FTERIOTET

Sino Zhupa
Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

Enter subhead content here

 

SINUA, NJĖ DJALĖ ME VLERA

- Tė mirėt dhe Zoti i do pėr vete –

 

Ka njė menēuri qė thotė: “Tė mirėt dhe zoti i do pėr vete”. Ndofta kjo thėnie e ka burimin te pėrvoja e hidhur e jetės. Mund tė jetė rastėsi, por nė jo pak raste ka ndodhur qė Zoti ka marrė pėr vete djem apo vajza nga mė tė mirėt, ne brezin e tyre. Konkre tisht, kjo ide pėrkon dhe nė rastin e SinoZhupės, qė ishte vdekje nė moshė tė re dhe e papritur.

Ishte  3 maj 1953, kur Amerja lindi djalin Sino, qė dha gėzim nė familjen e Jonuzit. U rrit me tė mirat dhe me hallet e jetės sė atyre viteve. U edukua me virtytin e ndershmėrisė dhe me zellin pėr tė mėsuar. Kjo u duk qė nė klasėn e parė deri nė klasėn e tetė, kur shkėlqeu midis shokėve si nxėnes shėmbullor. Kujtoj katėr vitet e shkollės 8-vjeēare nė Ēorraj, ku venim pėrditė, vajtje e ardhje, ne kohe tė mire e tė keqe, qė na bėri tė njohim e vlerėsojmė mė mirė njeri-tjetrin.  Ne ishim pesė nxėnės, madje, dhe kushėrinj, dhe shokė klase. Me Sinon shkonim si vėllezėr.

Jeta e poqi shpejt. Sinua nuk dinte tė ankohej. Pėrherė ishte I pranishėm nė orėn e mėsimit, madje gjithnje me dorėn: ta them unė? Nė matematike shkėlqente. Nuk kursehej pėr tė ndihmuar shokėt. Ishte fjalėpak dehe i matur nė ēdo veprim. Respektonte nxėnės e mėsues. Mė shumė mėsues Mihalin.

Studimet universitare, nė degėn ekonomi-plan, i mbaroi nė vitin 1978 me rezultate shumė tė mira. U shqua si ekonomist ne zyrėn e ekonomike nė kooperativėn e bashkuar Borsh-Fterrė-Ēorraj. U dallua pėr aftėsi e ndershmėri.  Punoi me orar e pa orar. Bėri dhe studime ekonomike, duke dhėnė mendime me vlerė pėr ekonomine e tri fshatrave.

Por ndjente shqetėsim nė zemėr. Ndaj i rekomanduan tė kėrkonte tė transferohej mė afėr kujdesit  mjeksor. Mirpo Sinua vazhdoi t’i pėrkushtohej punės. Filloi tė lexonte dhe pėr mjekėsinė. Kėrkonte tė dinte pėr zemrėn e sėmurė tė tij, se e donte jetėn. Nė nėntor tė vitit 1983 sėmundja u rėndua. U shtrua nė spitalin e Sarandės. Nė dhomėm, ku ishte shtruar, vinin shumė vizitorė. Me motėr Alimenė bisedonte dhe pėr Fterrėn e pėr solidaritetin e fterjotėve.

– Kam shumė kujtime nga ai vėlla, - tregon duke mgashėryer Alimeja. Ai kishte njė ndjesi dhe humor tė kėnshėm. Sa herė mė vinte nė shtėpi, kėtu nė Tiranė, gėzoheshin shumė dhe dy djemtė e mi, atėhere tė vegjėl. Thėrrisnin: O Mami! Ka ardhė Daja Sinua.

Por mjerisht, ky gėzim nuk vazhdoi gjatė. Nė mesnatėn e 4 shkurtit 1984, nė spitalin e Sarandės, zemra e lodhur e 31 vjeēarit, Sino Zhupės, pushoi sė rrahuri. E goditi infrakti.

 Kjo ishte njė goditje e rėndė, sidomos pėr Jonuzin dhe Ameren dhe njė plagė e pėrjetėshme pėr motrėn: Alime, Mene, Tanė dhe vėllain: Kapo e Mushi. Njė dhimbje pėr gjithė Fterrėn. Vdekja e Sinos me vlera, ėshtė njė palgė qė nuk shėrohet edhe tani, pas 20 vjetėsh.  Alimeja vajton: Fterrė, hallemadhja jonė,/ Lote nga syte pse tė kullojnė?/ Djemtė e mirė, pse nuk tė rrojnė?/…

Kjo, se na ka ikur njė djalė plot vlera, Sinua i shtrėnjtė, qė la dhimbje pėr tė gjithė.

                    Feksor SHKURTI


 

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA