė,Mevlanit, i a shtoi dhe hallet, qė nuk iu ndanė. Por karakteri mė shumė iu forcua.

            Nė Tiranė u lidh me lėvizjen antifashiste, u lidh me ilegalėt, madje duke qenė nė karabinieri. Veterani i orėve tė para, Skėnder Hajro, tregon se Zeneli ishte njeriu ynė i besuar. Komunikatat dhe shtypin ilegal e shpėrndante edhe midis karabinierėve. E vuri veten nė dispozicion tė luftės pėr liri. Edhe me municion e ndihmoi lėvizjen. Safeti ynė shpjegon se Zeneli mbantė lidhje tė ngushta me Subi e Muhamet Bakirin. Duke qenė sekretar nė xhandarmėrinė e Tiranės dha tė dhėna tė rėndėsishme nė dobi tė luftės. Ndihmoi e shpėtoi nga pushtuesit nazifashistė jo pak luftėtarė tė lirisė. Ndaj gėzonte dhe statusin e veteranit tė Luftės Antifashiste Nacionalēlirimtare . U dallua dhe si punonjės nė adnministratėn e tregtisė dhe tė fakultetit tė mjekėsisė. Ndaj dhe ėshtė dekoruar. Njė jetė tė tėrė punoi me vullnet e ndershmėri. Vėshtirėsitė e jetės e bėnė mė tė fortė, e bėnė tė jetė korrekt nė detyrė.

            Shikonte hallet e jetės e tė familjes. Sė bashku me Shanėn u bė edukator i mirė pėr tre djemtė dhe tri vajzat e tij. Dhe shembulli dhe puna e tij kanė lėnė gjurmė dhe sot. Ishte i lidhur ngushta me fteriotėt. Nexhipi dhe Avniu, zanatin e shoferit, qė e gėzuan njė jetė tė tėrė, e patėn nė saj tė Zenelit. Edhe kthesa nė jėtėn e Dilaverit, qė u fut nė radhėn e intelektualėve, u arrit nė sajė tė Zenelit. Nė dobi tė tyre vuri dhe shtėpinė, njė dhomė qė kishte nė ato vite. Sa merrte vesh se nė spital ishte ndonjė fteriot i sėmurė, shkonte mė njė pako nė dorė. Edhe vizitat familjare i bėnte me dėshirė veēanėrisht pėr tė takuar fteriotėt e miqtė e tij. Nuk linte pa ngushėlluar, pėr mė tepėr familjet nė momente hidhėrimi. Ndaj ata qė e njihnin nga afėr e thėrrisnin: Zeneli i mirėsisė. Ndihmonte dhe nxėnėsit e studentėt fteriotė me aq sa mundėte. I mėsonte dhe si tė gatuanin. U kėrkonte dhe rregull. E kishte pėrfituar kėtė edukatė nė punė e nė luftė, nė tėrė jetėn e tij gati 80 - vjeēare. Ndaj nė kėtė pėrvjetor ne e kujtojmė me kėto pak fjalė. Emri i mirė mbetet edhe pas vdekjes. Ndaj ne shkruam kėto pak fjalė pėr Zenelin tonė tė mirė, pėr Zenel Shkurtin, qė mėsoi nga jeta, por dhe qė diti ta pėrballojė me dinjitet atė.

                                                                                            Rait BRAHO

Nr.21 – gusht, 2000

 

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA