FTERIOTET

Lame Haxhiu

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

 

I THJESHTE DHE I RESPEKTUAR

 

I thjeshte e i respektuar, i pastėr dhe i ndershėm. Kėto veti jane shprehje e karakterit tė tij. Lamja na kujton tė jatin, xha Rushanin. Nuk thonė kot: bėmė o babė tė tė ngjaj!

E gjetėm tė rėnduar nga shėndeti. Sigurisht edhe mosha bėn tė vetėn. Kjo vizitė u bė shkak pėr tė "vjelur" diēka nga jeta e Lame Haxhiut.

     - Qėnke mirė sot, - i thashė.   

     - Sipas moshės, jam mirė, m'u pėrgjigj.  

     - U bėfsh mirė e mė mirė, e urova.                

            Nga biseda me tė, bindesh pėr jetėn e pastėr e tė vėshtirė tė tij. Edhe padrejtėsinė e ka pėrballuar me dinjitet.

            …Qysh kur ishte 14 vjeē mbeti jetim, i vdiq nėna. Si i madhi i fėmijve, iu bė krah babait. Jetonin larg fshatit, nė Lumė, ku kishin bagėtitė dhe arat. Dhe u rritėn, si u rritėn.

            Nė vitet e Luftės Antifashiste u aktivizua me ēetėn territoriale tė Fterrės. Kreu dhe detyrėn e korierit. Nė operacionin e qershorit, sė bashku me Nail Bezhanin, Nuri Mitėn, Belul Brinjėn, Kadri Gjonin etj. kryen detyra tė ndryshme. Udhėtonte ditė e natė pėr tė ēuar letra e dokumenta qė u jepte komandanti i brigatės, Jaho Gjoligu, nga Fterra nė Borsh, nė Kuē e Bolenė apo nė fshatrat e tjera.

            Mbas ēlirimit, pėr katėr vjet shėrbeu si nėnoficer nė Gardėn e Republikės, nė Sarandė, Himarė, Konispol dhe Berat. Punė tė lodhėshme kishin organet e kufirit. Diti tė pėrballonte dhe padrejtėsinė qė i kushtoi shumė. E akuzuan pėr tė ashtuquajturin grup, qė disa bashkėfshatarė po pėrgatiteshin pėr tu arratisur nė Greqi. Pėr kėtė e liruan dhe e dėnuan katėr muaj. Edhe sot qė i ėshtė dhėnė pafajėsia, nuk e di se si e ē'farė faji ka bėrė…!

            Ka punuar mė vonė, pėr shumė vjet, nė Tecin e Kombinatit tė Tekstileve dhe nė Ndėrmarjen Kimike tė Tiranės, edhe si pėrgjegjės edhe si specialist i kaldajave dhe enėve nėn presion. Respekt meritojnė njėrėz tė tillė. Edhe nė familje me bashkėshorten e tij Sanien, rritėn, edukuan, shkolluan e martuan katėr vajzat e tyre tė mira, Zanėn, Ferziletin, Luten dhe Albinėn. Lamja, gjithnjė njė familjar i mirė, njė baba dhe njė mik i vėrtetė.

            Mė 3 korrik tė kėtij viti, Lamja mbushi 76 vjeē. Albina dhe Shpėtimi, vajza dhe dhėndėrri, qė merren mė biznes, i organizuan njė festė tė thjeshtė e tė bukur familjare.

            Fterra jonė ka jo vetėm burra tė dėgjuar pėr kulturė e dituri, por ka dhe burra e gra tė thjeshtė, tė ndershėm e punėtor qė meritojnė tė shkruajmė me respekt nė gazetėn "Fterra jonė" .

                                                          Feksor SHKURTI

Nr.22 – tetor,2000

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA