FTERIOTET

Veip Mero
Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

Enter subhead content here

 

EDHE PLUMBI I XHA VEIPIT MBJELL MIQĖSI

 

                Tani qė kalova tė 60-tat dhe nė kėto vite tė vėshtira tranzicioni, nuk e di pse shpesh mė vjen nė kujtesė miqėsia e xha Veipit dhe xha Husos, qė rrojtėn aqė gjatė nė Fterrėn tonė.

            Tutje derės sė shtėpisė, gati pėr ditė, para e pasdite, dėgjohej trokitja e shkopit, kollitja dhe thirrja e xha Husos: zgjuar jeni?, kur nga brenda pėrgjigjej xha Veipi: po, po, hajde brenda!. Miqėsia e tyre u ngjit gjithnjė lart, megjithėse nė moshėn e re tė tyre pati njė acarim tė fortė, kur njė gojė e ligė, qė mbeti anonime, vuri nė dyshim nderin e Husos. Hodua, vėllai i madh i Veipit, nuk jetonte mė, ndaj zakoni e donte qė Veipi tė vinte nderin nė vėnd. Dhe njė mengjes, nė fillimet e kėtij shekulli, nga ledhi i oborrit tė shtėpisė Veipi e drejtoi pushkėn mbi trupin e Husos. Shtiu vetėm njė herė. Husua u rrėzua. Veipi mori arratinė. E futėn nė “kalanė” e Gjirokastrės. Po Husua ishte jetė-gjatė. Veipi ca pėr moshėn e vogėl dhe ca pėr faljen qė iu bė, u kthye nė Fterrė.

            Dhe shpejt, Husua e Veipi, tė ndihmuar dhe nga mėnēuria e fshatit, u futėn pėrsėri nė miqėsinė e mėparshme. Pėrkrah njėri-tjetrit shkuan nė Luftėn e Vlorės, sė bashku qenė edhe nė pėrpjekje me bandat e andartėve grekė mė 1913-1914. Edhe nė Luftėn Nacionalēlirimtare pėrsėri u gjendėn bashkė. Ata tėrė jetėn qėndruan bashkė e tė pandarė. Kjo sepse Huso Zhupa, i pari, dhe plumbi nė shpatulla, diti ta falė. Por edhe Veip Mero, ama, diti tė kėrkojė falje. Dhe falja shpirtėrore e bėri miqėsinė e tyre tė pėrjetshme.

            Megjithėse tipa tė ndryshėm, ata panė midis tyre ato qė i bashkonin e jo ato qė i ndanin. Husua - njeri i mbyllur, i heshtur e fjalėpak, ndėrsa Veipi - i hapėt e i afrueshėm. Por tė dy dinin dhe tė donin, dhe tė falnin, dhe tė ndihmonin njėri-tjetrin. Plumbit qė i ndau pėr ca kohė nė moshėn e rinisė, ditėn t’i vėnė kapak, duke harruar sikur tė mos kishte ndodhur kurrė.

            Historia e “plumbit” tė Veipit nė fillimet e kėtij shekulli, mė ėshtė kujtuar shpesh tashti qė po mbyllet shekulli. Bashkė me plumbin mė del pėrpara Xha Husua aq zėmėrmadh e aq bujar.

Nė Fterrė ky plumb ėshtė rast i rrallė. Por edhe nga ai rast - plumbi, miqėsia e Xha Veipit dhe Xha Husos - pėrcjell njė mėsim tė madh: Falja ėshtė hyjnore.

                                                                              Bajram SADIKAJ

Nr.11 – dhjetor, 1998

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA