FTERIOTET

Samije Xhama

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

Enter subhead content here

 

PĖR FAMILJEN FĖRTĖNA NĖ STAMBOLL

 

Puna dhe detyrat e ndryshme qė kam kryer nė vite mė kanė dhėnė mundėsinė qė tė punoj e jetoj nė disa shtete, ku kam takuar qindra e mijėra bashkėatdhetarė tė emigruar nė periudhat e vėshtira qė ka kaluar Shqipėria. Mund tė them shkurt e qartė se tė gjithė ruanin dhe trasmetonin veti tė vyera tė tė parėve tė tyre, veēanėrisht si atdhedashės e arsimdashės.

Njė shembull kuptimplotė e mjaft domethėnės tė ruajtjes sė traditave edhe nga ata qė jetojnė prej dhjetėra vitesh jashtė atdheut e qė unė dua ta theksoj, ėshtė lidhja qė kam patur me familjen "Fėrtėna" nė Stamboll.

 

Puna mė shpuri nė vitin 1984 si Kryekonsull nė Stamboll. Aty kontaktova me shumė familje e shqiptarė tė vendosur nė periudha tė ndryshme. Ndėrmjet tyre dhe me familjen nga Labėria, me Muharrem e Semiha Fėrtėna. Muharremi ishte nga Progonati, ndėrsa Semihaja (Samijea, bija e Lame Xhamės, ikur nė Turqi qė 6 vjeēe) ishte nga Fterra. Kishin vetėm njė djalė, qė, pėr fatin e tyre tė keq, kishte pėsuar qė nė moshė tė njomė njė aksident automobilistik dhe me gjithė pėrpjekjet e tyre tė mėdha, vetėm sa i shpėtuan jetėn, por mbeti sakat. Muharremi dhe Semihaja ruanin e trashėgonin vetitė dhe zakonet mė tė mira tė tė parėve tė tyre shqiptarė, si mikpritjen, besėn,  sinqeritetin, dashurinė e pakufishme pėr vendlndjen etj.

Semihaja ishte njė grua tipike fteriote, si nė paraqitje, sjellje dhe zakone, edhe pse nga fshati kishte ikur qė nė vitin 1936 te xhaxhai i saj, po qė mbeti pėrfundimisht nė Stamboll, se filluan luftrat dhe u mbyllėn kufijtė.

Martesa nė njė familje labe aty, bėri qė cilėsitė e vyera te genit tė fteriotes tė kultivoheshin edhe mė shumė. Familja Fėrtėna ishte nga ato, qė, kur vinte Kryekonsulli i ri, vinte e para nė konsullatė, i uronte mirėseardhjen dhe shprehte gatishmėrinė pėr tė ndihmuar me mundėsitė qė kishin. Por, kėrkonin edhe qė t'ua ktheje vizitėn. Kėshtu ndodhi dhe kur shkova unė nė Stamboll. Kur ua ktheva vizitėn, tė them tė drejtėn, u befasova me ambjentin, ngrohtėsinė e pritjes dhe deri me gjellėt karakteristike tė Semihasė, qė ishte njė mjeshtre pėr gatim. Aty nuk munguan as dhe kėngėt labe, qė i kishin aq pėr zemėr. Unė nuk dija labēe, por nga ambjenti i ngrohtė qė u krijua, bėra dhe unė iso bashkė me tė tjerėt. Mė pas, vizitat te njėri-tjetri u bėnė tė zakonshme.

Ndihmėn dhe gatishmėrinė e kėsaj familjeje e prekėm nė ēdo aktivitet apo pritje qė organizohej nė Konsullatė. Por, nė mėnyrė tė vaēantė, vetitė dhe virtytet e lebėrve dhe tė fterriotes bujare, u treguan kur mė ndenji pėr ditė tė tėra nė dhomėn time tė spitalit pranė krevatit dhe mė shėrbeu pėr gjithēka. Semihaja nuk iu nda bashkeshortes sime, Verores, duke i sherbyer si njė motėr e madhe. Po ngjarja qė dua tė nėnvizoj ėshtė kjo: Kur Semihaja mori vesh se djali im qė ishte nė reanimacion kishte nevojė pėr ushqim special, e sidomos pėr lėng mishi (edhe pse kėto nuk mungonin nė spital), shkoi nė shtėpi dhe theri delen qė e mbante si manare, sepse e rriste pėr kur t'i vinte e ėma pėr vizitė nga Shqipėria. Delja u bė kurban pėr tė shpėtuar djalin tim. Dhe ēdo mėngjes i sillnin djalit lėng mishi dhe ushqimet e nevojshme qė gatuante Semihaja.

Kėto pak fjalė qė radhita nga pėrvoja ime nė shoqėrinė e miqėsinė me fteriotėt, tregojnė vlerat e mėdha tė kėtij komuniteti dhe vetitė e virtytet e shkėlqyera qė vijnė nga lashtėsia, por qė ruhen, trashėgohen brez pas brezi, kudo ku rrojnė e punojnė fterriotėt, brenda e jashtė Shqipėrisė.

                                                                            Idajet Gurra

                                                          Kryetar i Shoqatės A.K. "Opari" Tiranė

Nr. 41 – tetor 2004

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA