FTERIOTET

Ana Sadikaj

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

 

SA ╦MB╦L ME FOLE, ANA !

- Jam Ana,- me tha. Nderkaq une mendoja se cila Ane ishte. 

- Ju, nuk me njihni. Jam Ana e  Bajram Sadikut. Kam ardhe nga Amerika, se kam Babin semure. Pashe emisionin: "Fterra-Laberi, Fterra-Riviere". Me pelqeu shume. Mu duk vetja, sikur ishja ne Ixuar. Ju mora vetem per falenderim.

            Mirenjohja e saj, me te folmen e embel letrare, me dha emocion. Nuk e prisja qe nje bije fterjote,  qe ka disa vite qe jeton e punon ne New Jork, te falenderonte me kaq ngrohtesi. Prandaj iu luta te pinim nje "kafe", siš thuhet fjala, kur dhe ku te donte vete Ana.  Dhe Ana, nga ana e saj, e mirepriti ftesen time. Per mua ishte kenaqesi dhe se do te njihesha  me vajzen e Bajramit dhe Evanthise,  por edhe  se do te  mesoja se si jetonte kjo bije fterjote ne Ameriken e madhe. Dhe te nesermen, te Henen, e prita para dyqanit te Rebiut tone. Sa e pashe ne distance, e njoha nga paraqitja, e njoha nga figura e saj e bukur: "beme, o Babe, te te ngjaj", dhe nga drejtimi qe mori per tek dera e dyqanit.

U takuam si te ishim miq te lashte. Por me shume me gezoi biseda me te. Ana ishte nje fterjote - amerikane e re, por nuk e di pse qe ne fillim, mu duk me zemer te paster e me mendim te matur. Desha ta puthja ne balle, por ndroja ime e brendeshme me ndaloi. Zgjuarsia dhe menšuria e saj me frymezuan ne shpirt. Ndaj, qe ate mbremje, sa u ktheva ne shtepi,  mora penen, te them pak, nga  shume, qe perfitova prej saj

            Ana ka mbaruar qe ne vitin 1991 Universitetin ne Tirane, per inxhiniere hidroteknike. Punoi pak kohe si sekretare ne Fakultetin e Mjekesise. Me vone me konkurim, midis shume vajzash, fitoi per te punuar ne nje firme italjane. E ndihmoi dhe fakti qe dinte mire italishten. Por, Ana enderronte  Ameriken. Edhe frike kishte,por edhe vendosmeria nuk i mungonte. Me ne fund  arriti ne Amerike. Fillimisht shkoi ne Florida, ku u ndesh me veshtiresite e emigracionit. Atje beri pune te veshtira. Punoi part-tajm.Veshtiresite ia shtonte fakti se nuk e dinte gjuhen e vendit, por dhe Terandi, djali i saj i vogel, qe kishte aqe nevoje per kujdesin e  Anes.

- Motivi i jetes time, thote me shpirt Ana, ishte djali im, qe me mbajti ne vend mendjen e kokes. Perballova veshtiresi. Eca dhe mbi gabime. Po te ruhesha nga gabimet, nuk do te beja dot progres.

Dhe flet me pasjon per djalin. Nuk thone kot se "Nena  e do djalin, me shume se veten". Ana keshtu e donte Terin e saj. Djali i ka dhene jete, jetes se saj. Edhe tani Teri i jep jete. Merakun, edhe ne keto šaste, qe bisedojme bashke ne kafen e mire tek shkozjoti, Ana e ka vetem per djalin. Kur e pyes se sa vješ e ka Terin e vogel, me thote: e kam ne klasen e katert,. ne shkolle te mire publike. E kam me Mesuese shume te mire. Djalin e kam pasur motivin shpirteror per te qendruar ne Amerike dhe  per ta mesuar mire dhe vete une gjuhen amerikane. Sigurisht, shtjelloi Ana me tej, me ndihmoi dhe italishtja, duke me ndihmuar shume kompjuteri. Me ndihmuan dhe filmat per bisnes, qe i ndiqja me pasjon. Me ndihmuan dhe amerikanet e mire, qe me jane gjendur ne hallet e mia. Amerikanet, shprehet e bindur Ana, eshte veshtire t'i besh miq, por po i bere, atehere i ke miq per koke.      

            Dhe ne saje te zgjuarsise dhe te vullnetit te saj  Ana arriti te rregullohet Ne New York, ne nje zone industriale, ku punon si inxhiniere ne nje kompani ndertimi, ku kryen dhe detyren e menazherit financiar, ku ben dhe lidhjet me klientet, ku punon nga ora 9.00 e gjer ne oren 17,00. Ndjehet e stabilizuar, sepse, siš thote vete, ka dhe punen shume te mire, ka dhe kolege shume te mire, qe dhe punen ia vleresojne. Ketu e tete vjet ka dhe makinen e saj, qe eshte mjet pune dhe qe i lehteson jeten e perditeshme per ta perballuar ate me dinjitet.

- Amerika, ftillon Ana,  ka ditur te thith trurin e Botes. Ne Amerike dhe emigranti e gjen lirine e individit. Edhe mua ma ka suiuruar lirine time. Por Amerika ka dhe hapesira per pune. Dhe po punove atje, atehere jeton mire.

Dhe me tej tregon se tashme eshte integruar ne jeten e njujorkezeve, me tere elementet e jetes, si te ishte vendalie prej vitesh. Pronarja e ka marre me insistim dhe asistente personale per kozmetiken. Eshte e dhene dhe pas filmave e muzikes. Edhe shtepine e mbaj bukur, shton duke qeshur me nje  shpirt te kristalte. Lexoj dhe libra psikologjik. Kam marre dhe njohuri mjekesore. Luaj dhe tenis me djalin tim. Njoh mire dhe New York-un. Leviz lirshem. Harten e kam ne koke. Ja keshtu, tani vetja me duket njujorkeze.

- Gezohem me gjithe shpirt qe je integruar, i nderhyra ne bisede. Por ama, telefonata jote per emisionin e Fterres, mua me ndjesoi shume.

- Ke te drejte, ma ktheu, pa me lene te flas me gjate. Une qe e vogel jam ushqyer me dashurine per Fterren dhe fterjotet. Nuk i harroj dot bukefiqet e Fterres, edhe per emrin qe me ka lene mbresa, edhe per shijen e tyre. Mbresa me ka lene dhe e folmja fterjote, e embel dhe e paster, si te ishte gjuhe perendie. Ne te njejten kohe une ruaj dashuri e mall per gjyshin tim Rrapo dhe per xhaxhi Shuqon. Me dashuri per Fterren me ka mekuar vešanerisht Babai im, Bajrami. Une e them me krenari qe: "jam shqiptare-fterjote", madje dhe ne rrethet e mia shoqerore ne Amerike. Kur me thote ndonje qe "je shume e mire", siš e perdorin shpesh amerikanet, une u pergjigjem se jam nga nje periferi e vešante e Albanise, ne jugun e  Atdheut tim, nga Fterra ime. Edhe atyre u vjen mire qe une krenohem me vendlindjen time. Edhe djalin keshtu e kam kultivuar. Vjet nga Rinasi e ne New York udhetoi i veshur me kostum kombetar shqiptar. Dhe atje mban shpesh dhe nje veshje sportive shqiptare. Dhe u levdohet dhe fqinjeve dhe shokeve te tij. Asnjehere nuk e kam mohuar shqiptarine time. Une e them me gezim qe jam shqiptare. ădo popull ka njerez te mire dhe jo te mire. Une di qe, fterjotet jane njerez te mire edhe neper bote.   

                                                                            Guro Zeneli.

Nr. 30 – shtator, 2002

 

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA