FTERIOTET

Xhemal Mato

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

 

E NJIHNI XHEMALIN TONĖ?

            Pasi mbaroi nė vitin 1970 Universitetin - Fakultetin e Shkencave Natyrore, dega Fizikė, iu pėrvesh punės me vullnet. Qė gjatė jetės studentore filloi punėn si gazetar i programeve shkencore nė TV Shqiptar, duke bėrė dhe shkrime e emisione shkencore popullore. Mė vonė, pas 10 vjet pune si gazetar, u bė regjisor i programeve shkencore nė TVSH. Nė 1991 kreu specializim disamujor nė Televizionin Gjerman ARD. Punė tė kujdesshme bėri nė 1991-1993 pėr ndryshimin e programeve dhe strukturės sė TV nė detyrėn e regjisorit tė lajmeve.

            Nė vitin 1994 largohet nga regjisori i lajmeve dhe iu vu pėrsėri punės si gazetar i programeve tė mjedisit nė TV. Po Xhemali ynė ka qėnė njėkohėsisht dhe pedagog i jashtėm nė Akademinė e Arteve, dega e Menazherėve, ku ka dhėnė lėndėn e gazetarisė televizive nga viti 1988-1994.

            Xhemali dallohet nė televizion veēanėrisht si komentator i programeve shkencore dhe si dokumentarist. Dokumentarėt e tij kanė fituar ēmimin e dytė nė katėr Festivale Kombėtare tė organizuara deri nė vitin 1988. Nė vitin 1995 ka fituar ēmimin “Prix Leonardo-95” nė Festivalin Ndėrkombėtar tė Parmės nė Itali me filmin “Treni i vdekjes”. Po i njėjti film fitoi Diplomėn e Festivalit Ndėrkombėtar nė Minsk tė Bjellorusisė. Nė vitin 1955 ka fituar ēmimin “Gazetari mė i mirė televiziv” nė konkursin e gazetarisė tė organizuar nga Soros nė Tiranė.

            Ka shkruar dy libra shkencore: “Gjithėsia rreth nesh” dhe “Shkenca dhe enigma”. Ka pėrkthyer librin fondamental voluminoz “Historia e fizikės”. Jep kontribut si antar i bordit drejtues nė disa shoqata mjedisore dhe kryetar i shoqatės “ Masmedia dhe Mjedisi”. Xhemali ynė zotėron gjuhėt rusisht, anlisht, italisht dhe disi gjermanisht.

                                                                                                                   Guro ZENELI

Nr.4 – tetor, 1997

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA