FTERIOTET

Qenan Gjoni

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

  

Ē’KĖRKONTE QENANI NGA TĖ TJERĖT?

- Nga njė bisedė me Kimet Shkurtin nė Fterrė –

Kimeti na kujtoi Qenanin rastėsisht  nė njė bisedė tė lirė, i cili e vlerėsontėe Qenanin si njeri fare tė mirė pėr tė gjithė. Dhe vėrtetė, Qenani ishte njė burrė i qetė, qė fliste pak e nuk ngatėrronte njeri, i respektonte njerėzit dhe kishte tė njėtėn dėshirė, qė edhe tė tjerėt ta respektonin atė.

            - E di ē’mė ndodhi njė hėrė me Qenanin?- m’u drejtua nė bisedė Kimeti.

            - Sigurisht, jo,- ia ktheva.

            Dhe Kimeti nisi tė tregojė. Kisha nevojė pėr njė litar pėr kafshėn e dorės. I shkova Qenanit nė magazinėn e kooperativės.

            - Mė duhet njė litar,- iu luta. E paguaj sa tė bėn.

            - Ti e ke paguar,- m’u pėrgjegj.

            - Jo,-ia ktheva,- unė tani dua ta marr.

            - S’mė kuptove,- ma preu fjalėn. E ke paguar se ti mor djalė mė ke respektuar tėrė jetėn time, sa tė kam njohur. Mė flet. Mė pėrshėndet. Mė respekton. Dhe kur hyj nė klub mė ofron njė kafe apo dhe njė godė raki. Ndaj kėtė litar e ke nga unė. Ndaj tė thashė: Ti e ke paguar, se mė kė respektuar.

            Shpirtėrisht njeriu kur ėshtė fėmijė kėrkon mbėshtetje shpirtėrorė nga nėna e babai, nga njerėzit e shtėpisė, kėrkon atė qė shkruan Ēajupi.  Ē‘i rrit kalamajtė, ē’i rrit ēiliminjtė,/ Dashuri e Nėnės dhe pėrkėdhelitė. Kjo ėshtė mosha zero, apo mosha deri sa kapėrcen moshėn e adoleshencės. Madje dhe ligjėrisht pėr fėmijėn prindi pėrgjigjėt deri sa vete 18-20 vjeē. Ndėrsa nė moshėn e parė, 20-40, njeriu kėrkon tė bėhėt dikush, tė bėhet diēka dhe tė formojė familjen. Nė moshėn e dytė, 45-65 njeriu kėrkon tė punojė me shume dhe pėr tė mbajtur familjen, por dhe pėr tė dhėnė kontribut pėr shoqėrinė, pėr shtetin, pėr ekonominė apo pėr funksione tė tjera. Ndėrsa nė moshėn e tretė, mbi 65 vjeē, dėshiron respekt dhe mirėnjohje, pėr ato qė ka bėrė nė jetė. Kėtė e kėrkon kryesisht nga brezi i ri, nga ai brez qe nuk e njeh as jetėn e as veprimtarinė e tij dhe as kontributin qė ai mund tė ketė dhėnė pėr fshatin e krahinėn, pėr shoqėrinė e shtetin, apo nė fusha tė ndryshme tė jetės profesionale, si krijues shoqėror, letrar, artistik, apo shkencor e tjera, si njeri qė e ka jetuar jetėn qoftė dhe nė mėnyrėn e vet..  

            Ja, nė kėtė cikėl tė jetės, veēanėrisht mosha e tretė, njeriu kėrkon respekt e mirėnjohje nga tė tjerėt. Kėtė kerkonte dhe Qenani ynė nė Fterrė. Ashtu siē i respektonte ai tė tjerėt, ashtu dėshironte ta respektonin atė dhe tė therėt. Dy fjalė janė fjalėt mė tė ēmuara nė jetėn e njeriut: respekti dhe mirėnjohja, qė shprehen dhe nė fjalėt magjike: Faleminderit ! Mė fal ! apo forma tė tjera tė respektit dhe tė mirėnjohjes pė r tjetrin.

            Ja, kaq gjė kėrkonte Qenani ynė, qė jetoi thjeshtė e me nder me familjen e tij, me Hason aq tė mirė, qė rritėn dhe edukuan pesė djemtė e tyre shėmbullor nė punė e nė jetė.

Dhe kjo nuk ėshtė pak. Kjo ėshtė vlerė pėr ēdo njeri qė ka dhe ruan virtytin.

Vlerė ėshtė pėr cilindo njeri, qė shpreh nė forma tė ndryshme respekt dhe mirėnjohje pėr tė tjerėt.  

                                                                                    Guro Zeneli.

Nr. 42 – dhjetor 2004

 

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA